کوچ پرندگان مهاجر از تالاب بندعلیخان ورامین آغاز شد

تهران- ایرنا- رئیس اداره محیط زیست شهرستان ورامین گفت: با آغاز فصل بهار و گرم شدن هوا، بازگشت هزاران پرنده آبزی و کنارآبزی از تالاب بندعلیخان ورامین به موطن اصلی آغاز شد.

عزیز عبدالزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت:همه ساله با شروع باران‌های موسمی در فصل پاییز در مناطق کویری و ورود سیلاب‌های رودخانه‌های شور و شیرین به مناطق جنوبی ورامین، تالاب فصلی بندعلیخان مملو از آب شده و هزاران پرنده مهاجر، از نیمکره شمالی برای زمستان گذرانی به این منطقه وارد می‌شوند.

وی گفت: تالاب فصلی  بندعلیخان، یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر استان تهران است که طی سه سال اخیر و به دلیل بارش مناسب نزولات جوی و پوشش گیاهی خوب، پذیرای پرندگانی از جمله  مرغابی سرسبز، خوتکا، اگرت، حواصیل و پرندگان غازنما مانند آنقوت، تنجه و شمار اندکی فلامینگو، درنا و قو است.

وی اظهار داشت: حضور پرندگان مهاجر نقش مهمی در محیط زیست این منطقه دارد و باعث احیاء مراتع و زیست بوم منطقه می‌شود.

وی تصریح کرد: از زمان آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به تالاب فصلی بندعلیخان، اکیپ های مشترک محیط زیست و دامپزشکی نسبت به کنترل جمعیت پرندگان اقدام و هر گونه مورد مشکوک در تلفات جمعیت آنان را جمع آوری و جهت بررسی به آزمایشگاه منتقل کردند.

تالاب بندعلیخان در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان ورامین قرار داشته و همواره پذیرای پرندگان مهاجر در برخی از فصول سال است که جاذبه‌های کم‌نظیری را به تصویر می‌کشد.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده، در تالاب ۱۰ هزار هکتاری بندعلیخان ورامین، تاکنون ۹۸ گونه پرنده شناسایی‌شده‌است.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha