بانک‌های کردستان قانون جدید چک را به مشتریان آموزش دهند

سنندج- ایرنا- مدیر شعب بانک مسکن کردستان گفت: با توجه به اجرایی شدن قانون جدید چک از ابتدای سال ۱۴۰۰، کارکنان شعب بانک‌های استان باید قانون جدید چک را به مشتریان آموزش دهند.

به گزارش ایرنا، جلال الدین سلیمی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران استان به امنیت چک در مبادلات تجاری و اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: بدون شک، چک محور اصلی و مهمترین ابزار مالی در داد و ستد و مبادلات تجاری و اقتصادی خصوص برای خریدهای نسیه و مدت دار است.

وی اضافه کرد: صدور حجم بسیار زیاد چک در معاملات تجاری توسط فعالان اقتصادی و افزایش چشمگیر چک‌های برگشتی در نظام بانکی، اصلاح و بازنگری قانون چک و کارآمد سازی چک در راستای بهره‌مندی عموم از مزایای منحصر به فرد آن بوده که  در دستور کار مسوولان قانون گذار قرار گرفته است.

مدیر شعب بانک مسکن استان کردستان اصلاح قانون صدور چک را مهمترین عامل بازدارنده از فعالیت‌های اقتصادی فسادزا درحوزه‌های پولی، تجاری، ارزی خواند و گفت: این قانون درراستای اجرای بند۱۹ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و غیره مصوب شده است.

سلیمی یادآور شد: این اقدام  پس از انجام حجم گسترده بررسی‌های کارشناسی و آسیب‌شناسی دقیق وضعیت بحرانی چک‌های بلامحل و همچنین بهره‌مندی از تجارب موفق دیگر کشورها در حوزه قوانین چک، تدوین و با رأی قاطع نمایندگان مجلس تصویب شد.

وی اعتبار صدور چک را منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی (سامانه صیاد) اعلام کرد و افزود: چک‌های صیادی جدید دارای شناسه یکتای ۱۶ رقمی هستند که افراد می‌توانند براساس این شماره یکتا از طریق سایت بانک مرکزی به آدرس www.cbi.ir و یا از طریق پیامک کردن با ارسال عبارت «شناسه یکتای چک*۱*۱» به شماره ۷۰۱۷۰۱ وضعیت اعتباری صادر کننده چک را استعلام کنند.

مدیر شعب بانک مسکن استان کردستان یادآور شد:با این اعتبارسنجی که به صورت رایگان و نامحدود برای افراد امکان پذیر است می‌توان سوابق چک برگشتی صادرکننده چک را استعلام کرد و نتیجه آن به صورت آنی با وضعیت‌های پنجگانه سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز به استعلام گیرنده نشان داده می شود.

سلیمی اضافه کرد:  وضعیت سفید به منزله عدم وجود سابقه چک برگشتی فعال برای صادرکننده چک بوده و وضعیت‌های بعدی براساس تعداد و مبلغ تعهد چک‌های برگشتی صادرکنندگان چک تعیین می شود.

وی اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط کارکنان شعب را بسیار با اهمیت دانست و افزود: با توجه به اجرایی شدن قانون جدید چک از ابتدای سال ۱۴۰۰، کارکنان شعب بانک‌ها می بایست قانون جدید چک را به مشتریان آموزش دهند.

مدیر شعب بانک مسکن استان کردستان از اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط رسانه های گروهی اصحاب رسانه استان تشکر کرد و  یادآور شد: مدیریت شعب بانک مسکن  استان با ارسال پیامک، توزیع بروشور و انتشار موشن گرافیک و اینفوگرافیک‌های قانون جدید چک در بین مشتریان، اقدامات بسیار اثرگذاری را در این حوزه و در راستای اطلاع رسانی قانون چک به ویژه به مشتریان حقیقی و حقوقی حساب جاری انجام داده است.

 قانون جدید چک با هدف اعتباربخشی به چک و به حداقل رساندن صدور چک بلامحل در سال ۱۳۹۷ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از ابتدای سال ۱۴۰۰ اجرایی ‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =