افزایش ۵۵۵ گیگابیتی پهنای باند ورودی استان فارس

شیراز- ایرنا- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: این استان با داشتن چهار هزار و ۲۰۰ کیلومتر فیبر نوری و افزایش ۵۵۵ گیگابیتی پهنای باند بعد از تهران زیرساختی ترین استان کشور از نظر ارتباطی است.

مطلب دریافتی ایرنا به نقل از مهرداد سهرابی حاکی است : فارس  به عنوان هاب منطقه جنوب، علاوه بر سرویس هایی که توسط استان ارائه می شود یکی از درگاه های اصلی کشور است که به استان های همجوار نیز سرویس می دهد و بوده و دومین مرکز سوییچ بین الملل کشور را دارد.
وی اضافه کرد: پهنای باند ورودی به استان فارس در یک سال گذشته با ۵۵۵ گیگابیت برثانیه افزایش ظرفیت به یک هزار و۹۴۲ گیگابیت برثانیه و پهنای باند خروجی استان با ۲۰۰ گیگابیت برثانیه افزایش به یک هزار و۳۱۰ گیگابیت برثانیه رسیده و  در این دو بخش نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید به ترتیب رشد ۴۷ و ۳۲ برابری داشته است.

سهرابی گفت: در همین مدت پهنای باند بین الملل یا اینترنت به ۸۷۱ گیگابیت برثانیه ارتقا یافته است و نسبت به ابتدای دولت یازدهم با رشد ۱۱۵ برابری و شبکه انتقال نیز با ۱۲۳۳ گیگابیت برثانیه افزایش به ۳۷۳۰ گیگابیت برثانیه رسیده است و با رشد ۲۱ برابری همراه بوده است.

سهرابی با اشاره به ایجاد دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان گفت: امسال تعداد ۱۲۷ سایت روستایی در استان احداث و ارتقا یافته است که با این سایت ها دسترسی ۱۹۲ روستای استان به شبکه ملی اطلاعات فراهم شده است که شامل جمعیتی بالغ بر ۱۹۶ هزار نفر و ۵۶ هزار و ۷۴۵ خانوار روستایی می شود.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۹۸ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ارتباط صوت و مکالمه تلفن همراه را دارند و دسترسی لازم به اینترنت پرسرعت برای دو هزار و ۱۲۷ روستا از مجموع دو هزار و ۳۳۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان فراهم شده و این روستاها به یکی از سرویس های اینترنت پرسرعت ثابت و سیار دسترسی دارند و این در حالی است که تعهد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این بخش بهره مندی ۸۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان برنامه ششم توسعه از اینترنت پرسرعت بوده است و هم اکنون این دسترسی برای ۹۱ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ایجاد شده و تلاش مجموعه ارتباطات در استان برقراری پوشش اینترنت پرسرعت روستای بالای ۲۰ خانوار باقیمانده تا پایان سال است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با اشاره به توسعه خدمات اینترنت پر سرعت در شهرهای استان گفت: هم اینک ۱۰۲ شهر استان در قالب یک هزار و ۳۲۸ سایت از خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه برخوردارند.

سهرابی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هفت هزار و ۴۰۰ کیلومتر از جاده های اصلی و فرعی استان تحت پوشش اپراتور اول قرار دارد که با رشد ۳۸ درصدی نسبت به سال ۹۲ همراه بوده است و چهار هزار و ۶۰۵ کیلومتر نیز تحت پوشش اپراتور دوم قرار دارد و میزان پوشش جاده ای این اپراتور نسبت به سال ۹۲ رشد۴۱ درصدی داشته است.

 وی با اشاره به مصوبات سفر خردادماه وزیر ارتباطات به استان فارس، خاطرنشان کرد: احداث ۱۳سایت تلفن همراه برای تامین پوشش ۱۶۳ کیلومتر از جاده های فاقد ارتباط استان در ۱۲ محور از مصوبات این سفر در بخش جاده ای بود و تاکنون با راه اندازی چهار سایت جدید در چهار محور مواصلاتی استان، پوشش تلفن همراه برای ۳۷ کیلومتر از جاده های استان تامین شده است و با راه اندازی ۹ سایت باقیمانده، ۱۲۶ کیلومتر به پوشش جاده ای استان افزوده می شود.

  مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در ادامه به طرح توسعه ارتباطات روستایی (تار) در قالب فیبر نوری اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف ایجاد دسترسی اینترنت پرسرعت در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور اجرا می شود و در این بخش  یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر فیبرنوری برای استان طی دو فاز در نظر گرفته شده است و تا کنون ۲۵۰ کیلومتر توسط مخابرات منطقه فارس بعنوان مجری طرح اجرا شده است.

سهرابی گفت: ضریب نفوذ اپراتور اول نیز نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید با رشد ۶۷ درصدی به ۸۴.۱ و ضریب نفوذ اپراتور دوم با رشد ۱۳۱ درصدی در این مدت به ۶۷.۰۳ درصد در استان رسیده است و همچنین تعداد مشترکین اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در استان فارس چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و با رشد ۱۱۷ درصدی همراه بوده است. 

وی در خصوص اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری الکترونیکی به نصب ۵۴ دستگاه ATM در روستاها به منظورکاهش شکاف دیجیتالی اشاره کرد و گفت: تمام اعتبارات لازم برای تهیه این دستگاهها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس همچنین گفت:‌مبلغ ۲۸ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره در قالب ۴۰ طرح مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل منابع قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان پرداخت شد که زمینه اشتغال ۶۰ نفر را در استان فراهم کرده است.

سهرابی همچنین از اتصال سه هزار و ۹۵۲ مدرسه شهری و روستایی در استان به اینترنت رایگان در راستای طرح هوشمندسازی مدارس خبر داد و گفت: از این تعداد دو هزار و ۸۹۴ مدرسه در مناطق روستایی و یک هزار و ۵۸ مدرسه در مناطق شهری استان به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند.

وی افزود: بیش از ۸۳ شرکت فناور در پارک علم و فناوری و ۱۶۰ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات در پردیس شرکتهای دانش بنیان استان فعالیت دارند و از مجموع ۴۲۴ شرکت ثبت شده در سازمان نظام صنفی رایانه ای استان، ۳۰ شرکت دانش بنیان هستند.

رییس شورای مدیران واحدهای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در ادامه با اشاره به وضعیت مناسب حوزه فناوری اطلاعات در استان، تعداد شرکت های دانش بنیان استان را ۱۶۷ شرکت برشمرد و گفت: از این تعداد، ۳۶ شرکت دانش بنیان در حوزه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت دارند و در این حوزه بین استان های کشور، استان فارس رتبه چهارم را داراست که رشد چشمگیری در سال های اخیر محسوب می شود و در حوزه فعالیت استارت آپ ها نیز جایگاه فارس با بیش از ۲۰۰ استارت آپ فعال در رتبه پنجم کشور قرار دارد.

وی همچنین پیوستن استان فارس به شبکه توسعه اقتصاد دیجیتال کشور (تاد) را یادآور شد و گفت: شش طرح گرنت جوانه در قالب رساله های دکتری و پایان نامه های فناورانه و بازارگرا و پنج طرح گرنت رشد در قالب طرح های فناورانه شرکت های مستقر در مراکز رشد استان در این شبکه به تصویب رسیده است.

سهرابی با اشاره به طرح نوآفرین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون اکوسیستم استارت آپی استان با مشارکت ۳۰۸ عضو در سامانه ایران نوآفرین، از لحاظ تعداد شرکت های ثبت شده در این سامانه جزو استانهای برتر در این بخش است.

 وی درباره تسهیلات اختصاص یافته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات استان گفت: برای چهار طرح فناورانه از نوع کسب و کار مبلغ ۵۵۰ میلیون تومان در فاز اول، یک طرح در حوزه شرکتهای نوپا مبلغ ۷۷ میلیون تومان و در زمینه اپلیکیشن های تلفن همراه شش طرح با مبلغ ۳۰ میلیون تومان و مبلغ ۷۵ میلیون تومان برای یک طرح سرمایه در گردش و اخیرا برای یک طرح مبلغ یک صد میلیون جذب اعتبار انجام شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس راه اندازی پنجمین سایت G۵ کشور توسط اپراتور دوم در شیراز را یکی از پروژه های مهم اجرا شده در استان اعلام کرد و نتایج آن را در حرکت به سوی تحول دیجیتال استان حایز اهمیت برشمرد.

سهرابی همچنین افتتاح کارخانه نوآوری شیراز در محل شرکت کارخانه های مخابراتی ایران را به عنوان یکی از مراکز مهم برای تکمیل زنجیره زیست بوم فناوری در استان اعلام کرد و گفت: کارخانه نوآوری شیراز براساس تفاهم نامه پنج جانبه فی ما بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استانداری فارس، شرکت کارخانه‌های مخابراتی ایران و شرکت مهد تجارت گستران عطار در خرداد ماه سال گذشته کلید خورده بود و با افتتاح رسمی کارخانه نوآوری شیراز، فضایی مناسبی برای استقرار نمایندگان کسب و کارها، تیم های استارت آپی، شرکت های نوپا، فریلنسرها، شتاب دهنده ها، موسسات آکادمیک و دانشگاهی و صندوق های سرمایه گذاری فراهم شده است.

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات استان فارس فعالیت کارخانه نوآوری شیراز را در حوزه‌های مختلفی از جمله IT ، ICT، اینترنت اشیا (IOT)، کشاورزی، سلامت، گردشگری، دریا و انرژی های تجدیدپذیر با هدف توسعه بازار، توسعه ارتباطات، توسعه کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ بیان کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۲۵۰ نفر در قالب ۴۶ تیم فناور و نوآور در رسته های فوق در این کارخانه مشغول به کار هستند که باعث هم افزایی چشمگیری در اکوسیستم استارت آپی استان شده است.

وی امکانات ایجاد شده در این کارخانه را فضای کار اشتراکی مخصوص تیم ها و گروه های استارت آپی، فضای کار اختصاصی برای افراد مستقل، دفاتر اداری مخصوص استقرار شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری، مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها، هلدینگ ها، بانکها، فضای برگزاری آمفی تئاتر و رویدادهای مرتبط با توسعه فناوری و گسترش کسب و کارهای دانش بنیان نام برد که در اختیار تیم های مستقر در کارخانه قرار می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha