ضرورت حذف قوانین مزاحم توسعه سرمایه‌گذاری برای تحقق شعار سال

تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید نگاه‌ها به موضوع تولید و سرمایه‌گذاری تغییر اساسی کند، گفت: قوانین مزاحم توسعه سرمایه‌گذاری در سریعترین زمان ممکن باید حذف شود یا به نفع سرمایه‌گذاری تغییر کند.

«سعید زرندی» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰، افزود: استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی، ممنوعیت وارادت برخی از کالاها، نهضت ساخت داخل و تسریع در تامین ارز واحدهای تولیدی، چهار عامل اصلی مثبت شدن رشد صنعت در سال گذشته بود که باید تقویت شوند.

وی بیان‌داشت: وزارت صنعت یک حلقه از تولید است، باید سایر حلقه‌ها هم هماهنگ در حمایت از تولید عمل کنند.

زرندی با اشاره به محورهای قابل طرح در برنامه سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» افزود: در این راستا، بسته «پشتیانی و مانع‌زدایی از تولید» که وظایف همه دستگاه‌ها را تبیین کرده، تهیه شد.

وی گفت: در بسته پیشنهادی، به‌طور شفاف وظایف وزارت صنعت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد (مالیات، بانک‌ها و گمرک)، وزارت کار (تامین اجتماعی)، سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شده است.

معاون وزیر صنعت ادامه‌داد: چالش‌های بخش تولید در بخش فرا کلان، کلان، بخشی، رشته فعالیت و بنگاهی احصا شده و راهکارهای مبتنی به کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تهیه می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: تسهیل استقرار واحدهای تولیدی از مهمترین اقدام‌هایی است که در سال ۱۴۰۰ دنبال می‌شود.

این مقام مسوول تاکید کرد: یک سرمایه‌گذار برای ایجاد واحد تولیدی برای شروع کار یا توسعه بنگاه‌، نباید از این سازمان به آن سازمان معطل شده و ماه‌ها درگیر اخذ مجوز بماند؛ این رویه باید تغییر کند.

وی تصریح‌کرد: قوانین مزاحم توسعه سرمایه‌گذاری در سریعترین زمان ممکن باید حذف شود یا به نفع سرمایه‌گذاری تغییر کند.

زرندی بیان‌داشت: نمی‌شود از سویی از وزارت صنعت توقع توسعه سرمایه‌گذاری داشت، اما از طرف دیگر دست سازمان‌های توسعه‌ای مثل ایدرو و ایمیدرو را در سرمایه‌گذاری‌های جدید بست.

معاون وزیر صنعت یادآور شد: منابع عظیم مالی در سیستم بیمه مثل بیمه عمر وجود دارد، اما چقدر از آن وارد سرمایه‌گذاری در بخش تولید شده است؟ این‌ها موضوعاتی است که باید در اقتصاد کلان به نفع تولید تغییر کند.

رفع  موانع

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: به‌منظور رفع موانع موجود در مقابل فعالیت‌های تولیدی و بهبود محیط کسب‌وکار، در سه محور «تفویض اختیار به سازمان‌های استانی»، «شناسایی و رفع گلوگاه‌های اجرایی» و «اصلاح قوانین و مقررات زائد و مزاحم»، اقدام‌های اجرایی و عملیاتی در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی ادامه‌داد: همه دستگاه‌ها باید اولویت‌شان تولید باشد، یعنی اگر سازمان مالیاتی، گمرک، تامین اجتماعی و غیره، یک جا بین منافع سازمانی و منافع تولید به تعارض برخوردند، باید منافع تولید را اولویت قرار دهند که در این صورت شعار سال محقق می‌شود.

زرندی معتقد است: تا زمانی که بازارهای غیرتولیدی سود ده و جذاب باشند، تولید روی خوش نخواهد دید و مسیر رشد در تولید محقق نمی‌شود.

نتایج نظرخواهی از فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران

وی با اشاره به نظرخواهی از حدود یک‌هزار نفر از فعالان صنعت، معدن و تجارت و صاحب‌نظران اقتصادی درباره موضوعات مرتبط با تولید، بیان‌داشت: مهمترین موانع تولید از سوی آنان عدم ثبات اقتصاد کلان (۶۳۰ نفر)، تورم بالا (۴۰۰ نفر)، نبود نقدینگی مناسب (۳۶۰ نفر)، تحریم‌های خارجی (۳۳۰ نفر) و جذاب بودن بازارهای غیرمولد (۲۴۹نفر) عنوان شده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت گفت: بانک‌ها (۷۶۰ نفر)، سازمان امور مالیاتی (۷۵۰ نفر) و سازمان تامین اجتماعی (۵۷۰ نفر) به عنوان مهمترین دستگاه‌هایی از سوی این صاحب‌نظران اقتصادی ذکر شده‌اند که بیشترین اثر را بر روی فرآیند تولید دارند و نیازمند اصلاح و بازنگری در روابط با تولید هستند.

وی خاطرنشان‌کرد: به اعتقاد آنان، عوامل داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت که نیازمند اصلاح است به ترتیب شامل صدور مجوزهای صنعتی (۴۲۰ نفر)، موضوعات مرتبط با زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی (۴۱۵ نفر) و موضوعات مرتبط با واردات (۳۵۰ نفر) عنوان شده است.

زرندی افزود: از نظر این فعالان اقتصادی، مهمترین اولویت‌هایی که وزارت صنعت باید در سال جدید پیگیری کند، پیگیری برای مقررات‌زدایی از بخش تولید (۶۲۰ نفر)، ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری (۵۲۰ نفر)، جداسازی بخش تولید از بازرگانی (۳۸۰ نفر) و تفویض امور به تشکل‌ها (۳۵۰ نفر) ذکر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha