نرم‌افزار بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت وگاز بومی‌سازی شد

تهران- ایرنا- یکی از شرکت‌های فعال در حوزه بهینه‌سازی عملیات حفاری با استفاده از متخصصان مجرب و نخبه­ ایرانی نرم‌افزاری را بر پایه هوش تجاری طراحی کرده است که نقشی موثر در مدیریت و بهینه‌سازی پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی عملیات حفاری و انتخاب مناسب‌ترین مته دارد.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شرکت دانش‌بنیان تلاش کرد تا عملیات حفاری چاه‌ها در صنایع نفت و گاز را بهینه‌سازی کند. این شرکت ماموریت خود را در بخش حفاری، بهینه­ سازی عملیات حفاری در چاه ­های عمودی، افقی و جهت­ دار و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی تعریف کرده است.

حامد رحیمی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: صنعت حفاری نیاز به حرکت به سمت فناوری نسل چهارم و هوش مصنوعی دارد که لازمه حرکت به این سمت، استفاده از روش‌های نوین هوش تجاری و ارزش آفرینی از داده‌ها است. نرم افزارهای طراحی شده در شرکت به صنایع کمک می کند تا این عملیات‌ها را به شکلی بهینه‌تر انجام دهند.

وی بیان کرد: توسعه نرم افزاری جامع در زمینه بهینه سازی عملیات حفاری یکی از اقدامات شرکت است. این نرم‌افزار بر پایه هوش تجاری طراحی شده است و نقشی موثر در مدیریت و بهینه‌سازی پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی عملیات حفاری و انتخاب مناسب‌ترین مته دارد.

این فعال دانش‌بنیان ادامه داد: مهم ترین بحث در این نرم افزار استفاده از داده‌های چاه‌های پیشین یک میدان به منظور بهینه‌سازی پارامترهای حفر چاه آتی است. این نرم افزار از روش‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های بهینه‌سازی استفاده می کند.

حیدری اظهار داشت: محصولات دانش‌بنیان این شرکت، شامل دو محصول نرم‌افزار جامع بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز و ارایه خدمات بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به هزینه عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز، گفت: عملیات حفاری در دکل‌های دریایی روزانه ۱۵۰ هزار یورو و در دکل‌های خشکی ۳۰ هزار یورو هزینه دارد که با استفاده از خدمات این مجموعه دانش‌بنیان، زمان حفاری۲۰ درصد بهبود می‌یابد. با توجه به این‌که در کشور سالانه ۲۰۰ حلقه چاه حفاری می‌شود، این رقم سالانه موجب کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی هزینه برای کشور می شود.

حیدری ادامه داد: به دلیل اینکه بخش اعظمی از قطعات و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت حفاری توسط شرکت‌های بین‌المللی و خارجی تولید می‌شود با کاهش زمان حفاری میزان مصرف این موارد نیز کاهش می‌یابد و به صورت غیر مستقیم موجب کاهش ارزبری کشور می‌شود.

وی درباره امکان وجود صادرات محصولات این شرکت به دیگر کشورها یادآور شد: به دلیل وجود تحریم مستقیم روی شرکت‌های بالادستی نفت و گاز امکان صادرات محصول توسط شرکت‌های ایرانی فعال در این حیطه وجود ندارد، اما در حال ارایه ساز و کارهای جدید برای انجام این کار هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =