شوراهای شهر استان قزوین در سال ۹۹، سه هزار و ۲۴۶ مصوبه داشتند

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری قزوین گفت: سه هزار و ۲۴۶ مصوبه طی سال گذشته از سوی شوراهای اسلامی ۲۵ شهر این استان مصوب شد.

مصطفی صالحی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهرهای استان سال گذشته در مجموع سه هزار و ۲۴۶ مصوبه را از دستور کار خود گذراندند که از این تعداد، ۲ هزار و ۹۸۸ مصوبه عدم مغایرت قانونی توسط هیات‌های تطبیق فرمانداران تشخیص داده شد و ۳۴ مصوبه نیز توسط شوراها به هیات‌های حل اختلاف جهت رسیدگی ارجاع شد.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده طی سال گذشته و در حوزه اخذ عوارض، تدوین عوارض شهرداری‌ها و افزایش برخی درآمدهای پایدار نشان داد که این حوزه در بخش‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری به سمت درآمدهای پایداری شهری حرکت می‌کند که نیاز است تا در این رابطه اعضای شوراهای شهر و مدیران شهری نیز همت مضاعفی داشته باشند تا بتوانند شهرداری‌ها را از کمک و اعتبارات دولتی بی‌نیاز کنند.

بودجه مصوب ۱۹۰۰ میلیارد تومانی شهرداری های استان قزوین در سال ۱۴۰۰

صالحی با اشاره به بودجه ۱۹۰۰ میلیارد تومانی مصوب شهرداری‌های استان قزوین طی سال جاری، افزود: این میزان بودجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد رشد داشته که این مساله بیانگر رشد و بالندگی و افزایش درآمدهای عمومی شهرهای استان به همراه افزایش اعتماد مردم به این حوزه بوده است.

وی به افزایش سطح مشارکت مردم در توسعه، آبادانی و عمران شهرهای استان اشاره کرد و گفت: در این رابطه ۲۷۵ میلیارد تومان طی سال گذشته از محل اعتبارات ارزش افزوده در بین شهرداری‌های استان توزیع شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ با رشد ۴۵ درصدی همراه بوده است.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استان، اعتبارات محل ارزش افزوده را صرف امور توسعه و عمران و آبادانی شهرها دانست و تصریح کرد: اعتبارات یاد شده باعث اجرای برخی پروژه‌های عمرانی قابل توجه و در راستای ارتقای سطح رفاه و خدمت رسانی به شهروندان این استان شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که ۳۵ پروژه شاخص شهری با مجموع ۲۵۴ میلیارد ریال در حوزه خدماتی و عمرانی از سوی شهرداری‌های استان اجرایی و به بهره برداری نیز رسیده است.

صدور یک میلیون و ۹۵۰ هزار متر مربع پروانه ساختمانی

صالحی یادآور شد: در سال گذشته همچنین از سوی شهرداری‌های استان قزوین یک میلیون و ۹۵۰ هزار متر مربع پروانه ساختمانی صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۸۸ با افزایش ۴۰ درصد روبرو بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به رکود و گرانی اخیر مسکن، خوشبختانه با اقدامات و برنامه ریزی‌های صورت گرفته، افزایش ۴۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی در استان نشان می‌دهد که شهرداری‌ها در بخش جهش تولید با در نظر گرفتن تمهیدات و مساعدت‌های لازم در بخش تولید ساخت و ساز در سال گذشته موفق عمل کرده‌اند.

این مسوول حوزه شهری اضافه کرد: از طریق تبصره ۲ ماده ۳۹ و از محل عوارض سوخت نیز ۴۲ میلیارد تومان سال گذشته به شهرداری‌های استان کمک شد که در این بخش هم ما شاهد افزایش ۲۲ درصدی این نوع کمک‌ها نسبت به سال ۹۸ بوده‌ایم.

آسفالت معابر عمومی در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری قزوین ادامه داد: سال گذشته همچنین از محل تامین قیر رایگان برای آسفالت معابر خاکی عمومی ۱۹ شهر زیر ۵۰ هزار جمعیت استان ۱۲ میلیارد تومان از محل اسناد خزانه به شهرداری‌ها کمک شد تا آنان بتوانند نسبت به اجرای عملیات آسفالت معابر خود اقدام کنند.

صالحی تصریح کرد: از محل ماده ۵۸ قانون بودجه به شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر نیز ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ایجاد زیرساخت‌های شهری کمک شد که در این رابطه پروژه‌های گردشگری، خدماتی و آتش نشانی در حال اجرا و تکمیل است.

۷۰ پروژه نیمه تمام شهرداری‌های استان قزوین

وی با اشاره به ۷۰ پروژه نیمه تمام از سوی شهرداری‌های استان قزوین، تاکید کرد: برای ادامه اجرا و بهره برداری از این تعداد طرح به ۱۸۳ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که به همین منظور، نخستین اولویت اجرا کاری در این حوزه به طرح‌های نیمه تمام تخصیص یافته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =