نمایندگان مجلس: تحریم‌های ظالمانه باید یکباره و یکپارچه لغو شوند

تهران- ایرنا - تعدادی از نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای بر اجرای قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها و شرط جمهوری اسلامی ایران برای لغو یکباره آن تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «روح الله متفکر آزاد» در نشست علنی روز یکشنبه  مجلس شورای اسلامی بیانیه جمعی از نمایندگان در حمایت از قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها و شرط جمهوری اسلامی ایران برای لغو یکباره تحریم‌ها را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است: در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۰ در تحولاتی در حوزه سیاست خارجی کشور در حال پیگیری و رقم خوردن است که مجلس شورای اسلامی مبتنی بر اصول حکمت، عزت و مصلحت، حفظ منابع ملی با حساسیت و دقت کامل آنها را رصد خواهد کرد و واکنش متناسب خواهد داشت. سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، ملزم کردن طرف های متعاهد به لغو کامل تحریم ها و به فرض ماندگاری تحریم ها، برنامه ریزی برای خنثی سازی تحریم ها، پیشرفت اقتصادی و ارتقای سطح رفاه و معیشت مردم است.

دراین بیانیه تاکید شده است: در سال ۱۴۰۰ که از سوی رهبر حکیم انقلاب به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها نامگذاری شد، انتظار می‌رود دولت محترم سیاست خنثی سازی تحریم‌ها را مبتنی بر این شعار راهبردی دنبال کند.

تعدادی از نمایندگان در این بیاینه تاکید کردند: مجلس یازدهم نیز با همین رویکرد بر سفر و معیشت مردم دغدغه مند خواهد بود و در این باره هرگونه اقدام تقنینی و نظارتی لازم را دنبال خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: درباره آنچه در این روزها در مذاکرات در قالب کمیسیون مشترک برجام دنبال می شود، تاکید می‌کنیم که براساس مفاد قانون مجلس و تاکید همه مسوولان نظام و رهبر معظم انقلاب، لغو تحریم‌ها باید به طور کامل و پس از راستی آزمایی ایران با ارائه گزارش فنی و سیاسی دولت به کمیسیون های انرژی و امنیت ملی و سیاست خارجی و در نهایت تصویب مجلس انجام و اعلام شود تا آمریکا بتواند به برجام بازگردد.

نمایندگان در این بیانه تاکید کردند: تحریم‌های ظالمانه برجامی بر ایران که در دولت‌های اوباما و ترامپ به ملت مظلوم ایران اسلامی تحمیل شد، باید یکباره و یکپارچه لغو شوند و در این مسیر انجام هر گونه مذاکره برای تعریف گام های متوازن با طرف های متعاهد ۱+۴ و آمریکا، عملا به ایجاد تاخیر در لغو کامل تحریم ها توسط عده‌ای محدود به ضرر منابع ملت، غیرقابل قبول و مغایر سیاست‌های کلی نظام و قانون مجلس تلقی خواهد شد.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: مجلس شورای اسلامی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، لحظه‌ای کوتاه نخواهد آمد و معتقد است تنها پافشاری بر این قانون راهبردی است که می‌تواند قدرت و منطق برتر جمهوری اسلامی ایران را به دشمنان دیکته کند و آنها را مجبور نماید تحریم‌ها را به طور کامل لغو کنند تا فشار اقتصادی از مردم برداشته شود.

نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در این بیانیه خاطر نشان کردند: مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط راهبردی مبتنی بر احترام متقابل با همه کشورهای دنیا از جمله چین استقبال می‌کند و مطابق اصول متعدد قانون اساسی بر تصویب هرگونه قرارداد تعهدآور برای کشور در مجلس اصرار داشته و سپس بر اجرای آن به طور دقیق نظارت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =