۳۰ درصد از قارچ‌های سفید در طبیعت سمی است

اراک - ایرنا - سردبیر مجله سم شناسی و مسمومیت در ایران گفت: فصل بهار زمان رشد انواع قارچ و داروهای گیاهی در بستر طبیعت است و ۳۰ درصد از قارچ‌های سفید خود رو سمی است و مردم باید از مصرف روئیدنی‌های ناشناخته بپرهیزند.

دکتر «حسن صلحی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: قارچ سفید با عنوان «آمانیتا» فوقق‌العاده خطرناک و خوردن آن موجب آسیب جدی به سیستم بندی و حتی مرگ می‌شود.

وی اظهار داشت: این نوع از قارچ سفید رنگ موجب می‌شود تا افراد به اشتباه آن را برای خوردن بچینند و مصرف کنند و تا زمان بروز علایم مصرف افراد از سمی بودن آن مطلع نمی‌شوند و با اسهال و استفراغ به مراکز مراجعه می‌کنند که دیرهنگام است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: اگر ۱۰۰ نفر قارچ غیرخوراکی را مصرف کنند ۳۰ نفر از آنان مسموم و حدود پنج نفر نیز فوت خواهند کرد.

صلحی افزود: تمامی قارچ‌های رنگی سمی هستند و افراد با مشاهده در طبیعت نباید آنها را برای مصرف بچینند.

سردبیر مجله سم شناسی و مسمومیت ایران گفت: در برخی از گونه‌های قارچ، فرد استفاده کننده دچار توهم می‌شود و اگر فرد بیماری قلبی داشته باشد درمان به سختی یا غیر ممکن خواهد بود.

صلحی افزود: در صورت مصرف قارچ‌های ناشناخته باید افراد به سرعت به پزشک مراجعه کند که در صورت مراجعه دیرهنگام اختلال کبدی اتفاق می‌افتد و احتمال مرگ وجود دارد.

وی اظهار داشت: قارچ‌ها انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها خوراکی و برخی دیگر سمی است اما تشخیص آنها از روی ظاهر امکانپذیر نیست و بهترین کار نچیدن قارچ‌ها از طبیعت است.

بهار سال گذشته در مناطق مختلف کشور اخبار متعددی از مسمومیت با قارچ سمی در رسانه‌ها منتشر شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =