۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۱
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84283179
۰ نفر

برچسب‌ها

سفر لاوروف به هند و پاکستان برای توسعه همکاری‌های دوجانبه

مسکو - ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای توسعه همکاری های دوجانبه روسیه با هند و پاکستان در عرصه هایی همچون سیاسی و اقتصادی از فردا دوشنبه به این دو کشور سفر می کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: سرگئی لاوروف روز پنجم ماه آوریل (فردا دوشنبه) به دهلی نو سفر می کند.  

لاوروف در جریان سفر دو روزه به هند با «سابرامانیام جایشانکار»،  وزیر امور خارجه این کشور دیدار می کند و سران تشکیلات دیپلماتیک دو کشور، وضع کنونی روابط دوجانبه، مقدمات سفرهای در سطح عالی دو کشور در سال جاری، مسائل مربوط به همکاری در مبارزه با کرونا و موضوعات کلیدی دستور کار منطقه ای و بین المللی را بررسی می کنند.  

وزیران خارجه روسیه و هند، رویکردهای دو کشور در همکاری در عرصه بین المللی ازجمله در سازمان ملل، گروه بریکس و سازمان همکاری شانگهای را مورد بررسی قرار می دهند.

 وزیر خارجه روسیه در جریان سفر به دهلی نو با نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز دیدار خواهد کرد و با توجه به اینکه ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان نیز در این سفر وی را همراهی می کند، انتظار می رود طرف های روسی و هندی درباره مساله افغانستان هم گفت و گو کنند.

هند شریک مهم روسیه در منطقه آسیا است و دو کشور در عرصه های مهمی همچون فنی-نظامی، اقتصادی و انرژی همکاری می کنند و دهلی نو و مسکو در عرصه تولید واکسن روسی اسپوتنیک وی نیز با یکدیگر تعامل دارند.

لاوروف در پایان سفر به هند، روز ششم آوریل (روز سه شنبه) به پاکستان سفر می کند و با «شاه محمود قریشی»  وزیر امور خارجه این کشور دیدار می کند.  

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که در جریان سفر لاوروف به اسلام آباد، وضع روابط دو کشور ازجمله امکان توسعه همکاری ها در عرصه های اقتصادی و بازرگانی و مبارزه با تروریسم بررسی خواهد شد.

 دو طرف همچنین درباره مسائل مهم منطقه ای و دستور کار بین المللی با محوریت حل مساله افغانستان و همکاری در عرصه بین المللی ازجمله در چارچوب سازمان ملل و سازمان همکاری شانگهای تبادل نظر خواهند کرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =