۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۵۲
کد خبرنگار: 1045
کد خبر: 84284028
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار : مازندران روزهای کرونایی سختی در پیش دارد

ساری - ایرنا - استاندار مازندران بر لزوم آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی ذیربط و همراهی بیش از پیش اقشار مختلف مردم در مواجهه با موج جدید کرونا تاکید کرد و گفت : مازندران در موج چهارم کرونا روزهای سختی را پیش رو دارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین‌زادگان در نشست ستاد مقابله با کرونای استان که با حضور ویدیوکنفرانسی فرمانداران برگزار شد ، با اشاره به تغییر وضعیت رنگ بندی کرونایی در استان افزود که برای مقابله با وضعیت پیش رو کاهش میزان حضور کارمندان ، کنترل مبادی ورود و خروجی  با استقرار ایستگاه ایست بازرسی در مبادی ورودی شهرها باید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد. ‎

نماینده عالی دولت در مازندران اظهار داشت : فرمانداران برای تامین معیشت و اقتصاد و خطر عادی انگاری برخی مردم در مواجهه با ویروس کرونا باید با استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی و همچنین فضای مجازی نسبت به ترویج و نهادینه کردن فرهنگ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در موج چهارم ، میزان شیوع، جهش و فراگیری ویروس کرونا بیشتر است، تاکید کرد : نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ایجاد فضای بدون اجتماع وظیفه تمام فرمانداران است.

حسین‌زادگان نقش اصناف در اجرای محدودیت‌های کرونایی را بسیار مهم و حساس توصیف کرد و افزود : اگر موضوع را جدی نگیریم سلامتی مردم استان با خطرات جدی مواجه خواهد شد.

روند افزایشی شیوع کرونا و بیماران بستری کووید ۱۹ در مازندران از دوم فروردین ماه شروع شد و تنها در مدت ۲ هفته آمار بیماران بستری در بیمارستان های استان طبق آخرین گزارش با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی نسبت به روز اول فروردین اکنون به حدود ۹۰۰ نفر رسیده است.

آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در مازندران پس از ۶ ماه برای نخستین بار اول فروردین به ۴۴۱ نفر رسیده بود ولی بلافاصله از دوم فروردین دوباره افزایشی شد.کارشناسان بهداشت و درمان علت افزایشی شدن شیوع این ویروس در سال جدید را ناشی از ورود ویروس جهش یافته انگلیسی و شلوغی بازارهای شب عید در کنار عادی انگاری رفتاری ارزیابی کردند.

کرونای انگلیسی ۲۴ اسفند با شناسایی ۲ بیمار در قائمشهر وارد مازندران شد ، ویروسی که در کمتر از ۲ هفته تمامی ۲۲ شهرستان استان را در نوردید و رنگ قرمز و نارنجی را هم در هفته دوم فروردین به استان بازگرداند.

طبق ارزیابی سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت ، مازندران که با رنگ زرد و آبی وارد سال جدید شده بود ، در روز ۱۱ فروردین بازگشت رنگ نارنجی را به شهرستان قائمشهر تجربه کرد و روز ۱۳ فروردین هم با تبدیل وضعیت قائمشهر به قرمز ، رنگ شهرستان های آمل ، ساری ، رامسر ، جویبار و گلوگاه هم نارنجی شد و تمامی ۶ شهرستان آبی استان هم به زرد تغییر وضعیت دادند.

درحال حاضر مازندران دارای یک شهرستان قرمز ، پنج شهرستان نارنجی و ۱۶ شهرستان زرد کرونایی است.

شتاب در رسیدن به پیک چهارم

همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در نشست ستاد مقابله با کرونای استان هشدار داد که طی هفته جاری و آینده، فاصله‌گذاری اجتماعی، پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های به طور جدی باید رعایت شود تا استان با شیب تند وارد پیک چهارم نشود. ‎

دکتر سیدعباس موسوی با اشاره به شرایط فعلی کرونایی در کشور از جمله در مازندران، افزود : اگر در طی هفته جاری و آینده فاصله‌گذاری اجتماعی، پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی به طور جدی رعایت نشود، با شیب بسیار تند وارد پیک چهارم خواهیم شد.

وی گفت: در شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی باید تمام دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه ورود و خروج در آن ها رعایت شود و تنها کسب و کارهای گروه یک مجاز به فعالیت هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد : تنها در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای صحیح محدودیت‌ها، موج‌ چهارم ویروس کرونا در استان مهار خواهد شد.

موسوی در ارتباط با وضعیت قرمز کرونایی در قائمشهر هم گفت : باید نسبت به اجرای کامل محدودیت‌ها از جمله فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از ورود و خروج خودروها در این شهرستان اهتمام بیشتری صورت گیرد تا از شیوع دوباره جلوگیری شود.

بر اساس آخرین گزارش ستاد مقابله با ویروس کرونای مازندران در حال حاضر ۸۹۴  بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های مازندران بستری هستند که از این تعداد ۱۷۴ تن از این بیماران به علت علایم حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha