۱۲ هزار و ۶۶۹ نفر از قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد دیدن کردند

خرم‌آباد - ایرنا - معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ۱۲ هزار و ۶۶۹ نفر در تعطیلات نوروزی امسال از قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد دیدن کردند.

"اسکندر فلاح وند" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بازدید از این اثر تاریخی در تعطیلات نوروزی براساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر بود.

 وی با بیان اینکه فروش بلیت بازدید ه صورت الکترونیک انجام شد اظهار داشت: از دوم فروردین هشت سانس بازدید برنامه ریزی شد و در هر سانس هزار بلیت قابل فروش بود.

بیش از پنج هزار اثر تاریخی در لرستان وجود دارد که تاکنون از این مجموع حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مورد در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده که در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و فلک الافلاک شناخته شده و از یادگارهای شهر کهن شاپورخواست است که بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند.

 وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع شامل هشت برج، ۲ صحن و ۳۰۰ جان پناه بوده که ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و از سنگ، آجر، خشت، ملات، گچ و آهک ساخته شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =