۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84283623
۰ نفر

برچسب‌ها

نامزد ریاست جمهوری کوزوو نتوانست از مجلس رای بگیرد

بلگراد- ایرنا- پارلمان کوزوو  برای انتخاب رئیس جمهور جدید نشست خود را آغاز کرد که نامزد معرفی شده از طرف ائتلاف حاکم برای رئیس جمهور جدید در دو دور رای گیری نتوانست حمایت حداقل 80 رای نمایندگان مجلس را بدست بیاورد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در حالیکه انتظار می رود رئیس جمهوری کوزوو بعد از ظهر امروز در آخرین مرحله رای گیری که بعد از ظهر امروز ، انتخاب شود، اما هنوز «آلبین کوزتی» رهبر ائتلاف حاکم و نخست وزیر برای انتخاب « ویوسا عثمانی» بعنوان رئیس جمهور جدید کوزوو که از طرف وی به پارلمان معرفی شده است از حمایت دو سوم آرا برخوردار نیست.

در نشست پارلمان کوزوو در شامگاه شنبه 14 فروردین برای انتخاب رئیس جمهور جدید که دوبار رای گیری صورت گرفت، نامزد ریاست جمهوری نتوانست از حد نصاب آرا برخوردار شود.

در دور اول رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور جدید 78 رای و بار دوم 79 رای داده شد.

دور سوم  رای گیری در پارلمان کوزوو برای انتخاب رئیس جمهور امروز یکشنبه 15 فروردین ساعت 17 انجام می شود.

مهلت انتخاب رئیس جمهور جدید کوزوو در حال انقضا است. در پارلمان کوزوو هنوز برای انتخاب رئیس جمهور جدید توافقی صورت نگرفته است، هرچند که مهلت مقرر برای انتخاب ریاست جمهوری فردا ( دوشنبه 15 فروردین) به پایان می رسد.

بر اساس قوانین کوزوو رئیس جمهور از طرف پارلمان انتخاب می شود.
در صورتیکه نامزد ریاست جمهوری در دور اول و دوم رای گیری در پارلمان نتواند از حمایت 80 نماینده برخوردار شود در آنصورت در دور سوم با آرای 1+50 که 61 رای نمایندگان است می تواند به عنوان ریاست جمهوری انتخاب شود.
مجلس کوزوو 120 نماینده دارد.

دولت جدید کوزوو که در صدر آن «آلبین کورتی» رهبر «جنبش خودمختاری» قرار دارد، سوم فروردین امسال با ۶۷ رأی موافق و ۳۰ رأی مخالف از مجموع ۱۰۷ نماینده حاضر، از پارلمان رأی اعتماد گرفت.

هشتمین انتخابات پارلمانی در کوزوو پس از درگیری های سال ۱۹۹۹میلادی در این منطقه که در ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ برگزار شد، حزب "جنبش خودمختاری" به رهبری «آلبین کورتی» با کسب حدود ۴۵ درصد آرا در این دوره از انتخابات پارلمانی به پیروزی دست یافت. 

آلبانیایی تبارهای کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷) اعلام استقلال کردند.

بلگراد با ادعای این که کوزوو را استان جنوبی صربستان می‌داند، اعلام استقلال یکجانبه آن را قبول ندارد و خواستار ابطال سند استقلال کوزوو از راه‌های دیپلماتیک و صلح آمیز است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =