۱۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۶:۵۴
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84284454
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

حصار تنگ کرونا حاصل دید و بازدیدهای نوروزی در لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - کارشناسان بهداشتی و متخصصان هشدار جدی گرفتن حضور موج چهارم را به مردم گوشزد کردند اما در پس شلوغی بازارهای نوروزی و رفت و آمدها گوش شنوایی برای شنیدن زنگ خطر کرونا وجود نداشت و گویی با پایان تعطیلات نوروزی، استرس کرونا نیز تمام شده است.

به گزارش ایرنا، برخلاف تاکید کارشناسان و متخصصان امر در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی و دوری از حضور در میان هرگونه تجمعات به دلیل جدی نگرفتن توصیه های بهداشتی، عادی انگاری شمار زیادی از افراد و از طرفی بی توجهی به اعمال محدودیت ها در خریدهای نوروزی و به دنبال آن مسافرت ها و دید و بازدیدهای نوروزی موج چهارم کرونا بعنوان با شرایط بسیار سخت تر از موج های قبلی فرا رسیده است و روی ناخوش و بی رحم کرونا را به مردم نمایان ساخته است.

 بسیاری از افراد نتوانستند در ایام تعطیلات نوروزی از رفت و آمدها و مسافرت ها، دورهمی های خانوادگی و دوستانه چشم پوشی کنند و اکنون تر و خشک در کنار هم قرار گرفته ایم و موج سهمگین کرونا همه را در برگرفته است.

آغاز واکسناسیون کادر درمان و افراد پرخطر در ماه های پایانی سال گذشته نور امیدی در دل مردم ایجاد کرد تا بتوان روزگار خوش بدون کرونا را دوبار تجربه کرد و بدون هراس از حضور این ویروس پردردسر زندگی را سپری نمود اما متاسفانه بی توجهی افراد به رعایت پروتکل های بهداشتی و رونق خریدها و مسافرت های نوروزی این امید را به حدی کمرنگ کرد که امروز در مواجهه با موج چهارم کرونا روزهای سختری را پیش رو خواهیم داشت.

وضعیت قرمز اغلب شهرهای کشور شرایط را برای همگان دشوار کرده است و انجام کارهای روزمره را دوباره با چالش مواجه کرده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هشدار نسبت به افزایش موارد مثبت کرونا در کشور، گفت: با یکی از سهمگین ‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم و نظام سلامت ایام پرچالشی را پیش رو دارد.

وی در مورد مدیریت بیماری کرونا ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی و کادر بهداشت و درمان به شدت در صحنه خوب حاضر شدند و مدیریتی را اعمال کردند که در تاریخ کشور ثبت خواهد شد؛ ما وارد عرصه جدیدی شدیم و این موج را بسیار سهمگین تر از چیزی می بینم که برخی دوستان می بینند.

نمکی یادآور شد: با توجه به زیرساخت ‌های کشور انگلیس بسیار روشن بود که آمار واقعی تعداد فوتی ‌ها در این کشور بسیار بیشتر از آماری بود که رسانه‌ ای می ‌شود. ما سه پیک کرونا را مدیریت کردیم و کادر بهداشت و درمان حتی یک روز استراحت نکردند و حتی به یک رئیس دانشگاه هم مرخصی ندادم؛ پرسنل با تمام سختی ها و مشکلات به وظایف خود به خوبی عمل کردند.

وزیر بهداشت افزود: پیش از عید به روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی از طریق ویدئوکنفرانس تأکید کردم که تلاش زیادی را برای کنترل کرونای انگلیسی داشته باشند و همه آماده باش بودند اما متأسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.

وی با ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین ‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم، تصریح کرد: برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌ بینم؛ می‌ توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختی هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌ های ۱۲ ماهه برای کل کشور سخت ‌تر و سنگین ‌تر بود و در واقع اگر همزمان سه موج مانند خوزستان به ما تحمیل می ‌شد، نظام سلامت فرو می ‌ریخت.

نمکی گفت: باید ویروس را در سرزمین گرفتار و زمین‌ گیر کنیم. نظام سلامت به رغم همه تلاش ‌ها برای دستیابی به مرگ و میرهای تک رقمی امروزه با مشکل مواجه است. نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ و میرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید ۱۹ سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سه رقمی را کاهش دهیم. در حال حاضر در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم.

شکل‌گیری موج چهارم کرونا در لرستان نگران‌کننده است

 دبیر ستاد مقابله با کرونا در لرستان گفت: موج چهارم کرونا با شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای در تمامی شهرستان‌های استان در حال شکل‌گیری است.

علی سیف با بیان اینکه ادامه روند فعلی سبب افزایش نگرانی از وضعیت آتی سلامت هم استانی ها خواهد شد افزود: باتوجه به تاکید استاندار لرستان، فرمانداران و روسای شهرستانی ستاد مقابله با کرونا باید ضمن تشکیل فوری جلسه، نسبت به اجرای برخی اقدامات ضروری اهتمام داشته باشند.

وی ادامه داد: بر این اساس اعمال قرنطینه هوشمند در مناطق شهری و روستایی و جلوگیری از انتشار بیش از پیش ویروس و محدودیت های لازم مطابق طرح جامع مدیریت هوشمند ضروری است.

سیف گفت: همچنین کنترل تردد و برخورد با رانندگان متخلف، استفاده از دورکاری در خصوص کارکنان دارای بیماری زمینه ای و برخورد قاطع با مدیرانی که مصوبات ستاد کرونای استان و شهرستان را نادیده می گیرند باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر جلوگیری از فعالیت تالارهای عروسی در مناطق قرمز و نارنجی افزود: مسدود نمودن آرامستانها و برخورد قاطع با متخلفان نیز باید مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: همچنین باید با جدیت از تشکیل هرگونه تجمع از جمله همایش،جلسه، مراسم مختلف، کلنگ زنی و افتتاحیه در سطح شهر و روستاهای تابعه جلوگیری شود.

سیف تصریح کرد: تشکیل یا فعال نمودن تیم های بازرسی در سطح شهرستان ها حتی در روزهای تعطیل با هدف جلوگیری از هرگونه تجمع غیر قانونی ضروری است. 

خطر سیر صعودی کرونای انگلیسی در لرستان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: با توجه به سرعت شیوع ویروس جهش یافته و احتمال افزایش میزان مبتلایان، پیش‌بینی می‌شود کرونای انگلیسی در استان سیر صعودی داشته باشد.

محمود ثمینی  افزود: طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی لرستان، بخشی از مراجعان به مراکز درمانی به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا هستند.

ثمینی اظهار داشت: متاسفانه دورهمی ها و برخی مسافرت های نوروزی به استان، منجر به تغییر رنگ بندی و افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی لرستان از نظر ویروس کرونا شده است.

وی در ادامه  اضافه کرد: با اعلام ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، ازنا، سلسله و دلفان در وضعیت قرمز و شهرستانهای دورود، کوهدشت، پلدختر، چگنی و رومشکان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارد که چنانچه مراقبت های پیشگیرانه لازم توسط مردم انجام نشود احتمال تبدیل به وضعیت قرمز وجوددارد.

معاون استاندار لرستان تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس جهش یافته در استان برخی از مراجعین به مراکز درمانی به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی مبتلا هستند که باتوجه به سرعت بالای گردش این ویروس دراستان ،احتمال افزایش مبتلایان، بستری ها و مرگ ناشی از این بیماری وجود دارد.

ثمینی تاکید کرد: در این شرایط لازم است مردم بیش از پیش نسبت به رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات اهتمام ورزند.

وی از اعمال محدودیت های مربوط به وضعیت قرمز و نارنجی در استان خبر داد و گفت: طبق تصمیم ستاد مقابله با کرونا در شهرهای وضعیت قرمز فعالیت گروه های شغلی دو،سه و چهار و در شهرهای با وضعیت نارنجی فعالیت گروه‌های شغلی سه و چهار با محدودیت های تعیین شده همراه خواهد بود.

وی تاکید کرد: در کنار محدودیت منع ترددهای شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد و همچنین ممنوعیت ورود وسایط نقلیه با پلاک شخصی غیربومی به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی استان و خروج وسایط نقلیه شخصی با پلاک بومی شهرهای قرمز و نارنجی نیز ممنوع است و در صورت مشاهده تخلف احتمالی جریمه در پی خواهد داشت.

تعداد مبتلایان کرونا در لرستان به ۷۸ هزار و ۴۸۶ نفر رسیده است  که با فوت ۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان در این استان به یک هزار و ۴۰۱ نفر رسید.

بنابر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا هم اکنون شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، ازنا، سلسله و دلفان در وضعیت قرمز و شهرستان‌های دورود، کوهدشت، پلدختر، چگنی و رومشکان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha