وزیر خارجه ایرلند: فعال کردن برجام ارزش جنگیدن دارد

لندن – ایرنا – سامون کاوونی، در مقام وزیر امور خارجه کشوری که به عنوان تسهیل‌گر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در تائید توافق هسته‌ای ایران انتخاب شده، می‌گوید که فعال کردن برجام ارزش جنگیدن دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، کاوونی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره نسبت به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ابراز تاسف کرد و یادآور شد که دولت دونالد ترامپ تصمیم گرفت تا سیاست فشار حداکثری و تحریم‌های سختگیرانه را جایگزین توافق هسته‌ای کند و ایران را بنا به دلایل مختلف تحت فشار قرار دهد.

وی در همین حال با اشاره به آمادگی دولت جدید واشنگتن برای بازگشت به برجام عنوان کرد که ایرلند برای تسهیل اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام آمادگی کرده تا به از سرگیری مذاکرات، کم کردن فاصله‌ها، حرکت به سمت جلو و راه حل سیاسی کمک کند. «به این ترتیب ایران به اجرای کامل برجام بازگشته و آمریکا تحریم‌های مرتبط با برجام را لغو کند»

وزیر امور خارجه ایرلند یادآور شد؛ هرکس تصور می‌کند که بازگشت ایران به برجام روند ساده‌ای است درکی از سیاست در ایران ندارد. میانه‌روها در ایران تمایل دارند که در صورت لغو تحریم‌ها به برجام بازگردند اما دیدگاه‌های تندرویی هم در ایران جاری است و فشار سیاسی زیادی روی دستگاه سیاسی ایران به ویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن قرار دارد که بازگشت به برجام را دشوار کرده است.

کاوونی همچنین با اشاره به تدابیر جبرانی ایران تحت برجام، نسبت به از بین رفتن این توافق ابراز نگرانی کرد و گفت:‌ پنجره فرصت برای حفظ این توافق محدود است و ما فقط یک ماه یا حداکثر پنج هفته برای پیشرفت در این زمینه فرصت داریم.

به گزارش ایرنا، ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را با نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

جمهوری اسلامی به عنوان کشوری مسؤولیت پذیر بارها تاکید کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه‌ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، به اجرای کامل این توافق باز می‌گردد.

وزیر امور خارجه ایرلند در پاسخ به سووالی پیرامون مطالبه ایران برای لغو تحریم‌ها بیان داشت: نکته‌ای که ایران روی آن اصرار دارد این است که آن‌ها به توافق پایبند بودند، توافق را نقض نکردند و منتظر هستند که آمریکا اولین گام را بردارد. اما تهران باید پیچیدگی‌ها این مساله را در آمریکا هم درک کنند که یک چالش قابل توجه به شمار می‌رود. در کل، وی مدعی شد که دو طرف باید چالش‌های سیاسی این مساله را در کشورهای یکدیگر درک کنند

کاوونی بر همین اساس به نقش طرف‌های اروپایی برجام برای ایجاد تسهیل فضای گفت‌وگو اشاره و تصریح کرد که اگر بتوانیم فضای اطراف بازگشت به برجام را مثبت کنیم، تحول شایسته‌ای رخ خواهد داد که ارزش جنگیدن دارد.

وزیر امور خارجه ایرلند اسفند ماه گذشته برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص مناسبات دو جانبه، چند جانبه و از جمله تحولات مربوط به برجام راهی تهران شد.

کاوونی نتایج حاصل از دیدار با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران در تهران را مفید خوانده و معتقد است که یک فرصت تاریخی برای بازگشت برجام به ریل اصلی به وجود آمده است. او پس از پایان این سفر با صدور بیانیه ای خاطر نشان کرد که برجام در مقطع بسیار حساسی قرار گرفته و ایرلند تمام طرف‌ها را به اجرای کامل این توافق ترغیب می‌کند.

گفتنی است که اعضای برجام قرار است فردا (سه‌شنبه) در چارچوب نشست کمیسیون مشترک در وین تشکیل جلسه داده تا «رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها» سریعا نهایی شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =