۲۰۰ رشته دام همزمان با فصل تخم‌ریزی ماهیان در نوشهر جمع‌آوری شد

نوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر از جمع‌آوری بیش از ۲۰۰ رشته دام غیرمجاز همزمان با فصل تخم ریزی ماهیان و ممنوعیت صید در مسیرهای ورودی و خروجی رودخانه‌های این شهرستان خبر داد.

کامبیز محسن سلطانی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این تعداد رشته دام در پی گشت های ساحلی ماموران حفاظت محیط زیست با همراهی نیروهای یگان حفاظت دریا و نیز مرزبانی توسط چندین فروند شناور از زمان شروع فصل تخم ریزی تاکنون بویژه در ایام نوروز در رودخانه های "ماشلک "، "چالوس " ، "توسگاتیک "، "مزگا " ، "کرکرودسر" و نیز در مسیر دهانه رودخانه ها شناسایی و نسبت به جمع آوری آن اقدام شد.

وی افزود : در زمان انجام گشت های دریایی متاسفانه صیادان غیرمجاز از ترس دستگیری و برخورد قانونی با آنها صحنه را ترک کرده و متواری می شوند که این مسئله دستگیری آنان را سخت می کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت: هم اکنون این ادوات غیرمجاز صید در انبار این نهاد نگهداری می شود و پس از صورت جلسه برای تعیین و تکلیف قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان می شود.

همه ساله از اواخر اسفند ماه مهاجرت ماهیان استخوانی بویژه ماهی سفید از آب‌های دریای خزر به سمت رودخانه های مازندران برای تخم ریزی آغاز می شودکه تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه ادامه می‌یابد.

صیادان غیرمجاز با استفاده از این موقعیت در حالی که ماهیان سفید برای تخم ریزی در بستر امن و پرتغذیه رودخانه آرام می گیرند ، تور صیادیشان را پهن می کنند و به این ذخیره مهم دریای خزر آسیب می رسانند.

اگر چه گارد حفاظت شیلات در این مدت بر رودخانه های شیلاتی نظارت دارد و برخورد با سودجویان را شدت می بخشد ، ولی گستردگی مناطق تحت حفاظت و کمبود نیرو و امکانات سبب می شود تا صید غیرمجاز بویژه شب هنگام ادامه یابد.

مازندران دهها رودخانه شیلاتی از جمله چشمه کیله ، هراز ، تجن و تلار دارد که در فصل بهار محل تخم ریزی ماهیان دریا است .      

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =