افتتاح یک مرکز نوآوری و ۲ طرح فناورانه در دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- ۲ مرکز نوآوری و یک طرح فناورانه در دانشکده ها و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور افتتاح و رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری امروز یکشنبه در بازدید از دانشکده ها و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جریان گزارش نواحی نوآوری، شبکه فناوری و مراکز نوآوری این پارک قرار گرفت. ستاری همچنین از نمایشگاه محصولات فناورانه این مرکز بازدید کرد.

در این برنامه، مرکز نوآوری جغرافیا در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران و مرکز نوآوری اینترنت اشیا (ساختمان شهید نوروزی) در محل پارک علم و فناوری افتتاح شد.

مرکز نوآوری اینترنت اشیا در ساختمانی به مساحت ۲۲۰ متر با حضور ۶ تیم پنج نفره در زمینه اینترنت اشیا افتتاح شد. این مرکز با حمایت معاونت در سال ۹۹ ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

سامانه ارتقایافته نشت یاب از راه دور لیزری

همچنین از سامانه ارتقا یافته نشت‌یاب از راه دور لیزری در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران رونمایی شد. این سامانه‌ برای شناسایی گاز طبیعی (متان) کاربرد دارد و نشتی احتمالی این گاز را در خطوط لوله‌ گازی به کمک یک حسگر از راه دور صنعتی آشکار می‌کند.

سامانه با کمک طیف سنجی به آشکارسازی می‌پردازد و شامل دو زیر سامانه‌ فرستنده-گیرنده‌ اپتیکی و الکترونیکی است. در ساختار سنتی نشت‌یابی، از دستگاه اف آی دی استفاده می‌شد که معایب بسیاری داشت؛ از جمله این‌که ضمن سرعت دقت پایین‌تر، نیروی انسانی از طریق پیمایش، زمان زیادی را برای یافتن نشتی‌های احتمالی صرف می‌کرد،‌ اما با بهره مندی از این سامانه سرعت نشت یابی روزانه تا چندین کیلومتر افزایش می یابد.

سامانه نشت‌یاب لیزری از راه دور ایران‌ساخت، در صنایع بالادستی نفت، گاز و پتروشیمی کاربردهای فراوانی داشته و از قابلیت نصب روی پهپادها و پیمایش خودکار برخوردار است. حساسیت این سیستم تا ۵۰ppm بر متر افزایش و ارتقا یافته است و می تواند از فاصله ۵۰ متری نشتی ها را تشخیص دهد.

این پروژه با حمایت ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران با هدف رفع نیاز های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی طراحی و تولید  شده است.

معاون علمی رییس جمهوری همچنین با حضور در پردیس دانشکده‌های فنی از مرکز آزمون "قوای محرکه پیستونی و برقی"، "درایو کششی با توان ۱۵۰ کیلووات"، "سوله‌های فناوری"، "پایلوت دانشکده سرمایه گذاری و تیم‌های مستقر" بازدید کرد.

بازدید از مرکز نوآوری روانشناسی و تیم‌های مستقر در آن و بازدید از برج بایو از دیگر برنامه‌های امروز بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =