دومین خط تفکیک زباله و تولید کود کمپوست قم امسال افتتاح می‌شود

قم - ایرنا - شهردار قم گفت: روزانه ۷۰۰ تُن پسماند در شهر قم جمع‌آوری و ۳۰۰ تُن آن تبدیل به کود کمپوست می‌شود که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ خط دوم تولید کمپوست نیز افتتاح شود.

به گزارش عصر شنبه روابط عمومی شهرداری قم، سید مرتضی سقائیان نژاد در گفت و گویی افزود: با بهره‌برداری از خط دوم، ۳۰۰ تُن دیگر از زباله‌ها به کود کمپوست تبدیل می‌شود و ۱۰۰ تُن باقی‌مانده در بازیافت و تفکیک از مبدا ساماندهی می‌شود.

وی در مورد زباله‌های بیمارستانی نیز عنوان کرد: تنها شهری که امحا کننده پسماند بیمارستانی دارد قم است که با هدیه‌ای از کشور چین به ایران و با حمایت نمایندگان در اختیار قم قرار گرفت و از نظر زیست‌محیطی قدمی بزرگ است.

وی در بخش دبگری از سخنان خود یادآور شد: سرانه فضای سبز شهر قم در سال ۹۴ به میزان ۱۳.۸ مترمربع بوده که در سال جاری به بیش از ۲۰ مترمربع رسیده است و قم سومین کلانشهر در زمینه سرانه فضای سبز است.

شهردار قم با بیان اینکه افزایش این میزان فضای سبز در شهر قم از اقدام‌های مهم در سال‌های گذشته به شمار می‌رود افزود: این یک حرکت بزرگی بود و حجم فضای سبز به بیش از ۲۶ میلیون و ۹۸۵ هزار مترمربع رسیده است که در واقع بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار فضای سبز می باشد.

سقائیان نژاد افزایش بوستان‌های ویژه بانوان را مورد توجه قرار داد و افزود: هفت بوستان برای بانوان و در مجموع ۳۷۲ بوستان در قم داریم که همه آن‌ها ایمن است، در سال‌های نخست خدمت در قم اکثر بوستان‌های شهری ناایمن بوده و ۲ مورد حادثه داشتیم، که خوشبختانه امروز آب‌نماها، بوستان‌ها و پارک‌های کودکان ایمن است.

وی با تاکید بر اینکه امنیت بوستان‌ها در طرح جامع ایمنی شهری قم ۱۴۰۰ پیش‌بینی‌شده است یادآور شد: در این طرح، آتش‌نشانی قم در سطح بالایی قرار دارد چراکه نخستین رکن ایمنی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =