۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84284348
۰ نفر

برچسب‌ها

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از تحرکات روسیه در مرز اوکراین

تهران- ایرنا- روزنامه گاردین از ابراز نگرانی جوزپ بورل در خصوص تحرکات نظامی مسکو در مرز با اوکراین خبرداد و نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچون سایر رهبران غربی بر حمایت بی‌دریغ از کی‌ف تاکیددارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری این روزنامه انگلیسی، در حالیکه روسیه رفتارهای تهدیدآمیز خود را در مرز با اوکراین انکار می کند، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر این موضوع که کی‌ف از حمایت بی دریغ اتحادیه اروپا برخوردار است، تاکید کرد.

بورل پس از تماس تلفنی با «دمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین ضمن ابراز نگرانی شدید از تحرکات نیروهای روسیه در مرز با اوکراین نوشت: اتحادیه اروپا  "حمایت بی دریغ" خود را از تمامیت ارضی اوکراین اعلام می کند.

بورل سپس افزود که در جلسه پایان ماه جاری با دیپلمات ارشد کی‌ف و وزیران خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا گفتگوهای بیشتری در این مورد انجام خواهد داد.

اوکراین این هفته روسیه را متهم کرد که هزاران نفر از نیروهای نظامی خود را در مرزهای شمالی و شرقی و همچنین شبه جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ توسط مسکو ضمیمه شده، مستقر کرده است.

از سوی دیگر، کرملین اگرچه تحرکات اخیر نیروهای خود را انکار نکرده است اما تاکید دارد که این اقدامات با هدف تهدید هیچ کس نیست.  

در این میان گزارش هایی از افزایش درگیری های مسلحانه در امتداد خط مقدم میان نیروهای اوکراین و جدایی طلبان تحت حمایت روسیه بدست رسیده است.

بر اساس اعلام سازمان ملل، درگیری طولانی مدت از سال ۲۰۱۴ در اوکراین تاکنون بیش از ۱۳ هزار قربانی گرفته است.

همزمان رهبران کشورهای غربی از جمله «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرده اند در کنار اوکراین ایستاده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha