زبانه کشیدن شعله‌های کرونا در قزوین زیر سایه عادی انگاری شهروندان

قزوین - ایرنا - با رسیدن آمار روزانه مبتلایان جدید به کرونا به بیش از ۴۰۰ نفر در پی کم توجهی به رعایت نکات بهداشتی از سوی شهروندان، شعله‌های این ویروس در استان قزوین بار دیگر زبانه کشید و نشان داد که موج چهارم این بیماری را باید بسیار جدی گرفت.

به گزارش ایرنا، تدوام شیب صعودی مبتلایان و بیماران بستری در بیمارستان های قزوین آژیر خطر کرونا را بار دیگر در این استان به صدا درآورده است.

شیب صعودی مبتلایان و افزایش میزان بستری بیماران کرونایی در بیمارستان ها را می توان در کنار کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی از نتایج دورهمی ها و دیدو بازدیدهای نوروزی و مسافرت ها در این ایام دانست.

رشد ۱۷۸ درصدی تردد و مسافرت در جاده های قزوین در نیمه نخست تعطیلات نوروزی نسبت به مدت مشابه سال قبل و همچنین اقامت نزدیک به ۳۰ هزار گردشگر در مراکز اقامتی قزوین در نوروز ۱۴۰۰ همگی حکایت از عادی انگاری و جدی نگرفتن توصیه های بهداشتی از سوی بخش زیادی از شهروندان و هموطنان بوده است که نتیجه آن را امروز با تداوم شیب صعودی کرونا و رشد تعداد شهرها و شهرستان های قرمز و نارنجی شاهد هستیم.

هم اکنون وضعیت کرونایی شهرستان تاکستان قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان های قزوین، البرز و بویین زهرا نارنجی (پرخطر) و شهرستان های آبیک و آوج زرد (خطر متوسط) است و  این در حالی است که در ابتدای تعطیلات نوروزی وضعیت تاکستان و قزوین زرد و سایر شهرستان های استان قزوین آبی بود.

افت محسوس رعایت شیوه نامه های بهداشتی در قزوین

میزان رعایت شیوه های نامه بهداشتی در استان قزوین از ۸۴ درصد در اسفند ماه پس از نوروز به ۷۶ درصد کاهش یافته است

 رئیس کمیته بازرسی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان در ایام نوروز ۱۴۰۰ و پس از آن به طرز محسوسی کاهش یافته است.

محمدافشار با بیان اینکه قزوین جزو استان های برتر در رعایت شیوه نامه های بهداشتی بود اما پس از نوروز مانند دیگر مناطق کشور شاهد کاهش قابل توجه مراعات پروتکل های بهداشتی و ابلاغ شده بودیم، افزود: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان قزوین پیش از نوروز در مجموع ۸۴ درصد بود که این رقم اکنون به ۷۶.۷ درصد کاهش یافته است.

این مسوول همچنین گفت: کم توجهی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم توجه به فاصله گذاری اجتماعی و همچنین افزایش مسافرت ها و رفت و آمدها به قزوین با توجه به اینکه این استان شاهراه ارتباطی کشور است موجب شده تا شاهد تشدید کرونا و صعودی شدن بستری ها در بیمارستان ها باشمی.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قزوین اظهار داشت: رستوران ها، مراکز تجاری و وسایل حمل و نقل عمومی از مکان هایی هستند که رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آنها نسبت به سایر مکان های عمومی کمتر است و شهروندان باید در این مکان ها نکات بهداشتی را با حساسیت بیشتری دنبال کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.

این مسوول گفت: با تداوم شرایط فعلی در راستای حفظ سلامت شهروندان استان باید شاهد تشدید محدودیت های کرونایی باشیم.

عبور بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های قزوین از مرز ۴۰۰ نفر

به دنبال تشدید بیماری کرونا و افزایش تعداد بستری بیماران همه اعمال جراحی غیراورژانسی در بیمارستان های قزوین تا اطلاع بعدی ممنوع شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های استان از مرز ۴۰۰ نفر عبور کرده است به همین دلیل آمادگی پذیرش بیمارستانی این دسته از بیماران در مرحله اول تا ۶۰۰ تخت و در مرحله بعد تا ۸۰۰ تخت افزایش یافته است.

دکتر پیمان نامدار با بیان اینکه استان قزوین رسما وارد موج چهارم کرونا شده است، افزود: به دنبال افزایش بستری بیماران کرونایی و اشغال بخش قابل توجهی از تخت ها از سوی این بیماران و همچنین در راستای خدمات دهی بهتر درمانی به این بیماران تمامی اعمال جراحی غیراورژانسی در بیمارستان های استان ممنوع شده است.

این مسوول حوزه بهداشت و درمان گفت: در حال حاضر بیمارستان های استان قزوین از حیث تجهیزات و امکانات مربوط به مداوای بیماران کرونا مشکل چندانی ندارند هرچند در صورت تداوم رشد تصاعدی مبتلایان امکان تکمیل ظرفیت بیمارستان ها و اتخاذ تدابیری چون راه اندازی بیمارستان صحرایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه شاهد افزایش مبتلای به کرونا جهش یافته هستیم،افزود: شدت بیماری در نوع جهش یافته این ویروس بیشتر است و افراد معمولا با سرعت بیشتری نسبت به نوع معمول ویروس درگیر می شوند و باید فورا خود را به مراکز درمانی معرفی کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین با بیان اینکه علائمی چون تب و سرفه، تنگی نفس و کاهش حس بویایی و چشایی همچنان از علائم مهم و اصلی ابتلا به کرونا به شمار می رود،افزود: افرادی که دچار این علائم هستند به سرعت به مراکز تشخیص و تست گیری کرونا مراجعه کنند و در صورت مثبت شدن تست شان خود را به مدت ۲ هفته قرنطینه کنند.

وی با بیان اینکه دیر مراجعه کردن افراد بیمار جان آنها را به خطر انداخته و می تواند دایره انتقال این ویروس را وسیع تر کند، اضافه کرد: در حال حاضر مراکز خدمات جامع سلامت در کلینیک های بیماری های حاد تنفسی ایجاد شده در بیمارستان ها اقدام به معاینه بیماران و در صورت تشخیص پزشک آزمایش و تست کرونا از افراد مراجعه کننده می کنند.

دکتر نامدار همچنین گفت: مشکلی برای تست گیری کرونا از مراجعه کنندگان به مراکز خدمات جامع سلامت و کلینیک های تنفسی در بیمارستان ها نداریم و در صورت رشد حجم مراجعات میزان تست گیری رپید (سریع) یا پی سی آر را افزایش خواهیم داد.

این مسوول تقاضا کرد با هدف کاهش زنجیره انتقال کرونا افرادی که به تازگی از سفر برگشته اند حداقل تا ۱۰ روز از دورهمی و میهمانی رفتن و دادن خودداری کنند و همچنین شهروندان از حضور غیرضروری در مکان هایی چون بازار و اماکن پررفت و آمد پرهیز کنند.

 احتمال تشدید محدودیت های کرونایی در قزوین

با تداوم وضعیت فعلی به زودی شاهد قرمز شدن شهرستان های نارنجی استان و نارنجی شدن شهرستان های زرد خواهیم بود.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روند افزایشی کرونا در قزوین نگران کننده است و با توجه به سرعت بالای انتشار و مبتلایان جدید، بیمارستان های استن به سرعت در حال پرشدن و تکمیل ظرفیت هستند بنابراین احتمال تشدید محدودیت های کرونایی در استان وجود دارد.

منوچهر حبیبی افزود: ۲ سناریو برای دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان تعیین کرده ایم که شامل آماده سازی به ترتیب ۶۰۰ و ۸۰۰ تخت برای پذیرش بیماران کرونایی است تا براثر تشدید انتشار بیماری دچار غافلگیری نشویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک شهرستان (تاکستان) استان قزوین دارای وضع قرمز و سه شهرستان (قزوین، البرز و آبیک) نارنجی هستند،افزود: با تداوم وضعیت فعلی به زودی شاهد قرمز شدن شهرستان های نارنجی استان و نارنجی شدن شهرستان های زرد خواهیم بود.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین گفت: وضعیت قرمز برخی استان های همسایه مانند البرز بر تشدید این بیماری در استان ما نیز اثرگذار خواهد بود، در نتیجه باید شاهد تشدید رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در بین شهروندان قزوینی باشیم.

حبیبی در مورد محدودیت های کرونایی در استان قزوین افزود: در حال حاضر محدودیت تردد شبانه خودروها از ساعت ۲۲ شب تا ۴ صبح با هدف جلوگیری از دورهمی ها و پیشگیری از کرونا در تمامی مناطق استان اعمال می شود.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۸ هزار خودرو در استان قزوین که محدودیت های تردد را رعایت نکرده اند، مشمول جرایم ۲۰۰ هزار تومانی، ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی شده اند.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین در مورد وضعیت فعالیت اصناف و کسبه در این شرایط نیز گفت: فعلا محدودیتی برای فعالیت اصناف در استان گرفته نشده است اما به اتاق اصناف و سازمان صنعت،معدن و تجارت برای هشدار به اصناف در مورد رعایت شیوه نامه های بهداشتی تاکید شده و در صورتی که ارزیابی های ما نشان دهند وضعیت رعایت نکات بهداشتی در واحدهای صنفی مناسب نیست، در ستاد مقابله استانی تصمیمات جدیدی در مورد محدودیت های اصناف اتخاذ خواهد شد.

حبیبی همچنین گفت: پنجشنبه هفته جاری نتایج ارزیابی ها از وضعیت اجرای شیوه نامه های بهداشتی در اصناف استان گزارش و اعلام می شود و در صورت نیاز حتما محدودیت هایی به ویژه برای بازار و مجتمع های تجاری و مشاغل غیرضرور در نظر گرفته خواهد شد.

این مسوول اظهار داشت: فعالیت رستوران ها نیز که از اماکن پرخطر به شمار می روند باید به شکل ارایه غذای بیرون بر باشد و در صورت بی توجهی به این موضوع رستوران های خاطی اخطار گرفته و با آنها برخورد می شود.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین با بیان اینکه فعلا برنامه ای برای تغییر ساعت کاری بانک ها و ادارات استان وجود ندارد،افزود: بررسی های ما نشان می دهد دورکاری کارمندان یا تعطیلی ادارات با بازارگردی، میهمانی رفتن و مسافرت کارکنان منجر به کاهش شیوع کرونا نشده است بنابراین تاکید ما بر مدیران نظارت دقیق و جدی بر اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی کارمندان و همچنین مراجعه کنندگان برای دریافت خدمات است، البته اگر در این خصوص تصمیمی از سوی ستاد ملی کرونا اتخاذ و ابلاغ شود آنرا اجرا خواهیم کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =