۱۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84281963
۰ نفر

برچسب‌ها

دیمزارهای خراسان شمالی تشنه‌اند

بجنورد- ایرنا- مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۱۸۶ هزار و ۱۰۲ هکتار محصول گندم و جو در سال زراعی جاری کشت شده است که ۱۱۵ هزار و ۴۰۲ هکتار آن دیم است اما کشاورزان برای ادامه رویش این محصولات چشم به آسمان دوخته‌اند.

مهندس پژمان شهابی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح تمامی کشتزارهای استان هم اینک سبز شده و ۵۰ درصد دیگر هم به مرحله ساقه رسیده است اما برای رشد و نمو در این مرحله نیاز به باران موثر دارد.

وی با بیان اینکه در این روزها کشتزارهای استان دست کم نیاز به ۲ باران موثر دارد افزود: اگر باران نداشته باشیم گندم و جو سبز شده اراضی دیم در همین مرحله از بین خواهد رفت و به گلی دهی و خوشه نخواهد رسید.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: از مجموع دیمزارهای این استان ۹۶ هزار و ۲۵۰ هکتار گندم و ۱۹ هزار و ۱۵۲ هکتار جو است.

وی افزود: همچنین ۴۷ هزار و ۷۰۰ هکتار گندم آبی و ۲۳ هزار هکتار گندم آبی نیز کشت شده است که با توجه با کاهش منابع آبی این کشتزار ها نیز برای رشد مناسب نیاز به باران موثر دارند.

شهابی با بیان اینکه میزان تولید غلات از این سطح، بسته به میزان تامین آب مورد نیاز کشتزارها، به ویژه در اراضی دیم دارد اظهار داشت: در صورت بارش باران موثر پیش بینی می شود که ۲۹۷ هزار تن گندم از سطح کشت شده تولید و ۱۵۲ هزار نیز خرید تضمینی شود.

وی افزود: پارسال از سطح کشتزار های استان ۲۶۶ هزار تن گندم بداشت شده بود.

شهابی اظهار داشت: سطح اراضی کشت گندم نسبت به مدت مدت مشابه پارسال کمتر از یک درصد افزایش و سطح دیمزار ها نیز ۱.۸ درصد کاهش یافته است.

وی میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان را هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد.   

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

به نقل از اداره کل هواشناسی خراسان شمالی سامانه بارشی از امروز در استان فعال می‌شود که بارش باران پراکنده و وزش باد را در مناطق مختلف این خطه در پی دارد.

میزان بارندگی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن ۱۶ درصد کاهش یافت اما، این میزان در مقایسه با دوره آماری بلندمدت ۱۶ درصد افزایش دارد.

مجموع بارندگی های سال ۹۹، ۲۳۷.۷ میلی متر ثبت شده است که این میزان در سال ۹۸، ۲۸۲.۴ میلی‌متر و در دوره آماری بلندمدت ۲۰۵.۷ میلی متر ثبت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =