نگاه رسانه‌های اسپانیایی‌زبان به نشست برجامی وین

تهران- ایرنا- در میان گمانه‌زنی‌ رسانه‌های خارجی از نشست سه‌شنبه آینده در وین بین اعضای برجام، رسانه های اسپانیا و منطقه آمریکای لاتین نیز به بررسی چشم‌انداز بازگشت احتمالی واشنگتن و اجرای کامل و موثر توافق هسته ای ۲۰۱۵، پرداختند.  

به گزارش شنبه ایرنا،  خبرگزاری افه اسپانیا با اشاره به نشست مجازی روز جمعه کمیسیون مشترک برجام آورد: به تاکید دولت ایران، از سرگیری گفت‌وگوها مستلزم آن است که در وهله اول، آمریکا تحریم‌های اعمال شده بر ایران را لغو کند.

این رسانه اسپانیایی در ادامه، به نقل از اظهارات «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امورخارجه که ریاست هیات ایران را عهده دار بود،  نوشت: «پایان تحریم‌های آمریکا اولین گام برای احیای برجام خواهد بود.

روزنامه اسپانیایی ال پائیس نیز در تیتر خود آورد: آمریکا سه شنبه تماس های غیرمستقیم با اعضای گروه ۱+۵ برای بازگشت احتمالی به توافق هسته ای با ایران را از سر خواهد گرفت.

ال پائیس اشاره کرد که آمریکا در گفت و گوی نشست وین شرکت نخواهد کرد، اما در تلاش است به طور غیرمستقیم، از طریق واسطه ها در وین وارد گفت وگو با تهران شود، اگرچه ایران تاکید کرده درصورتی که تحریم ها لغو نشود، هیچ مذاکره مستقیم و غیرمستقیمی با واشنگتن نخواهد داشت.

این نشریه اسپانیایی یادآور شد: اتحادیه اروپا که در دوره ۴ ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ، نقشی اساسی در حفظ برجام داشت، روز جمعه به طور قطع اعلام کرد به منظور احیای کامل توافق هسته ای به دنبال از سرگیری تماس هایی با تهران و واشنگتن برآمده است.

به این ترتیب که این نهاد اروپایی قصد دارد در نشست روز سه شنبه وین، طی تماس های جداگانه هم میان اعضای توافق هسته ای و همچنین با واشنگتن مسیر مذاکرات را هموار کنند.

شبکه تله سور آمریکای لاتین نیز نوشت: طرف های باقی مانده در برجام روز سه شنبه در نشست وین، با بررسی چشم انداز بازگشت احتمالی واشنگتن، درباره چگونگی اجرای کامل و موثر توافق از سوی همه طرف های برجام به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت و خواستار بازگشت آمریکا به توافق هسته ای خواهند شد.

با این وجود، ایران تاکید می کند که چون آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شده، می بایست بدون هیچ شرطی به این توافق بازگردد.

این رسانه خبری به نقل از اظهارات «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آورد: از این رویداد به عنوان گامی مثبت استقبال خواهیم کرد و برای بازگشت به ایفای تعهدات خود در برجام آماده ایم درصورتی که ایران نیز به تعهدات خود عمل نماید.

تله سور اضافه کرد: به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن برای دستیابی به این امر به بهترین شیوه، حتی با برخی اقدامات مقدماتی دوطرفه بین تهران و واشنگتن، با شرکای اروپایی اش رایزنی کرد.

خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا در این باره نوشت: ایران تاخیر در بازگشت به اجرای برجام را غیرسازنده ارزیابی کرد و بازگشت به آن را به نفع آمریکا و جهان دانست.

رسانه کوبایی به نقل از اظهارات «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران نوشت: موضع سازش ناپذیر آمریکا نمی تواند مردم ایران را که به استقامت در برابر  دشواری ها عادت دارند، به زانو درآورد. ادامه این موضع از سوی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به این معنی است که او هنوز ملت ایران را که جنگ اقتصادی دونالد ترامپ سلف وی را شکست داد، نشناخته است و اگر بایدن نیز همان سیاست را در پیش گیرد، با مقاومت ایران روبرو خواهد شد.

پرنسا لاتینا در پایان آورد: ایرانیان به جهان، پایبندی به صلح و پرهیز از جنگ را نشان دادند و تاکید کردند که فعالیت های هسته ای آنها صلح آمیز است.

روز جمعه هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام، به ریاست معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی، انریکه مورا، از طرف جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونین/مدیران سیاسی وزرای امور خارجه  برگزار شد که اعضای شرکت کننده در آن چشم‌انداز بازگشت کامل ایالات متحده به برجام را مدنظر و آمادگی خود را جهت بررسی موضوع با نگرش مثبت و در یک تلاش جمعی مورد تاکید قرار دادند.  

به این ترتیب، جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در روز سه‌شنبه به مذاکره با گروه ۱+۴ در دو قالب متفاوت خواهند رفت؛ به گونه‌ای که ایران در قالب کمیسیون مشترک برجام و در سطح کارشناسی حضور خواهد داشت و آمریکا هم در نشستی جداگانه با سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپا، روسیه و چین به چگونگی بازگشت به برجام می‌پردازند.

مقامات ایران تاکید کرده‌اند، هیچ مذاکره مستقیمی با طرف آمریکایی نخواهند داشت اما آمریکا باید همه تحریم‌ها را پیش از بازگشت به برجام بردارد و به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =