۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۱۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84283842
۰ نفر

برچسب‌ها

رویارویی آسیایی تباران با نژادپرستی در فرانسه

تهران – ایرنا – شبکه فرانس ۲۴ روز یکشنبه نوشت که جامعه آسیایی تباران فرانسه با حملات نژادپرستانه در این کشور در دوره همه گیری کووید –۱۹ مبارزه می کنند.

به گزارش ایرنا از فرانس ۲۴؛ هفته گذشته پنج مرد در پاریس به جرم انتشار پیام های تهدیدآمیز و نفرت پراکنی در اکتبر گذشته در باره چینی تباران در شبکه اجتماعی توئیتر، محاکمه شدند؛ قرار است حکم این متهمان روز ۲۶ می (۵ خرداد) صادر شود.

این پیام ها که شهروندان چینی تبار را مسئول محدودیت های درخانه ماندن معرفی می کرد، پس از اعلام ورود فرانسه به قرنطینه دوم ویروس کرونا در ۲۸ اکتبر (۶ آبان) توسط دولت منتشر شد.

دو حقوقدان فرانسوی نیز گزارشی در باره نژادپرستی در فرانسه تهیه کرده اند که شامل افزایش نژادپرستی علیه آسیایی تباران از ژانویه ۲۰۲۰ به این سو است.

ده ها نفر روز ۲۴ مارس (۴ فروردین) تظاهراتی در اعتراض به نژادپرستی ضد آسیایی تباران در برابر ساختمان دادگاه پاریس برپا کردند و  نوشته هایی با عنوان "نه به نژادپرستی ضد آسیایی، در آتلانتا یا پاریس" در دست داشتند که به تیراندازی به ۶ زن آسیایی تبار در ایالت جرجیای آمریکا در ۲۶ مارس (۶ فروردین) اشاره داشت. گرچه حمله ای در این ابعاد در دوره همه گیری به جامعه آسیایی تباران فرانسه نشد، اما به چند آسیایی تبار در منطقه پاریس حمله شده است.

براساس گزارش ماه مه موسسه بررسی های ملی جامعه شناختی فرانسه،  همه گیری کووید –۱۹ ابعاد تازه ای به نژادپرستی ضد آسیایی بخشیده و حتی موجب عادی سازی آن شده است.

همچنین گزارش های تازه از گروه های مدنی کانادا نشان می دهد که خشونت نژادی علیه آمریکایی های آسیایی تبار، فقط مختص آمریکا نبوده و در سال گذشته (۲۰۲۰) انواع مختلف حمله فیزیکی و لفظی علیه آسیایی تبارهای ساکن کانادا افزایش یافته است.

تارنمای بلومبرگ کوئینت که با شبکه خبری بلومبرگ همکاری دارد نوشت: آمریکایی ها  در دوران کرونا با افزایش خشونت علیه آسیایی تبارها دست و پنجه نرم می کنند و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد موج مشابهی نیز در کانادا بروز کرده است.

این گزارش تحت عنوان نژادپرستی علیه آسیایی ها با گذشت یک سال از همه گیری کرونا،   به بازه زمانی ۱۰ مارس ۲۰۲۰ (۲۰ اسفند ۹۸) تا ۲۸ فوریه  ۲۰۲۱ (۱۰ اسفند ۹۹) مربوط می شود و  نشان می دهد در این مدت یکساله ۱۱۵۰ مورد حمله به آسیایی تبارها در کانادا صورت گرفته که شامل حملات فیزیکی، سرفه یا تف کردن به روی قربانیان و توهین های لفظی بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان