۱۱۰ میلیون مترمکعب آب برای بهره‌برداری کشاورزی از سددرودزن فارس رها شد

شیراز_ایرنا _ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس اعلام کرد: ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب در دومین مرحله در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ برای بهره‌برداری کشاورزی از محل سد درودزن بر بستر رودخانه کُر رها شد.

حمیدرضا دهقانی، یک‌شنبه در حاشیه رهاسازی آب سد درودزن شهرستان مرودشت اظهار داشت :کشاورزان شهرستان های مرودشت، زرقان و خرامه از میزان آب رهاسازی شده از سد درودزن بهره مند شدند.

وی افزود ؛ آب رهاسازی شده از سد درودزن پس از طی مسیر ۱۸۰ کیلومتری رودخانه کر تا آخرین نقطه این رودخانه که منطقه جهان آباد خرامه است در اختیار کشاورزان این مناطق قرار گرفت.

دهقانی ادامه داد :در مرحله سوم رهاسازی در اردیبهشت ماه امسال نیز حدود ۸۰ میلیون مترمکعب آب از سد درودزن رها خواهد شد.

پیش از این در دی ماه و بهمن ماه ۹۹ حدود ۱۴۷ میلیون مترمکعب آب از سد درودزن رها شده بود.

این سه مرحله رهاسازی در حالی اتفاق می‌افتد که کشاورزان مناطق فوق بیش از سه برابر میزان مصوب را به زیر کشت برده اند.

کشت بیش از یکصدهزار هکتار از اراضی مناطق محدوده رودخانه کر در شهرستان های مرودشت، خرامه و زرقان از جمله دلایلی است که به گفته دهقانی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه ای فارس می بایست از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان لحاظ تا آب به میزان عادلانه ای توزیع شود.

آب منطقه ای فارس اعلام کرد: با توجه به هماهنگی های به عمل آمده در خصوص مدت زمان شارژ رودخانه کر بین شهرستان های زرقان و خرامه مقرر شده است که برداشت های حوزه های مشترک بین دو شهرستان محاسبه و گزارش لازم برای اصلاح برنامه به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام شود.

سد درودزن در فاصله ۹۸ کیلومتری شمال شیراز در شهرستان مرودشت قرار دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha