فرمول ساخت واکسن‌های مدرنا و فایزر در اینترنت منتشر شد

تهران- ایرنا- محققان آمریکایی دستورالعمل دو واکسن فایزر و مُدرنا را از شیشه‌های دور ریخته شده واکسن و آن چه در آن باقی مانده بود درآوردند و در پایگاه اینترنتی «گیت‌هاب» (Github) منتشر کردند.

به گزارش روزنامه «گاردین»، محققان دانشگاه «استنفورد» آمریکا توانستند با استفاده از واکسن ‌های ته شیشه، توالی «پیام‌رسان آر.ان.ای» این دو واکسن را رمزگشایی کنند. توالی «پیام‌رسان آر.ان.ای» در واقع مجموعه دستورالعمل هایی است که به بدن می گوید چه کاری انجام دهد. در مورد واکسن کووید-۱۹ شرکت مُدرنا، این ماده به بدن می گوید که برای مقابله با کووید-۱۹ چه چیزهایی را باید تولید کند. در اصل ، این کد است که واکسن را اجرا می کند.

محققان استنفورد به وب سایت «مادربورد» توضیح دادند که برای انجام این پروژه هیچ واکسنی را هدر ندادند و برای رمزگشایی با شرکت مدرنا تماس گرفتند اما پاسخی دریافت نکردند. آنها توضیح داده‌اند که با تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا برای انجام پژوهش در آمریکا باقیمانده واکسن‌ها را جمع‌آوری کرده و با هدف پژوهش، رمزگشایی کردند.

توالی واکسن فایزر، پیشتر در دسترس عموم قرار داده شده بود. اما این نخستین بار است که توالی واکسن مدرنا منتشر می‌شود. محققان می‌گویند دسترسی به کد پیام رسان آر.ان.ای که بخشی از واکسنی است که به مردم تزریق می‌شود هیجان‌انگیز و جالب است و باعث می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد واکسن‌ها در دسترس باشد به ویژه در دورانی که جهان برای واکسیناسیون عمومی در تلاش است.

با این حال در دست داشتن توالی واکسن‌ ها به این معنا نیست که هر کسی بتواند در زیرزمین خانه خود واکسن بسازد زیرا پروسه ساختن واکسن، بسیار پیچیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =