۱۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۵۵
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 84281544
۰ نفر

برچسب‌ها

محور سخنان امامان جمعه شهرهای ابرکوه، بهاباد و مهریز

یزد- ایرنا - بدخواهان نظام در ایران یکی پس از دیگری مُردند یا دچار مرگ سیاسی شدند، ۱۲ فروردین از روزهای مهم تاریخ جمهوری اسلامی است و امنیت کشور مدیون سربازان گمنام امام زمان(عج) است از جمله محور سخنان امامان جمعه شهرهای ابرکوه، بهاباد و مهریز است.

امام جمعه ابرکوه با اشاره به سخنان نوروزی مقام معظم رهبری گفت: به لطف خدا ایران کشوری نیرومند است و بیش از ۴۰ سال مستکبران تلاش دارند جمهوری اسلامی را ساقط  کنند که  به لطف خدا غلطی نکردند و در این مدت بدخواهان نظام یکی پس از دیگری مُردند یا  دچار مرگ سیاسی شدند.

به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر ابرکوه افزود: در این  چهار دهه مردم قدرت خدا را احساس کردند و ایران  همچنان زنده و پویا به درختی تنومند تبدیل شد که با این بادهای سیاسی نمی لرزد.

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه با اشاره به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تصریح کرد: این سند ماهیت نقشه راه در چارچوب همکاری و زمینه های مشارکت طرفین را دارد که می تواند بر اساس منافع مشترک از درون آنها توافق و قرارداد را در طول زمان  منعقد کرد.

حسینی  با بیان اینکه ایران باید نشان دهد که برخلاف نگاه غرب  باوران ، دنیا محدود به آمریکا و کشورهای غربی نیست تاکید کرد: باید از ظرفیت کشورهای قدرتمند جهان همچون هند و روسیه و کشورهای همسایه نیز استفاده کرد و گام های بلندی برداشت.

خطیب نماز جمعه ابرکوه در ادامه به انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود:  گرم کردن تنور انتخابات شوراها اقدامی مناسب است تا زمان انتخابات، نامزدها توان خود را رصد کنند و اگر محرز شد که شرایط انتخاب شدن را  دارند در صحنه بمانند و گرنه از این عرصه کناره گیری کنند.

وی اضافه کرد: برخلاف تصور برخی ها انتخابات شوراها مهم است که تعدادی از اعضای این نهاد مدنی به جایگاه خود پی نبردند، زیرا شورا تبلوری از قدرت و اراده مردم است و اعضای آن می تواننند در شهر و روستا با تصمیم هایی که به صلاح  عمومی نیست مخالفت کنند.

وی افزود: اعضای شوراها می‌تواند در راستای مصالح و منافع مردم هرگونه تصمیمی که  در خور مصلحت مردم است اتخاذ کنند ، زیرا شورا جایگاه مهمی دارد که نباید به سادگی از کنار آن رد شد و اعضای شوراها اگر به خوبی به وظیفه خود عمل کنند می فهمند که  زبان گویای مردم هستند و در راستای منافع ملی تصمیم می گیرند.

امام جمعه ابرکوه تصریح کرد: برای انتخاب نامزد اصلح مردم باید معیار داشته باشند و عِرق فامیلی و طایفه ای و محله گرایی را کنار بگذارند ، نامزدی توانمند و کاردان و شجاع و با دیانت انتخاب کنند.

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه در ادامه با اشاره به ۱۳ فروردین و روز طبیعت تاکید کرد:  طبیعت  سرمایه حیات بشر است،نگاه به طبیعت سرسبز به فرموده امام علی(ع) موجب نشاط و شادابی است و حفظ طبیعت ملازم با حفظ محیط زیست و زندگی است و سیزده به در، روز مرام داری و مبنا داری نیست ولی به عنوان روز طبیعت، روز نگاه  به مولّفه های زندگی است.

حسینی یادآور شد : نگاه به طبیعت باید از نوع نگاه معرفت باشد یعنی فکر کنیم که سرسبزی و حیات مجدد طبیعت بعد از مرگ زمستانی به معنای معاد طبیعت است یعنی با دیدن حیات مجدد طبیعت ، باید به یاد روز رستاخیز افتاد و  از طرفی خداوند طبیعت را در سیطره انسان قرار داده تا مثلا روز طبیعت را روز پالایش آن قرار دهیم نه روز آلایش.

 وی ادامه داد: اسلام با شادی و نشاط همسویی دارد و مشوّق هم است لکن با مصادیق نشاط سالمی که روح و جان را صفای معنوی و جلا ببخشد، مخالفتی ندارد، زیرا  شادی در پرتو گناه ،فساد و میگساری ، شادی کاذب و شیطانی است .

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

بهاباد

همچنین امام جمعه بهاباد با بیان اینکه دوازدهم فروردین ماه سال ۱۳۵۷ در تاریخ ایران یکی از روزهای مهم به یادماندنی است، گفت : ۱۲  فروردین سالروز رأی تاریخی و حداکثری مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی به عنوان شیوهٔ ادارهٔ حکومت جدید و از روزهای ایام‌الله است.

حجت الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی در خطبه های نمازجمعه این هفته اظهارکرد : تشکیل نظام جمهوری اسلامی ، نه تنها اراده ملت ایران بر تعیین سرنوشت خود را تثبیت کرد و برای آنان استقلال و آزادی به ارمغان آورد، بلکه این بارقه امید در دل محرومان و مستضعفان جهان روشن شد که بعد از قرن‌ها رنج و درد، جلوه‌ای از وعده خداوند تبارک و تعالی را شاهد باشند.

رییس شورای فرهنگ عمومی بهاباد تاکید کرد: پس از پیروزی بزرگترین انقلاب قرن در ۲۲ بهمن سال ۵۷، به دعوت امام خمینی (ره) مردم ایران در همه پرسی روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ در سراسر ایران شرکت کردند و بیش از ۹۸ درصد به جمهوری اسلامی رای آری دادند و روز دوازدهم فروردین حکومت اسلامی در ایران شکل گرفت .

ابراهیمی بشکانی افزود : وقتی حکومت جمهوری در ایران تثبیت شد بسیاری از کشورها ی دنیا حاضر نشدند حتی حکومت ما را بپذیرند و یا پیام تبریک ارسال کنند .

امام جمعه بهاباد با بیان اینکه دنیا می دانست  انقلاب ایران حرکتی تحول برانگیز است که تمامی منافع غرب را درهم می شکند، خاطرنشان کرد : روز ۱۲ فروردین سالگرد  رأی قاطع به پایه‌گذاری نظام جمهوری اسلامی است که بدین ترتیب ثمره مبارزه  با طاغوت به تحقق  شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تحقق بخشید و پایه‌های سلطنت ۲ هزار و ۵۰۰ ساله شاهنشاهی را فروریخت.

امام جمعه بهاباد در ادامه به روز طبیعت( ۱۳ فروردین) اشاره و افزود: بیرون رفتن از خانه در این روز و آن روز را بـه شـادی و تفـریـح گذراندن از رسوم دیـریـنه ایـرانـیان اسـت و پس از گذشت سال‌ها از این سنت قدیمی، همچنان مردم آن را حفظ کرده و سعی می‌کنند که در کنار سبزه و آب و گیاهان، این روز را به خوبی بگذرانند و در یاد و خاطره آنها ثبت شود.

امام جمعه بهاباد بابیان اینکه در زمان‌های گذشته روز ۱۳ را  نحس می‌دانستند و برای دوری از این نحسی به بیرون می‌رفتند و این روز را در صحرا و دشت سپری می‌کردند تا از بدیمنی آن‌ در امان باشند، افزود : ۱۳ فروردین در ایران به عنوان روز نحس و نکبت نیست و مردم این روز را روز انس با طبیعیت می‌دانند و سعی می‌کنند که همه در این روز دور هم جمع شوند و با شادی و تفریح آن را پشت سر بگذارند، اما امسال شرایط به دلیل شیوع کرونا فرق دارد و از مردم خواسته شد برای حفاظت جمعی از حضور در مکان های شلوغ و تجمع خانوادگی پرهیز کنند.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قراردارد.

مهریز

امام‌جمعه موقت مهریز گفت: امنیت و اقتداری که جمهوری اسلامی دارد، مدیون ایثار و فداکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام اصغر زارع در خطبه‌های نمازجمعه این هفته که با رعایت نکات بهداشتی برگزار شد به هفته بزرگداشت سربازان گمنام امام زمان (عج) اشاره کردو  افزود: امنیتی که در کشور وجود دارد مرهون تلاش مخلصانه آنهاست.

وی ادامه داد: سربازان گمنام امام زمان (عج) در میدان‌های مختلف برای امنیت و آرامش مردم و کشور از هیچ کوششی دریغ ندارند و زمینه‌ساز فعالیت های سالم در جامعه هستند.

امام‌جمعه موقت مهریز به اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ۲۸ خرداد ماه سال‌جاری اشاره کرد و گفت: اساسی‌ترین موضوع در انتخابات، ایجاد زمینه برای مشارکت حداکثری مردم است.

زارع یادآور شد: باید مردم علاوه بر حضور پرشور و آگاهانه در انتخابات، افرادی را گزینش کنند که تابع ولایت فقیه، نظام، مدافع دین و ارزش‌های انقلابی باشند.

وی گفت: بی‌توجهی به توصیه‌ها مقام معظم رهبری در  انتخابات اصلا قابل قبول نیست و همه مردم باید گوش به فرمان معظم‌له پای صندوق‌های اخذ رای حاضر شوند.

امام‌جمعه موقت مهریز به کنگره چهار هزار شهید یزد اشاره کرد و گفت: با همکاری مردم و مسوولان به نحو مناسبی، روز دهم فروردین ماه جاری به مناسبت قیام تاریخی مردم یزد در چهلم شهدای تبریز در سال ۱۳۵۷ برگزار شد که باید همه تابع اهداف و وصایای آنها باشند.

زارع در ادامه گفت: مهریز به خاطر وجود باغ های متعدد در استان یکی از باغ‌شهرهای تاریخی و فرهنگی یزد است ولی مدتی است افرادی سودجو نسبت به تغییر کاربری اراضی اقدام می‌کنند.

وی بیان کرد: باید مسوولان اجرایی جلو این کار که موجب تخریب باغ های منطقه می شود اقدام کنند  اگر این روند ادامه یابد دیگر نامی از باغ‌شهر مهریز در اذهان باقی نمی‌ ماند.

مرکز شهرستان مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.    

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =