معاون اول رییس جمهوری چند طرح عمران شهری را در مشهد افتتاح کرد

مشهد- ایرنا- سه طرح عمران شهری شامل سطوح سه‌گانه تقاطع غیرهمسطح آزادگان، پارک جنگلی و بوم‌پارک کشف‌رود روز شنبه طی مراسمی با حضور معاون اول رییس جمهوری در مشهد مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

شهردار مشهد در این مراسم گفت: تقاطع چهارسطحی آزادگان که افزون بر ۱۵ سال معطل مانده بود و امروز با حضور اسحاق جهانگیری به بهره‌برداری رسید مشکل ترافیک این محدوده از کلانشهر مشهد را در بلندمدت رفع کرد. 
محمدرضا کلایی افزود: اجرای تقاطع غیرهمسطح آزادگان پروژه بزرگ و سنگینی بود که برای مرحله نخست آن چهار هزار میلیارد ریال هزینه شد. 
وی ادامه داد: تقاطع چهارسطحی آزادگان معضل ترافیک محدوده غرب مشهد به سمت شاندیز را برای بلندمدت برطرف کرد زیرا با اجرای آن تا سالها مسیر دسترسی غرب این کلانشهر به مناطق ییلاقایی واقع در شمال غربی و غرب آن گرهی نخواهد داشت. 
شهردار مشهد قرارگاه خاتم‌الانیاء را پیمانکار این پروژه ذکر و بیان کرد: سه سطح این تقاطع غیرهمسطح شامل زیرگذر، سطح میدان و سطوح صفر و مثبت یک آن امروز زیر بار ترافیک قرار گرفت تا رفت و آمد شهروندان مشهدی در این محدوده تسهیل شود. 
وی همچنین به گشایش مرحله نخست ساماندهی بوم‌پارک کشف‌رود و پارک جنگلی ۵۰۰ هکتاری در ارتفاعات جنوبی مشهد اشاره و بیان کرد: ساماندهی کشف‌رود با کمک ۱۲ دستگاه دولتی و دولت در حال انجام و تاکنون ۲۸ کیلومتر آن ساماندهی شده ‌است. 
کلایی گفت: ساخت تصفیه‌خانه محلی (سپتاژ) در کشف‌رود نیز که تا تابستان امسال بهره‌برداری می‌شود در نوع خود نخستین است و با افتتاح آن نابسامانیهای حاشیه شهر مشهد رفع شده و کاشت صیفی‌جات با استفاده از فاضلاب در این منطقه متوقف می‌شود. 
وی هزینه صورت گرفته برای این امر را هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: ساخت پارک ۵۰۰ هکتاری در جنوب مشهد با هدف حفاظت از همین محدوده در دستور کار قرار گرفت و امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری به سرانجام رسید. 
شهردار مشهد افزود: کارگرانی که بر اثر بحران کرونا بیکار شده بودند، برای کاشت درخت در این طرح بکار گرفته و شاغل شده‌اند. 
وی ادامه داد: همچنین با راه‌اندازی "ایست‌کارها" در مشهد کارگران ساختمانی و کارگران سرگذر ساماندهی شدند، تجمعات در سر چهارراه ها کم شد و زندگی افراد جویای کار تا حدودی سامان یافت.
کلایی همچنین ۲۷ هزار میلیارد پروژه عمرانی دیگر هم‌اینک در سطح کلانشهر مشهد در حال اجرا است. 

مشهد به عنوان دومین کلانشهر بزرگ ایران با احتساب نواحی منفصل توس و قرقی ۳۲۸ کیلومترمربع مساحت دارد. این کلانشهر سه و نیم میلیون نفری دارای ۱۳ منطقه و ۴۴ ناحیه شهرداری است. 

شهروندان مشهدی در مجموع از ۷۲۳ کیلومتر گذرگاه محلی، خیابان و بزرگراه شامل ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه، ۱۳۴ کیلومتر خیابان شریانی درجه یک، ۲۵۸ کیلومتر خیابان شریانی درجه دو و ۲۳۱ کیلومتر گذرگاه محلی برخوردار هستند.

همچنین ۹۶ تقاطع غیرهم‌سطح، دوربرگردان و زیرگذر در مسیر خیابانهای کلانشهر مشهد مورد استفاده شهروندان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =