۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84284702
۰ نفر

برچسب‌ها

حمله به پلیس در سومین شب ناآرامی‌ها در ایرلند شمالی

لندن – ایرنا – در ادامه نا آرامی‌های اخیر در انگلیس، پلیس ایرلند شمالی هم اعلام کرد که برای سومین شب متوالی از سوی گروهی معترض به توافق برگزیت که این منطقه را در وضعیت ویژه قرارداده مورد حمله قرار گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که گروههای وفادار به دولت انگلیس دیشب (یکشنبه) در حومه شهر بلفاست به سمت ماموران آجر و بطری پرتاب کرده و سطل آشغال آتش زدند. شنبه شب هم معترضان ۳۰ بمب دستی به سمت ماموران پلیس پرتاب کرده و باعث ایجاد نا آرامی شدند. آن‌ها همچنین سه دستگاه خودرو را سرقت کرده و به آتش کشیدند.

پلیس اعلام کرد که ۲۷ مامور در نا آرامی‌های بلفاست و لندن‌ طی روزهای گذشته مجروح شده‌اند.

اعتراض‌ها در این منطقه پس از آن شدت گرفت که پلیس تصمیم گرفت تا از ۲۴ سیاستمدار حزب جمهوری خواه ایرلند شمالی به دلیل نقض محدودیت‌های کرونایی در یک گردهمایی حزبی شکایت نکند. اکنون احزاب سیاسی اتحادگرا و طرفدار دولت انگلیس خواستار استعفای رئیس پلیس منطقه شده‌اند.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که در سایر نقاط انگلیس هم معترضان به لایحه افزایش اختیارات و قدرت سرکوبگرانه پلیس در چندین شهر مختلف دست به تظاهرات زده و اعتراض‌ها با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

معترضان خواستار کنارگذاشتن لایحه‌ای هستند که در آن برگزاری تظاهرات اعتراضی و «ایجاد سر و صدا» جرم‌ شناخته شده و برای آن تا ۱۰ سال حبس در نظر گرفته شده است.

مجلس عوام انگلیس سه هفته پیش هنگامی به لایحه پیشنهادی دولت لندن برای افزایش قدرت پلیس رای موافق داد که پلیس لندن با معترضان در مراسم عزاداری زن جوانی که توسط مامور پلیس کشته شد، رفتار وحشیانه‌ای را نشان داد.

معترضان شنبه گذشته در ۲۵ شهر انگلیس، از جمله در لندن، بریستول، لیدز و منچستر تظاهرات کرده و در شعارها و سخنرانی‌های خود تاکید کردند که لایحه افزایش قدرت پلیس را در تضاد با حق اعتراض و قدمی به سوی استبداد می‌دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha