۳.۱ میلیون دلار کالا از طریق کارت مرزنشینان کردستانی وارد کشور شد

سنندج - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: ۳.۱ میلیون دلار کالا طی سال گذشته از طریق کارت بازرگانی مرزنشنیان استان وارد کشور شده است.

خالد جعفری روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه فعالیت در بازارچه‌های غیررسمی اواخر سال گذشته بار دیگر از سرگرفته شد، اظهار داشت: از طریق بازارچه رسمی سیرانبند و بازارچه های غیررسمی خانم شیخان در مریوان و مله خورد سروآباد طی سال گذشته سه میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا وارد کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ کارت مرزنشینی در استان صادر شده است، اضافه کرد: با استفاده از این کارت ها حدود ۱۰۰ قلم کالا که ورود آنها از طریق کارت بازرگانی تجار ممنوع بوده، وارد کشور شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان یادآور شد: تعدادی از کارت‌های بازرگانی مرزنشینی غیرفعال شده و می‌طلبد مرزنشینان ساکن در شهرستان‌های مرزی استان به منظور بهره‌مندی از معافیت  سود بازرگانی و تعرفه گمرکی اقدام به فعالسازی آن کنند.

جعفری افزود: هر فرد دارای کارت بازرگانی مرزنشینی می‌تواند هفت میلیون ریال و هر خانوار ۲۸ میلیون ریال از معافیت بازرگانی واردات ۱۰۰ قلم کالای اعلام شده بهره‌مند شود.

وی با اعلام اینکه سود حاصل از فروش و صادرات سوخت به حساب همه دارندگان کارت مرزنشینی وارد می‌شود، گفت: تاکنون این سود به حساب ۲۶ هزار خانوار واریز شده است و در آینده‌ای نزدیک به حساب سه هزار و ۵۰۰ خانوار باقی مانده هم واریز خواهد شد.

کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد که در امتداد این میزان مرز مشترک هم بازارچه رسمی سیرانبند در بانه و بازارچه‌های غیررسمی خانم‌شیخان در مریوان و مله‌خورد در سروآباد فعال هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =