۱۳۰۷ روستای کردستان شرایط برگزاری انتخابات شوراها را دارد

سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: کار ثبت نام از داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای استان آغاز شد و یک هزار و ۳۰۷ روستای شرایط برگزاری این انتخابات را دارد.

محمدابراهیم زارعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستا، سه روستایی که به شهر تبدیل شده‌اند از جمع روستاهای واجد شرایط شورا، کاسته شده و تعداد روستاهای واجد شرایط دارا بودن شورا در استان، به یک هزار و ۳۰۷ روستا کاهش یافته است.

وی افزود: در این دوره از انتخابات با توجه تقسیمات جدید سیاسی کشور حسین‌آباد سنندج، هزارکانیان دیواندره و سنته سقز سه روستایی هستند که به شهر ارتقا یافته‌اند.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: امروز همزمان با سراسر کشور فرایند نام‌نویسی داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این استان شروع شده و با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور انتظار می‌رود داوطلبان ثبت نام ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی ثبت نام غیرحضوری را به سایر روش‌ها ترجیح دهند.

وی اضافه کرد: وزارت کشور در سال جاری چهار شیوه شامل سه روش غیرحضوری و یک روش حضوری را برای ثبت نام مدنظر قرار داده که انتظار می‌رود داوطلبان روش‌های غیرحضوری را به روش‌های حضوری ترجیح داده تا به نوبه خود مانع از گسترش شیوع ویروس کرونا باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان یادآور شد: روش‌های غیر حضوری شامل استفاده از نرم افزارهای موبایلی و دسکتاپی بارگذاری شده در سایت وزارت کشور و ثبت نام حضوری نیز در دفاتر پیشخوان دولت است که در هر سه روش داوطلبان پس از دریافت کد رهگیری برای نهایی شدن روند نام‌نویسی خود باید به فرمانداری مراجعه کنند.

زارعی با بیان اینکه ۴۰۰ دفتر پیشخوان آماده ثبت نام از داوطلبان هستند، تاکید کرد: ارایه اصل گواهی عدم سوء پیشینه، اصل شناسنامه عکس دار و تصویر آن، اصل و تصویر کارت ملی و پایان خدمت یا معافیت دائم آن برای مردان، یک قطعه عکس، گواهی مدرک تحصیلی از جمله مدارک مورد نیاز برای نام‌نویسی است.

وی اظهار داشت: ارایه اصل و تصویر گواهی پذیرش استفای مقامات موضوع ماده ۳۲ قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا، اصل و تصویر مدارک ایثار گری، جهت برخورداری از امنتیاز یک مقطع بالاتر نیز برای افراد واجد شرایط الزامی است.

زارعی گفت: طبق تبصره قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر کسانی که سابقه یک دوره کامل عضویت اصلی شورا را داشته باشند به شرطی که در همان حوزه انتخابیه نامزد شوند از شرط مدرک تحصیلی معاف هستند.

طی دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا در این استان چهار هزار و ۱۷۲ نفر از سوی مردم به عنوان اعضای شورا انتخاب شدند که چهار هزار نفر از این تعداد در روستاها و ۱۷۲ نفر نیز در شهرها عضو این نهاد هستند.

شوراهای اسلامی هم اکنون در تمام ۳۲ شهر این استان و یک هزار و ۳۱۲روستا از یک هزار و ۶۰۰ روستای داری سکنه فعالیت دارند.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

۵۹ درصد واجدان شرایط استان کردستان ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در جریان رای ‌گیری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =