۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۹
کد خبرنگار: 1031
کد خبر: 84283822
۰ نفر

برچسب‌ها

خسارت تُندباد در اصفهان ۵۴ میلیارد تومان اعلام شد

اصفهان - ایرنا – مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، مجموع خسارت وزش تُندباد در ۲ هفته تعطیلات نوروزی در استان را در مجموع ۵۴ میلیارد تومان اعلام کرد.

منصور شیشه‌فروش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این خسارت‌ها در سه نوبت در نیمه اول فروردین و بیشتر در مناطق بادخیر شرق، شمال و مرکز استان وارد شد.

وی اضافه کرد: این خسارت‌ها به ۱۰ هکتار گلخانه، ۵۰۰ باب کلنی زنبور عسل، هفت هزار هکتار باغ، ۴۲ دستگاه خودرو، ۷۵ تابلوی تبلیغاتی بویژه در راه‌ها، ۲۵۰ اصله درخت، یک چراغ برق و یک منزل مسکونی با پنج نفر مصدوم وارد شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: بیشتر باغ‌های خسارت دیده در مناطق غرب، جنوب و مرکز استان و گلخانه‌های آسیب‌دیده در فلاورجان، دهاقان و شهرضا قرار دارند.

به گفته وی، بر اثر وزش باد شدید و نبود رطوبت، کانون های داخلی و مرزی گرد و غبار در استان فعال و موجب شد که وضعیت هوای اصفهان به مدت ۶ روز در ۲ هفته گذشته در شرایط ناسالم قرار بگیرد.

شیشه‌فروش، همچنین با اشاره به اینکه وزش باد و گرد و خاک در جاده‌های استان بویژه در کنارگذر شرق خسارت‌هایی به بار آورده است، گفت: در این ر استا مقرر شد که اداره راه و شهرسازی با همکاری منابع طبیعی برنامه‌ای برای شناسایی مناطق بادخیز استان و مواجهه با کانون های گرد و غبار و سپس اجرای طرح‌های اضطراری کنترل تثبیت گرد و غبار در  اطراف جاده‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

وی  با اشاره به اهمیت حفاظت از جاده‌ها در برابر گرد و غبار و پیشگیری از واژگونی خودروها با درس‌آموزی از طوفان اخیر بدلیل کاهش دید گفت: بر این اساس نیز مقرر شد با همکاری هواشناسی و منابع طبیعی ضمن شناسایی نقاط پُرخطر در زمینه تندباد در جاده‌ها و خیزش گرد و غبار، طرح مشترکی برای حفاظت از راه‌ها با استفاده از بادشکن‌های زنده و غیرزنده، نهالکاری و تثبیت کانون های گرد و غبار را در اطراف جاده‌ها در دستور کار قرار گیرد.

شیشه‌فروش افزود: برای پرداخت خسارت، کارشناسان باید با مراجعه، بررسی و ارزیابی خسارت‌ وارد شده به افراد دارای بیمه اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، تجزیه و تحلیل اطلاعات یک دوره ۱۰ ساله نشان می‌دهد که کلانشهر اصفهان بطور میانگین هر ۹ روز، یک پدیده گرد و غبار داشته است.

استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت در سال های اخیر با معضلات زیست محیطی معتنابه مانند آلودگی هوا، گرد و غبار، خشک شدن زاینده‌رود و تالاب گاوخونی و کمبود منابع آبی مواجه بوده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =