آب‌های زیرزمینی اصفهان سالانه یک  تا ۱.۵ متر کاهش می‌یابد

اصفهان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت:  بر اساس سنجش ۳۳ ایستگاه ؛ افت آب‌های زیرزمینی این استان سالانه بطور متوسط یک تا ۱.۵ متر برآورد می‌شود.

منصور شیشه فروش روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه حجم منابع آبی استان اصفهان در سال‌های پیش رو به شدت کاهش یافت، تصریح کرد: برداشت اصولی، حساب شده و قانونی راهکار کاهش معضل افت آب‌های زیرزمینی در استان به شمار می‌رود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه خشکی دوره‌ای رودخانه زاینده رود در دهه‌های متمادی عامل مضاعف کاهش آب‌های زیرسطحی بوده است خاطرنشان کرد: از سال پیش تاکنون بالغ بر هشت ماه است که آب در بستر رودخانه جاری نیست و این موضوع سال‌های قبل نیز با مدت زمان کم یا بیشتر تکرار می‌شد.

شیشه فروش با تاکید بر اجرای طرح‌های انتقال به آب حوضه آبریز زاینده‌رود اظهار داشت: همت و تلاش بیشتر برای اجرای این طرح‌ها ضروری و لازم است.

وی افزود: اجرای طرح‌های انتقال آب بهشت آباد و کوهرنگ ۳ در کنار جلوگیری از برداشت‌های اضافه در حوضه آبریز زاینده رود تا حدی کاهش معضلات و چالش‌های این منطقه را رقم خواهد زد.

زاینده‌رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه که نقشی اصلی و مؤثر در پایداری محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، حیات محیط زیست، رونق کشاورزی، اقتصاد و گردشگری منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی دارد، در دهه‌های اخیر به ‌علت برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای تبدیل و در پایین دست اغلب در فصول گرم  و حتی روزهای سرد سال مانند چنین روزهایی که در حال سپری کردن هستیم با خشکی مواجه شده است.

عملیات اجرایی طرح انتقال آب کوهرنگ سه شامل سد و تونل در سال ۱۳۷۷ با هدف تأمین آب به میزان حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال برای تأمین بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز و قرارداد ساخت سد تونل سوم کوهرنگ در سال ۱۳۸۹ بسته شد و قرار بود سال ۹۳ به بهره برداری برسد که این امر در آن زمان محقق نشد.

سد کوهرنگ سه که تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته بر اساس پیش‌بینی انجام شده امسال آبگیری می‎‌شود و عملیات ساخت این سد ۲ قوسی به ارتفاع ۱۲۰ متر تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.

دیگر طرح انتقال آب به مرکز کشور، طرح انتقال آب از بهشت‌آباد به فلات مرکزی ایران شامل سه بخش، احداث سد ۱.۵ میلیارد متر مکعبی به ارتفاع ۱۷۸ متر، سامانه انتقال آب تا منطقه 'شلمزار' (در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرکرد واقع در استان چهارمحال و بختیاری) که سامانه‌ای مشترک و بخش احداث خطوط انتقال از سامانه انتقال آب از شلمزار به اصفهان است.‌
شرکت آب منطقه‌ای اصفهان حدود ۱۳ سال پیش مطالعات این طرح مشتمل بر یک سد بتنی و تونل ۶۰ کیلومتری را آغاز کرد که وزارت نیرو در دولت یازدهم با بازنگری آن و با حذف تونل، با انجام آن از طریق خط لوله و ایستگاه پمپاژ و همچنین احداث یک سد موافقت کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha