۱۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۰۹
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84282871
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر خارجه سوییس از طرح راهبردی در خاورمیانه و شمال آفریقا خبر داد
نشست خبری امروز

بغداد - ایرنا - وزیر امور خارجه سوییس در نشست مطبوعاتی با همتای عراقی خود گفت که دولت متبوعش طرحی برای آسیای غربی داشته و همچنین از اصلاحات در عراق حمایت می‌کند.

به گزارش ایرنا "ایگنازیو کاسیس" شنبه شب پس از دیدارش با "فواد حسین" وزیر امور خارجه عراق طی یک نشست مطبوعاتی در بغداد بدون اشاره به جزییات اصلاحات مورد نظرش گفت که سوییس از روند اصلاحات در عراق حمایت می‌کند.

کاسیس که در تشریح مذاکراتش با همتای عراقی سخن می‌گفت؛ با تأکید بر تلاش برای ایجاد "روابط صحیح با هدف بازگرداندن ثبات به منطقه" اظهار داشت: "من با همان اهدافی که از ثبات حمایت می کنند سفری را به لبنان و اردن انجام خواهم داد".

وی همچنین خاطرنشان کرد: "اولین سفر من به عراق آخرین سفرم نخواهد بود".

آخرین سفر یک وزیر خارجه از سوییس به عراق مربوط به بیش از ۴۰ سال قبل در سال ۱۹۷۹ میلادی است.  

کاسیس در ادامه سخنانش گفت دولت سوییس طرحی استراتژیک برای خاورمیانه و شمال آفریقا دارد که در بازه زمانی بین ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایرنا وزیر امور خارجه عراق هم در این نشست از بحث و گفتگوی خود با همتای سوییسی در مورد موضوع وجوه مسدود شده عراق در بانک های سوییس از زمان  رژیم صدام خبر داد و گفت که گفتگوی مفصلی در این رابطه داشتیم.

فواد حسین با بیان اینکه "از سفر تاریخی وزیر خارجه سوییس به بغداد خوشحال است"، افزود: مذاکرات ما در مورد وجوه مسدود شده عراقی در بانک های سوییس و بازگشایی سفارت در بغداد بود".

وی گفت: "ما در مورد مسائل مهاجرت در سطح سوییس و اروپا و راه حلی برای پناهندگان عراقی نیز بحث کردیم".

وزیر خارجه عراق با اشاره به "امضای تفاهم نامه همکاری بین عراق و سوییس" تأکید کرد که "سوییس نقش مهمی در ایجاد شرایط ثبات دارد".

وزرای خارجه سوییس و عراق همچنین تفاهم نامه ای به منظور گسترش روابط سیاسی امضا کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =