۱۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84282601
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت پل تاریخی کرج در دستور کار قرار گرفت

کرج - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز بااشاره به مساعد شدن شرایط جوی استان گفت: مرمت پل تاریخی کرج در دستور کار قرار گرفته و از هفته آینده وارد فاز عملیاتی می شود.

 فریدون محمدی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پل تاریخی کرج در اواسط آذر ماه سال گذشته بر اثر بارش های فصلی ریزش کرد.

وی ادامه داد: تیمی متشکل از کارشناسان بلافاصله پس از ریزش پل در محل حاضر شدند و اقدامات لازم برای حفاظت اولیه آن انجام شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز خاطر نشان کرد: طی هماهنگی های انجام شده،  نشست اضطراری با حضور کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان با هدف بررسی وضع موجود و ارائه طرح حفاظت اولیه و نقشه برداری از پل و محوطه پیرامون آن، طراحی سازه نگهبان برگزار شد.

به گفته وی، همچنین با انجام مکاتبات لازم بانهاد های ذیصلاح و نشست های اداری مقرر شد تا شهرداری کرج مبلغ پنج میلیارد ریال  برای مرمت اولیه این بنای تاریخی اختصاص دهد.

محمدی اظهارداشت: پس از گذشته چهار ماه تا کنون شهرداری کرج مساعدتی در این زمینه نداشته است و این در حالی است که در روزهای پایانی سال گذشته بر اساست موافقت شهرداری کرج مقرر شدتابودجه مورد نظر به این اثر تاریخی  اختصاص یابد.

وی بیان داشت: در شرایط پس از ریز بخشی از سقف پل کرج ،  ورودی های شرقی و غربی آن مسدود و اقدامات لازم به عمل آمد.

وی  گفت: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه استاندار البرز  پس از ریزش پل  بلافاصله از آن بازدید کردند و  ضمن  ارائه راهکارهای لازم با اختصاص  پنج میلیارد ریال برای مرمت اضطراری این اثر موافقت کردندکه این بودجه به طور کامل به حساب اداره کل میراث فرهنگی استان البرزواریز شد.

استان البرز بیش از ۵۵۰ اثر تاریخی و طبیعی دارد که بیش از ۳۰۰ اثر آنها ثبت ملی شده است.

پل تاریخی کرج معروف به پل خاتون به طول ۶۰ متر و عرض هفت متر  مربوطه به دوره سلجوفی و صوفی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =