روسیه: اقدامات ناتو رقابت تسلیحاتی را در جهان تشدید می‌کند

مسکو- ایرنا- وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدامات پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) موجب تشدید رقابت تسلیحاتی در سطح جهانی می‌شود.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه خود به مناسبت هفتاد و دومین سالروز تاسیس ناتو، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: بودجه نظامی ناتو در سال ۲۰۲۰ نسبت به یک سال پیش از آن ۷.۴ درصد افزایش یافت.

در این بیانیه گفته شد: اجرای چنین سیاستی از سوی ناتو موجب تشدید رقابت تسلیحاتی در سطح جهانی می‌شود.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود با بیان اینکه هفتاد و دو سال پیش پیمان ناتو با اعلام هدف حفظ صلح بوجود آمد، نوشت: امروز این سازمان بمباران یوگسلاوی سابق، تهاجم به عراق و عملیات نظامی علیه لیبی با کشاندن این کشور به هرج و مرج کامل را در سابقه خود دارد.  

در ادامه بیانیه با کنایه آمده است: در سال ۲۰۲۰ هزینه‌های نظامی ناتو ۷.۴ درصد افزایش یافت و این پیمان به این گونه صلح و آرامش را حفظ می‌کند.

بیانیه وزارت روسیه با طرح اینفوگرافی همراه است که بر اساس آن بودجه نظامی ناتو در سال ۲۰۲۰ میلادی یک هزار و ۹۰ میلیارد دلار در حالیکه بودجه نظامی روسیه ۵۰ میلیارد دلار بود.

در اینفوگرافی یاد شده همچنین به مجموع بودجه نظامی کشورهای جهان اشاره شده که در سال گذشته از ۱.۸ هزار میلیارد دلار به ۱.۹۳ هزار میلیارد دلار افزایش یافته است.

روابط روسیه و ناتو پرتنش است و دو طرف یکدیگر را به تنش زایی و رویارویی متهم می‌کنند.

روسیه و ناتو هر سال رزمایش‌هایی را در مناطق دریای بالتیک و سیاه برگزار می‌کنند که بر تنش‌ها در روابط سیاسی دو طرف می‌افزاید و ناتو همینک برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضدروسیه دارد.  

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تازگی در نشست اندیشکده «باشگاه سیاسی والدای» در مسکو با انتقاد از سیاست‌های خصومت طلبانه ناتو گفت: ناتو از گفت و گو با روسیه درباره تدابیر برای اعتمادسازی خودداری می‌کند.

وزیر خارجه روسیه خاطر نشان کرد: پیمان ناتو حتی از گفت و گو با روسیه درباره دور کردن محل برگزاری رزمایش‌ها از خطوط حائل دو طرف و توافق درباره حداکثر فاصله بین هواپیماها و ناوهای روسیه و ناتو خودداری می‌کند.  

وی با بیان اینکه مسکو از همکاری با ناتو در چارچوب شورای روسیه-ناتو خودداری نمی‌کند، اظهار کرد: ینتس استولتنبرگ دبیرکل ناتو مدعی است که روسیه از همکاری در چارچوب این شورا خودداری می‌کند،  اما این حقیقت ندارد.

لاوروف افزود: نمی‌خواهیم که در نشست‌های شورای روسیه-ناتو درباره اوکراین گفت و گو کنیم زیرا مساله اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی هیچ ارتباطی ندارد.  

وی ادامه داد: اما مسئولین ناتو اصرار دارند که مساله نخست در شورای روسیه -ناتو درباره اوکراین باشد. ما دو بار در این نشست شرکت کرده و درباره مسائل اوکراین گوش دادیم و همه چیز را در این مورد می‌دانیم.

وی خاطر نشان کرد که روسیه پیشنهاد داده است که همکاری‌های نظامیان در شورای روسیه-ناتو ازسر گرفته شود.  

شورای روسیه-ناتو ساز و کاری برای همکاری دو طرف است که از سال ۲۰۱۴ میلادی با روی کار آمدن دولت غرب گرا در اوکراین، این همکاری متوقف شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =