تغییر سریع رنگ‌بندی شهرهای اصفهان و ۴ رقمی شدن بیماران کرونایی

اصفهان- ایرنا - شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر در اصفهان شدت بیشتری یافته است به طوری که رنگ‌بندی شهرستان‌ها به سرعت در حال تغییر است و تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان به بیش از یکهزار نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر وضعیت رنگ بندی همه گیری کووید ۱۹ در شهرستان های استان اصفهان به سرعت در حال تغییر بود به طوری که در ۲ هفته نخست امسال تعداد شهرستان های قرمز از ۲ به ۶ و تعداد شهرستان های نارنجی از ۲ به ۹ افزایش یافت.

در زمان حاضر هیچ شهرستانی در استان اصفهان در وضعیت آبی و کم خطر شیوع کرونا قرار ندارد و سایر شهرستان ها دارای وضعیت زرد (خطر متوسط) هستند.

شهرستان های قرمز و بسیار پر خطر استان اصفهان شامل خوانسار، گلپایگان، شاهین شهر و میمه، فلاورجان، لنجان و نجف آباد و شهرستان های نارنجی و پر خطر شامل اصفهان، کاشان، بویین میاندشت، تیران و کرون، آران و بیدگل، سمیرم، فریدن، مبارکه و نایین است.

همچنین تعداد بیماران دارای علائم کرونا و بستری در بیمارستان های استان با شیب تندی در روزهای اخیر افزایش یافت به طوری که از حدود ۵۰۰ بیمار در ابتدای فروردین امسال به بیش از یکهزار نفر در چهاردهم فروردین رسید.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تعداد بیماران دارای علائم ابتلا به کرونا بستری در بیمارستان های استان در روز چهاردهم فروردین به یکهزار و ۲۰ نفر رسید که نسبت به ۲ هفته گذشته حدود یک و نیم برابر شد و زنگ هشداری برای قرمز شدن وضعیت استان است.

آرش نجیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تعداد موارد بستری در بخش مراقبت های ویژه ( ICU) نیز نسبت به ابتدای سال ۲ برابر شده است، افزود: تعداد این بیماران در هفته پایانی سال ۹۹ بین ۷۰ تا ۸۰ نفر بود اما اکنون به ۱۵۲ نفر رسید.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس آمار و پیش بینی های موجود تعداد موارد مرگ و میر نیز در روزهای آینده شدت خواهد گرفت، تصریح کرد: با روندی که در زمان حاضر اتفاق افتاده ناچار به افزایش تخت بخش های کرونای بیمارستان ها و کاهش ارائه خدمات در سایر بخش ها هستیم.

نجیمی با بیان اینکه پیش بینی می شود این روند افزایشی تا پایان فروردین ادامه داشته باشد و تعداد بیماران کرونایی به حدود یکهزار و ۵۰۰ نفر برسد، اضافه کرد: مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حال بررسی شرایط و تصمیم گیری برای اضافه کردن بیمارستان های بیشتری به عنوان مرجع کرونا در اصفهان هستند.

وی با اشاره به اینکه در ۲ هفته نخست امسال بیمارستان خورشید در کلانشهر اصفهان، بیمارستان مرجع کرونا بود، ادامه داد: ظرفیت این بیمارستان تکمیل شده و سایر بیمارستان ها مانند الزهرا (س) نیز در حال پذیرش بیماران کرونایی هستند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنان گروه سنی بالای ۶۰ سال بیشتر گروه درگیر بیماری کرونا هستند اما میزان ابتلا در بین سایر گروه های سنی نسبت به موج های قبلی شیوع کرونا، بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: در شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در زمان حاضر فرض ما بر این است که با توجه به شدت و سرعت زیاد روند ابتلا و بستری، ویروس از نوع جهش یافته باشد.

نجیمی با اشاره به اینکه درصد جواب های مثبت آزمایش های کرونا در استان اصفهان از ۱۵ به نزدیک ۵۰ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: تا کنون بیشترین سهم تست های مثبت در این خطه ۶۰ درصد در آبان سال گذشته بود.

بر اساس آخرین اعلام سامانه ماسک، ۴۷ شهرستان در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر)، ۱۲۶ شهرستان نارنجی (پر خطر)، ۲۴۷ شهرستان زرد (خطر متوسط) و ۲۸ شهرستان آبی (کم خطر) هستند و احتمال قرمز شدن شهرستان های اصفهان، تهران و کرج در روزهای آینده وجود دارد.

استان اصفهان دارای بیش از پنج میلیون نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =