سفر خلیل زاد به کابل با هدف نهایی سازی نشست صلح ترکیه

کابل - ایرنا - منابع خبری افغانستان اعلام کردند که زلمی خلیل‌زاد پس از سفر به ترکیه، قطر و دیدار با نمایندگان طالبان؛ اکنون به کابل رسیده و صبح امروز با رئیس شورای عالی مصالحه ملی دیدار و درباره تاریخ برگزاری نشست صلح در ترکیه بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، شبکه یک تلویزیونی افغانستان اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد به کابل رسیده و در نخستین ساعات پس از حضور در کابل به قصر سپیدار رفته و با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دیدار و گفت وگو کرده است.

این منبع خبری گفت: قرار است نشست ترکیه در ۱۶ آوریل برگزار شود و برای ۱۰ روز ادامه یابد. اما یک منبع در حزب جمعیت اسلامی افغانستان به نقل از صلاح الدین ربانی دبیرکل این حزب که بتازگی با دعوت رسمی رجب طیب اردوغان به ترکیه رفته بود، نوشته است که خلیل زاد پس از دیدار از ترکیه و قطر و دیدار با نمایندگان طالبان که برای نشست ترکیه به توافق رسیده اند، امروز به کابل آمده است.

فخرالدین قاری زاده از اعضای حزب جمعیت اسلامی می‌گوید: زمانی که خلیل زاد سرگرم مذاکره با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی بود، کاخ ریاست جمهوری در یک اقدام عاجل سفرای کشورهای خارجی در کابل را به کاخ ریاست جمهوری فراخوانده است.

وی می گوید: رئیس جمهور محمداشرف غنی از پیامد این نشست به سفیران کشورهای خارجی در کابل هشدار داده است.

به گفته قاری زاده، خلیل زاد در این سفر خود با احزاب سیاسی مطرح و همچنین رهبران سابق جهادی دیدار و از آنها برای شرکت در نشست ترکیه دعوت خواهد کرد و همچنین دعوت نامه رسمی از طرف سازمان ملل متحد به آنها فرستاده خواهد شد.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز ساعاتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل حضور یافت و اعلام کرد که طالبان هیچ تغییری نکرده ‌اند و به دنبال گرفتن حکومت از طریق زور هستند.

محب تاکید کرد که مردم افغانستان حکومت موقت نمی ‌خواهند و دولت  برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده است و در این انتخابات رییس جمهور غنی نامزد نخواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =