یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال میوه در خراسان شمالی توزیع شد

بجنورد- ایرنا- مدیرامور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال انواع میوه به عنوان نهال‌های شناسه‌دار برای ایجاد و توسعه باغ‌های استان توزیع شد.

محمدعلی شریکیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نهال ها زیر نظر کمیته فنی استان در ۲۰ نهالستان مجوزدار و با نظارت کارشناسان مربوطه تولید شده است.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی پارسال رتبه هفت کشوری را در رابطه با تولید نهال شناسنامه‌دار کسب کرد، افزود: سال ۹۸ برای بهبود کمی، کیفی و ارتقای عملکرد تولیدکنندگان نهال، برای اصلاح باغ هاو ارقام تجاری پایه‌های رویشی خریداری شد.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از ظرفیت نهالستان‌ها ۳۰ رقم انگور در استان تولید می‌شود، گفت: نهالستان‌های استان به خودکفایی رسیده‌اند و در حال حاضر نهال‌های تولیدی به سایر شهرهای کشور نیز حمل می‌شود.

وی با بیان اینکه انتخاب گونه‌ باغی مناسب از موارد مهم کاشت نهال است، اظهار داشت: در خصوص باغداری و کاشت نهال یکی از موارد مهم در کنار اصول فنی کاشت، انتخاب گونه‌ باغی مناسب است.

شریکیان افزود: پیش از ساخت هر باغ باید از سازگاری گونه باغی با شرایط منطقه مطمئن شد و با کارشناسان مجرب جهادکشاورزی مشورت های لازم را انجام داد.

وی با اشاره به اینکه فصل جابجایی نهال عمدتا اسفند و فروردین است، اظهار داشت: باغداران در برنامه های اصلاح و نوسازی باغ ها در انتخاب نهال دقت لازم را داشته و منحصرا از نهال های دارای شناسه دار استفاده کنند.

شریکیان با بیان اینکه بر روی شناسه نهال نام تولید کننده، نوع پایه و رقم و سال تولید درج شده است به باغداران توصیه کرد در هنگام خرید نهال فاکتور فروش از تولید کننده نهال را نیز بگیرند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: علاوه بر شناسه دار بودن نهال باید دقت شود که نهال سالم و عاری از هر نوع آفت و بیماری باشد.

وی از کشاورزان خواست تا از خرید نهال های بدون شناسه که اصالت و سلامت آن مشخص نیست خودداری کنند و اظهار داشت: باغ داران از خرید نهال های آلوده به آفات خودداری کنند زیرا وجود حتی یک نهال آلوده می تواند سبب ایجاد خسارت در باغ شود.

شریکیان ضدعفونی ریشه ها را قبل از انتقال از نهالستان و در زمان کاشت بسیار ضروری دانست و افزود: هم اینک بیشتر نهال های مورد نیاز استان از خود نهالستان های داخل تامین می شود.

هم اینک این استان دارای ۲۰ نهالستان است که انواع نهال از گونه‌های هسته دار، دانه دار، قلمه ریشه دار گل محمدی، گردوی پیوندی، انگور و نشاء گیاهان دارویی را شامل می‌شود.

ارزش ریالی تولید محصولات باغی خراسان شمالی سالانه ۱۳ هزار میلیارد ریال است که از سطح ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی این استان برداشت می‌شود.

از ۷۶‬ نوع محصول تولیدی بخش کشاورزی این استان ۲۹ ‪گونه آن باغی است که حجم سالانه تولید آن به بیش از ۲۰۰ هزار تن می رسد.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در خراسان شمالی تولید می شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =