استاد دانشگاه: سند همکاری ایران و چین عقلانی و سودمند است

اصفهان- ایرنا - عضو هیات علمی و استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: افزایش مراودات با چین عقلانی و سودمند است و بی‌تردید سند همکاری‌های ایران و چین مزایایی برای هر ۲ کشور دارد.

محسن نصری روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره سند ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین افزود: رییس جمهور چین سال ۹۴ به ایران سفر و با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد و در آن سال برای تهیه سند راهبردی همکاری‌های بیشتر۲ کشور صحبت شد.

وی ادامه داد: این موضوع تا حدودی پیش رفت اما در ۲ سال گذشته دوباره قوت گرفت و قرار شد که ایران سند راهبردی پیشنهادی خود را به کشور چین دهد و در نهایت هفته گذشته سند راهبردی همکاری ایران و چین با توافق۲ طرف به امضا رسید.
این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهارداشت: در مورد این سند راهبردی به چند نکته باید اشاره کرد اول اینکه در سند هیچ قراردادی بین ما و چین منعقد نشده و این تنها یک توافق کلی برای افزایش مراودات و ارتباطات در بخش‌های مختلف است.

نصری افزود: به همین دلیل است که می‌بینیم جزییاتی از آن هنوز در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته اما کلیات آن منعکس شده است از طرف دیگر این کامل منطقی است که تمامی ابعاد و جزییات یک سند مهم منتشر و رسانه‌ای نشود.

وی اضافه کرد: سند راهبردی همکاری ایران و چین یک قرارداد بلند مدت ۲۵ ساله است که باید در قالب آن دولت‌ها در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کنند و در قالب آن در موضوعات و موارد مختلف همکاری‌های خود را افزایش دهند.
این استاد دانشگاه گفت: در سند راهبردی به طور کلی بر مباحث جامع و کلی همکاری‌های فیمابین ۲ کشور اشاره دارد و به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف مانند نفت و گاز و پتروشیمی اشاره و برای بهبود صادرات این کشورها مواردی بیان شده است.

نصری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در سند جامع راهبردی برای افزایش مراودات در بخش نظامی، همکاری ها و بیشتر شدن ارتباطات در این حوزه مطالبی بیان شده و همانطور که در سال‌های اخیر رزمایش‌های دریایی مشترک بین ایران روسیه و چین برگزار شد باز هم این موضوع قوت خواهد گرفت.

حضور سربازان چینی در ایران واقعیت ندارد

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: افزایش همکاری‌های نظامی بین ۲ کشور به هیچ عنوان به معنای حضور سربازان و نظامیان چینی در ایران نیست و این تنها به ارتباطات بیشترین حوزه نظامی و برگزاری رزمایش‌های مشترک است.

وی با بیان اینکه استکبار، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از یکسو و جریان غربزده از طرف دیگر قصد دارند با دروغ و تحریف این سند راهبردی را به چالش بکشند، گفت: برخی آن را به ترکمن چای دوم تعبیر می کنند و بزعم آنان سلطه چین در ایران رقم خواهد خورد اما باید بدانیم که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.

نصری تصریح کرد: از منظر اقتصادی باید به این نکته اشاره شود که وقتی تمام بخش‌های اقتصادی و تولید کشورمان به غرب و دلار متصل و وابسته باشد بنابراین با افزایش تحریم‌ها مشکلات ما بیشتر خواهد شد بنابراین باید با کشورهایی که بُنیه مالی، اقتصادی و صنعتی بالایی دارند تعاملات خود را افزایش دهیم.

لزوم افزایش روابط با بسیاری از کشورهای جهان

عضو هیات علمی و استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: کشور چین بعد از آمریکا بالاترین تولید ناخالص داخلی را دارد بنابراین تا چند سال آینده دور از ذهن نخواهد بود که این کشور به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه چین و آمریکا در رقابت صنعتی تولیدی و اقتصادی با یکدیگر قرار دارند، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته کشور چین هیچگاه مطیع آمریکا نبوده است.
نصری تاکید کرد: ایران باید روابط خود با بسیاری از کشورها را افزایش دهد و برای افزایش مراودات در بخش‌های مختلف به ویژه اقتصادی گام‌های مثبتی بردارد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بدون شک برای انعقاد قراردادهای مختلف در بخش‌هایی مانند اقتصادی و تولیدی نیازمند مصوبات مجلس و همچنین انعکاس در لایحه بودجه در کشور خواهیم بود بنابراین برای عملیاتی شدن سند راهبردی تمام ساز و کارهای قانونی قبلی لحاظ خواهد شد.

چوب حراج ایران صحت ندارد

نصری با رد اینکه برخی این توافق را چوب حراج ایران می دانند و یا تقسیم ایران بین کشورهای چین و روسیه می پندارند خاطرنشان کرد: آمریکا و برخی کشورهای اروپایی همواره در توافقات خود در ایران قول قرار خود را زیر پا گذاشته اند بنابراین باید با کشورهای دیگر پیمان همکاری داشته باشیم.

سند همکاری‌های ایران و چین که هفتم فروردین به امضای محمد جواد ظریف و وانگ یی وزیران خارجه ایران و چین رسید، زمینه ساز بحث‌ها و گمانه زنی‌های زیادی در محافل رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =