امام جمعه مشهد: حاشیه این شهر نباید سوژه‌ای برای کاسبان سیاسی باشد

مشهد- ایرنا- امام جمعه مشهد گفت: برخی برای فعالیت‌های سیاسی از حاشیه این شهر استفاده کرده و کاسبی سیاسی می‌کنند اما وضعیت باید به گونه ای باشد که این کاسبان نتوانند سوژه پیدا کنند.

سید احمد علم الهدی روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه ویدئوکنفرانسی بلوار الزهرا (س) در حاشیه شهر مشهد افزود: طبق منویات رهبری، چیزی به عنوان حاشیه شهر نباید داشته باشیم و بر همین اساس ستاد ساماندهی حاشیه شهر مشهد تشکیل و اقدامات زیادی در این مسیر انجام شد که امیدواریم امسال با ادامه این فعالیت‌ها چیزی تحت عنوان حاشیه شهر نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: شهرداری مشهد، کمیته امداد، سازمان تبلیغات اسلامی، سپاه و سایر نهادهای مرتبط برای هماهنگی ساماندهی مناطق کم برخوردار و پیرامونی شهر مشهد، ستاد تشکیل دادند و حرکتی جهشی در این خصوص انجام گرفت به طوری که چهره حاشیه شهر مشهد بهبود یافته و با گذشته قابل مقایسه نیست.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: شهرداری مشهد فعالیت‌های خوبی در حاشیه این شهر انجام داده است سپاه و کمیته امداد نیز در این مناطق محرومیت زدایی کرده‌اند و اقدامات شهرداری در حاشیه شهر به ویژه در تسهیل دسترسی‌ها، توسعه حمل و نقل و راهها و تعریض و بازگشایی معابر باعث می‌شود سوژه از افراد و کاسبان سیاسی که از محرومیت مردم در مناطق کم برخوردار سوء استفاده می کنند گرفته شود.
شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: در کنار بهره‌برداری از تعداد زیادی از پروژه‌های عمرانی، در مناطق پیرامونی و کم برخوردار شهر برخی از پروژه‌ها مراحل پایانی خود را می‌گذراند که نیاز دارد تا سایر دستگاه‌ها برای به سرانجام رسیدن آن همت کنند.
محمد رضا کلایی افزود: یکی از مشکلات موجود در پهنه شهرک شهید رجایی، موضوع عبور و مرور است در این محدوده ۲ خیابان اصلی پورسینا و خوش‌سیما وجود دارد که هر ۲ کم‌عرض هستند و بیش از ۱۰ سال است که قرار است تعریض شوند اما هرگز این اتفاق نیفتاده است.
وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع آنچه که مدیریت شهری در طرح تفصیلی مورد توجه قرار داده، موضوع اراضی "خدربیک" است که در خصوص آن با آستان قدس رضوی مذاکره و در گروه ماده پنج نیز بحث شده ‌است و اگر پیگیری‌ها به نتیجه برسد مسیری موازی حدفاصل بوستان نصرت و اراضی "خدر بیک" ایجاد و مشکل عبور و مرور و گردش جمعیت حل خواهد شد.
او ادامه داد: ساماندهی کال امیرآباد، ساماندهی کال دروی و احداث بلوار بصیرت نیز از دیگر پروژه‌های در دستور کار است.

رییس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: ایجاد حاشیه شهر و مناطق پیرامونی نتیجه سیاست‌های ناموفق توسعه‌ای اجتماعی و اقتصادی در دهه‌های گذشته است که سبب شده جمعیت از روستاها به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند.

رمضانعلی فیضی افزود: توسعه حاشیه‌نشینی وابستگی به اقتصاد ملی دارد و باید درمان شود و مدیریت شهری نیز در این جهت تلاش خواهد کرد.

وی ادامه داد: تشکیل سازمان بازآفرینی و ایجاد دفاتر تسهیلگری در این دوره شورای شهر، بافت‌های پیرامونی و حاشیه‌ای شهر مشهد را صاحب متولی و ساختار کرد و درصدد هستیم که در درازمدت بافت‌های فرسوده و ریزدانه را اصلاح و مسکن استاندارد ایجاد کنیم.

رییس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد گفت: درصدی از بودجه‌های عمرانی نیز براساس خواست و نظر مردم، شوراهای اجتماعی محلات و تشخیص دفاتر تسهیلگری هزینه می‌شود.

فیضی با اشاره به تخصیص زمین و پروانه رایگان برای ساخت مسکن ارزان قیمت در مناطق کم ‌برخوردار و حاشیه شهر مشهد افزود: از این طریق می توان برای ساخت مسکن استاندارد الگوسازی کرد و چندی پیش نیز عملیات اجرایی ساخت هزار واحد مسکونی در شهرک شهید باهنر آغاز شد.

در این مراسم که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور مجازی امام جمعه مشهد، استاندار خراسان‌رضوی، شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای شهر برگزار شد بلوار الزهرا (س) شهر مشهد افتتاح و به بهره برداری رسید، این پروژه در خیابان بابانظر۹۴، به طول ۲۶۰ متر و عرض ۱۰ متر در ۲ باند سواره‌رو با هزینه بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال ساخته ‌شده است.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha