سرور دانش: حفظ قانون اساسی و انتخابات در روند صلح افغانستان مهم است

کابل - ایرنا - معاون رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که حفظ قانون اساسی و انتخابات دو اصلی است که باید در روند گفت وگوی صلح حفظ شوند و در غیر این صورت کشور با فروپاشی مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمدسرور دانش امروز یکشنبه طی مراسمی در کابل  گفت: محور اصلی نقشه‌ راه رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی برای رسیدن به صلح، حفظ قانون اساسی و تداوم آن است تا از گسست، انقطاع و فروپاشی کشور جلوگیری شود.

وی تأکید کرد که لغو قانون اساسی به معنای گسست و فروپاشی است و به این دلیل رهبری حکومت به حفظ قانون اساسی و تداوم آن تأکید دارد، اما برای رسیدن به صلح همه برای تعدیل آن موافق هستند.

دانش افزود: در وضعیت صلح و یا در حالت جنگ، انتخابات یک عنصر کلیدی برای نظام سیاسی است و به همین دلیل رهبری حکومت بر انتخابات تأکید دارد و دولت برای رسیدن به صلح با انتخابات زودهنگام تحت نظارت جامعه جهانی موافق است.

دیروز شنبه نیز حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که دولت برای تأمین صلح آماده انتخابات زودهنگام در شش ماه و یا سه ماه می باشد و خود اشرف غنی نیز در آن نامزد نخواهد شد.

اما وی گفت که دولت با ایجاد دولت موقت برای رسیدن به صلح بدون انتخابات مخالف است و آنرا فروپاشی دولت می داند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در کابل بسر می برد و با رهبران دولت، احزاب سیاسی و رهبران سابق جهادی دیدارهایی داشته است تا برای نشست ترکیه برای صلح آماده شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =