۱۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 854
کد خبر: 84283081
۰ نفر

برچسب‌ها

کلاب‌هاوس رقیب قدرتمند رادیو

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: در تازه‌ترین نوآوری، شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس مانند بمب خبری در فضای بین‌المللی منفجر شده است. پازل رسانه‌های جدید در فضای مجازی در حال کامل شدن است. کلاب‌هاوس شبکه‌ای صدامحور و درواقع رقیبی قدرتمند برای رسانه رادیو در فضای مجازی است.

در ادامه یادداشت ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ روزنامه آرمان ملی به قلم حجت‌الله عباسی پژوهشگر رسانه و مدرس دانشگاه می خوانیم: برخلاف رسانه رادیو در ایران که میهمانان و سخنرانان دستچین و مشخصی از گروه‌های همسو با گرایش مدیران را به برنامه‌های رادیویی دعوت می‌کنند، در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس انحصار و دروازه‌بانی وجود ندارد. در کلاب‌هاوس همه افراد با مرام‌ها و مسلک‌های مختلف سیاسی و مذهبی و جریانات سیاسی با هر نوع گرایش حضور دارند. کلاب‌هاوس پدیده‌ای پست‌مدرنیستی است که اجازه می‌دهد همه صداهای خاموش به رسانه دسترسی داشته باشند. گروه‌های فشار در کلاب‌هاوس جایی ندارند.

اگر به منطق بحث آزاد تن دردهند مانند سایر اعضا هستند ولی اگر بنای کار آنها بر شامورتی‌بازی و معرکه‌گیری باشد، امنیت پولادین نداشته و توسط کاربران ریپورت می‌شوند. در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس گفت‌وگوهای سخنرانان و میهمانان با هماهنگی ادمین‌های اتاق کنفرانس به صورت زنده پخش می‌شود. اعضای اتاق می‌توانند هر نوع سوال را آزادانه با سخنرانان در میان بگذارند. در کلاب‌هاوس آنقدر تنوع موضوعات وجود دارد که شهروندان می‌توانند متناسب با گرایش و علایق و سلایق خود اتاق کنفرانسی دلخواه جست‌وجو کنند و در آن به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

همه جماعات و احزاب و جریانات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی می‌توانند برای خود رسانه‌ای رادیویی در اپلیکیشن کلاب‌هاوس راه اندازی کنند و به بحث و تبادل‌نظر بپردازند. ایرانیان در استفاده و استقبال از این شبکه در همین دو، سه هفته اخیر در سطح بین‌المللی پیش‌گام و خوش درخشیده‌اند و به‌رغم اینکه هنوز مدت اندکی از فعالیت این شبکه نگذشته است جایگاه  محکمی برای خود در کلاب‌هاوس ساخته و پرداخته کرده‌اند. رسانه اجتماعی کلاب‌هاوس گفت‌وگو محور است و از قضا به مهمترین نیاز شهروندان در عصر حاضر پاسخ می‌دهد. چنین تجربه‌ای مسبوق به سابقه نیست و به نظر می‌رسد در روزهای آتی به سرعت در بین کاربران ایرانی توسعه پیدا کند.

در حال حاضر رهبران فکری مشتمل بر روزنامه‌نگاران، کنشگران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی به صورت گسترده در این شبکه صف‌آرایی کرده‌اند. اما به طور یقین روزهای خوش‌تری در انتظار این شبکه نوپدید نشسته است؛ به‌گونه‌ای که در هر شهر و روستا چنین شبکه‌ای برای گفت‌وگو شکل بگیرد. شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس درواقع «رادیو جماعات» در فضای مجازی است. در هر اتاق کنفرانس ۸ هزار نفر زیر چتر موضوعی واحد گرد هم می‌آیند تا از طریق گفت‌وگو به بحث درباره مهمترین موضوعات روز جامعه بپردازند. اعضای این اتاق‌ها به جغرافیای خاصی محدود نیستند. اقبال به شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس می‌تواند عرصه را هرچه بیشتر بر رسانه رادیو تنگ‌تر کند. به نظر می‌رسد همان بلایی که سر سینمای خانگی برای گرفتن مجوز پخش آمده است به‌گونه‌ای دیگر در بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در کمین این رسانه اجتماعی آفتابی شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha