۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۹
کد خبرنگار: 2839
کد خبر: 84284543
۲ نفر

برچسب‌ها

جهاد کشاورزی فسا:‌گندمکاران به سمپاشی علیه پوره سن اقدام کنند

شیراز-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فسا گفت:مبارزه با پوره سن گندم به دلیل رسیدن به مرز هشدار در مزارع گندم این شهرستان از نیمه فروردین ماه آغاز شد و لازم است گندمکاران در این زمینه سریعتر اقدام کنند.

ناصر انصاری دوشنبه اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی در سال جاری و بالا بودن تراکم پوره سن گندم در مزارع و محدودیت زمان مبارزه، ضروری است کشاورزان هر چه سریعتر نسبت به سمپاشی مزارع خود با سموم حشره کش اقدام کنند. 

در مطلب دریافتی به نقل از این مقام آمده است:‌پیش از این بیش از ۴۰۰۰ هکتار از مزارع گندم شهرستان فسا علیه سن مادری در مرحله اول با سم های دلتامترین (دسیس) سمپاشی شده است. 

او اظهار کرد: خرید گندم در سال جاری کیفی و گندم سن زده با کاهش شدید قیمت خرید همراه خواهد بود از این رو کشاورزان ضمن هماهنگی با کارشناسان هرچه سریع تر اقدام به سمپاشی کنند.

وی بیان کرد: آفت سن مادر در کمیت مزارع اثر می گذارد اما سن پوره علاوه بر کمیت در کیفیت گندم و در نهایت آرد نیز موثر است که به اصطلاح آرد را تلخ خواهد کرد.

انصاری بیان کرد: شبکه مراقبت سن گندم با همکاری بیش از ۳۵ کارشناس مسئول پهنه، کارشناسان کلینیک و کارشناسان تولیدات گیاهی تا پایان مبارزه با پوره سن گندم به منظور انجام توصیه های فنی در خدمت بهره برداران شهرستان فسا هستند.

این مقام مسئول افزود: برای اطلاع رسانی به بهره برداران، اقداماتی چون نصب بنر در میدان های اصلی بخش ها، انتشار اطلاعیه و اخطاریه درفضای مجازی و اطلاع رسانی چهره به چهره انجام گرفت.

به گفته انصاری مبارزه شیمیایی با سن گندم با استفاده از سم "دلتامترین" به میزان ۳۰۰ سی سی در هر هکتار انجام می شود.

سطح کاشت غلات در فسا بیش از ۱۵ هزار هکتار است که مبارزه با آفت سن در مزارع آلوده به آفت بسیار ضروری است.

شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =