امام جمعه شاهرود: تحقق شعار سال باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

شاهرود- ایرنا- امام جمعه شاهرود گفت: تحقق شعار سال اعلام شده در پیام نوروزی مقام معظم رهبری باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین عباس امینی روز یکشنبه در نخستین نشست شورای فرهنگ عمومی سال ۱۴۰۰ در محل اداره کتابخانه های عمومی شاهرود افزود: این شورا  باید از سوی مسئولان  جدی تلقی شود و برای  ارتقای آن پیشنهاد ارائه شود.

وی تاکید  کرد: مصوبه ها و برنامه های این شورا  همانند شورای تامین شهرستان اهمیت دارد.

 به گفته وی، این شورا که اعضای آن بیشتر مسوولان اجرایی شهرستان هستند، باید هدف گذاری امور فرهنگی را برعهده گرفته و  پیگیری ها وجود داشته باشد.

امام جمعه شاهرود گفت: در بحث فرهنگی باید بررسی و اقدام شود که مردم چگونه به تولید ملی و حمایت و استفاده بیشتز از آن اقبال نشان دهند.

امینی ادامه داد: عزت ملی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود و پشتیبانی ها و مانع زدایی ها با نگاه فرهنگی در اقتصاد کشور پیگیری شود.

وی از کمیته اجرایی برگزاری پیش کنگره بزرگداشت مقام مرحوم آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی خواست نشست های مستمر برگزار کنند و برنامه های آن پیگیری شود.

اقدام های شورای فرهنگ عمومی در حوزه های مختلف تاثیرگذار است

فرماندار ویژه شهرستان شاهرود نیز در این نشست گفت: با ارتقای شاخص های مطرح شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان در حوزه اجتماعی شاهد اقدام های شایسته ای که برای مردم ملموس باشد خواهیم بود.

ابوطالب جلالی افزود:  بسیاری از مسایل با گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی ، سرمایه های اجتماعی ،بهداشت ، سلامت و دیگر قابل حل و فصل است.

وی با بیان اینکه در جلسات نباید صرفا به صورت عمومی به این شاخص ها پرداخته شود ، تاکید کرد: تصمیم ها و اقدامات جدی و شاخص این شورا در حوزه های مختلف تاثیرگذار است.

فرماندار شاهرود گفت: اعضای شورای فرهنگ عمومی در حوزه مرتبط با فعالیت دستگاه اجرایی خود برنامه هدفمند در راستای موضوع جلسه داشته باشند و پیگیری آن را هم بر عهده بگیرند.

به گفته او،  در هر حوزه باید دستگاه اجرایی وضعیت موجود ، برنامه آینده و هدف نهایی را تدوین کرده و پیگری کند.

جلالی ادامه داد: بسیاری از مشکلات موجود با نگاه از بالا به پایین حل نخواهد شد و باید در شهرستان با تعامل ، همفکری و انسجام بیشتر ، اصلاح و حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه اثرهای این نشست ها باید در  پایان هر سال به صورت ملموس در جامعه و بین مردم قابل مشاهده باشد تاکید کرد: ارزیابی این نشست ها به شاخص های کمی تبدیل شود و بازخوردهای مستقیم و غیر مستقیم استنادپذیر شود.

جلالی افزود : فرصت ها ، تهدید ها و وضعیت موجود ومطلوب ، هدف گذاری آینده برای هر دستگاه اجرایی باید مشخص و قابل پیگیری باشدتا نتیجه آن  بصورت اثر گذاردر جامعه دیده شود.

فرماندار شاهرود گفت:  تصمیات این شورا در  کاهش و حل بسیاری از مسایل و چالش های اجتماعی نقش تاثیر گذار و بسزایی دارد و حضور و پیگیری های نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری امور ملی این شهرستان در این نشست  غنیمت است.

اجرای ۹۶ درصد مصوبه های شورای فرهنگ عمومی شاهرود رضایت بخش است

نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: نشست های ماهانه منظم و اجرای ۹۶ درصد مصوبه های شورای فرهنگ عمومی شاهرود رضایت بخش است.

علی اصغر خانی افزود: این آمار بیانگر پیگیری ، نظرات کارشناسی و جدی در شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود است.

وی با بیان اینکه هر مسئول باید با توجه به مسئولیت خود به نحو شایسته گام بردارد، تاکید کرد: نباید منتظر اصلاح امور از بالا به پایین ماند.

وی افزود: باوجود مشکل بیکاری در شهرستان شاهرود چند روستا با همت اهالی و ظرفیت های موجود خود نه تنها بیکار ندارند بلکه نیروی کار از روستاهای اطراف هم جذب می کنند.

وی  عمل در عرصه های فرهنگی را جدی تر برشمرد و افزود: نباید دست روی دست گذاشت و به دیگران چشم دوخت و با ظرفیت موجود فرهنگی و حضور بیشتر جوانان در این حوزه و بهره گیری از ظرفیت ماه مبارک رمضان به اهداف اصلی نظام اسلامی نزدیکتر شدیم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود هم در این نشست گفت: شورای فرهنگ عمومی شهرستان  پارسال ۱۲ نشست با ۳۷  دستور جلسه ،۳۸مصوبه، حضور ۹۳درصدی اعضا که نشست آخر آن به دلیل شرایط کرونایی حاکم در شهرستان در فضای مجازی برگزار شد.

رضا مهدیان افزود: توجه به مناسبت های ملی و مذهبی ، سبک زندگی ایرانی اسلامی ، عفاف و حجاب ، گسترش اخلاق در جامعه ،تقویت امید به آینده ، بهداشت و سلامت ، استفاده از ظرفیت فضای مجازی در پیشبرد اهداف نظام اسلامی ، کاهش قانون گریزی و احترام به قانون ،پیگیری نکو داشت مفاخر شهرستان و معرفی کتاب برخی از موارد پیگیری شده در این شورا است.

 رییس اداره کتالبخانه های عمومی شهرستان شاهرود هم در این نشست گفت: با وجود محدودیت های کرونایی  پارسال ،کتابداران  سه هزار و ۱۷۵ برنامه فرهنگی و ترویج مطالعه کتاب و کتابخوانی در فضای مجازی  اجرا کردند.

سید ابراهیم موسوی رونمایی از کتاب ، نشست کتابخوان و معرفی کتاب در فضای مجازی تقدیر از نویسندگان بومی را از مهمترین برنامه های اجرایی کتابداران برشمرد.

در این نشست از کتاب های آن که ایستاد تیپ قائم (عج) بود و کتاب تربیت توحیدی با روضه های اسلامی با حضور نویسندگان آن رونمایی شد.

اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود از کتابخانه عمومی البرز این شهر و بخش های مختلف کودک ، مرجع ، نشریات ادواری و مخزن اصلی کتاب آن بازدید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =