مقام اروپایی: نشست وین بر نحوه فعال شدن برجام متمرکز است

لندن – ایرنا – یک مقام اروپایی گفت: نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین روی نحوه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری تعهدات کامل برجام از سوی تهران متمرکز است.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود به فایننشال تایمز گفته است: بحث سر یک موضوع است، اینکه چگونه برجام را فعال کنیم. هدف این است که شرایطی تعریف شود که بر اساس آن ایالات متحده به برجام باز گردد و ایران هم اجرای کامل تعهداتش را در هماهنگی با توافق. هسته‌ای از سر گیرد.

این نشریه انگلیسی مدعی شد که آمریکا قرار است در نشست هفته آینده مذاکرات درباره توافق هسته‌ای ایران شرکت کند که بزرگترین تلاش برای نجات این توافق تاریخی، سه سال پس از خروج دونالد ترامپ از آن به‌شمار می‌رود.

هرچند به نوشته فایننشال تایمز قرار نیست مذاکرات مستقیمی بین مقام‌های ایران و آمریکا صورت گیرد اما حضور دو کشور در یک جلسه، فی نفسه گام مهمی به شمار می‌رود. دیپلمات ها می‌گویند که انتظار می‌رود مذاکرات روی چگونگی اقدام هم زمان آمریکا و ایران متمرکز باشد به نحوی که تحریم‌های دوران ترامپ رفع شود و تهران هم به اجرای کامل تعهدات برجامی باز گردد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر بیان داشت که هدف از برگزاری نشست هفته آینده، «سریعا نهایی کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران است. ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت؛ غیرضروری است.»

بر اساس این گزارش، ایران در جلسه‌ای به مقام‌های اروپایی در فرانکفورت گفته که مایل است تا درباره نقشه راه بازگشت متقابل به برجام توافق کند. آمریکا هم به نوشته این نشریه انگلیسی از این رویکرد استقبال کرده زیرا در هماهنگی با «موضع اصلی این کشور است»

علی واعظ مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران به فایننشال تایمز گفته که ترسیم نقشه راه باعث می‌شود تا دو طرف درباره شکل پایان کار ابهامی نداشته باشند. اما به گفته او  مذاکره و ترسیم چنین نقشه‌راهی طاقت فرسا خواهد بود.

دیروز (جمعه) هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بصورت مجازی برگزار شد.  در این نشست اعضای برجام با اشاره با ابعاد فاجعه‌بار خروج آمریکا از برجام بر انتفاع ایران از برجام، بر از دست ندادن زمان در این مقطع تاکید کردند.

طرف های برجام همچنین ضمن تاکید بر تعهدشان جهت حفظ برجام، تصمیم گرفتند این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده جهت تداوم رایزنی‌ها در وین از سر بگیرند تا اقدامات مربوط به لغو تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای را ازطریق گروه‌های کارشناسی مربوطه مشخص کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha