سیزدهم فروردین‌ماه و مهمترین خبرهای کرونایی استانها

استانها - ایرنا - عدم حضور در دورهمی ها و در خانه ماندن از راههای عمده پیشگیری و کنترل ویروس کرونا و قطع زنجیره ابتلا به بیماری کووید-۱۹ است و مسوولان بهداشت و درمان همواره بر آن تاکید کرده اند، موضوعی که در ایام عید از سوی برخی ها نادیده گرفته شد و زنگ خطر موج چهارم کرونا را صدا درآورده است.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام عید به ۵۶ درصد رسید و با این شرایط شهرهای قرمز از  ۹ شهر در ۲۵ اسفند به ۴۶ شهر و شهرهای نارنجی نیز به  ۱۱۹ شهرستان افزایش یافت.

در حال حاضر همچنین ۲۴۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۷ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران شکل گیری موج چهارم کرونا در کل کشور را محتمل دانست و گفت: سفرهای نوروزی و ترددهای بین شهری به ایجاد این موج، کمک می کند.

علیرضا زالی توضیح داد: تبعات سفرهای نوروزی در هفته های آینده مشخص خواهد شد و اکنون زود است تا تحلیل قطعی در مورد آثار این سفرها ارائه کنیم.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شرایط کرونایی حاکم بر کشور گفت :هر چه گفتیم و التماس کردیم که صبوری کنید تا ویروس سرکش انگلیسی گسترش پیدا نکند، توجه نکردند، روزهای سختی در پیش است، امیدوارم دستاوردهای افتخارآمیز گذشته به سادگی به باد نرود.

 سعید نمکی روز جمعه در اینستاگرام نوشت: گفتیم، سفر و جمعیت سیال نمی گذارد طرح شهید سلیمانی اجرا شود و بیماری نیز از نقاط گرفتار به مراکز پاک تر منتقل می شود. گفتیم، صف های طولانی تهیه ارزاق شب عید ساعت ها جمعیت سالمند تنیده در این صف ها را گرفتار می کند.

نمکی ادامه داد: گفتیم، اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی اهمیت نیست. گفتیم، اگر به حرف های کارشناسی مان گوش ندهند بهار سختی در پیش است. شاید بدین دلیل باور نکردند که اولا وزن ویروس موتاسیون یافته را در محاسبات اپیدمیولوژیک ما نمی شناختند و ثانیا سه پیک سنگین قبلی را آرام، بی صدا و مظلومانه همکارانمان مدیریت کردند و گروهی فکر کردند که فراز و فرود منحنی ها شاید به شیوه فوتوشاپ است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در تازه ترین گزارش ها و بر اساس داده‌های نرم افزار ماسک، اعلام کرد که  وضعیت مشهد و سه شهرستان دیگر استان خراسان رضوی از نظر کرونا از رنگ زرد به نارنجی تغییر یافته است.

دکتر مهدی قلیان اول افزود: هم اکنون شهرستانهای مشهد، بینالود، نیشابور و سبزوار وضعیت نارنجی دارند.
 در حال حاضر از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی، ۱۹ شهرستان وضعیت زرد، ۱۰ شهرستان وضعیت آبی و چهار شهرستان وضعیت نارنجی دارند.

در شرایطی که رنگ بندی ها این روزها و بویژه پس از تعطیلات نوروزی بطور روز افزون در شهرهای مختلف در حال تغییر است در خوزستان گویا سریال برگزاری مراسم چندهزار نفره در وضعیت قرمز کرونایی استان تمامی ندارد و این بار کرخه میزبان یکی از این نوع مراسم بود. 

این مراسم تشییع با حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت روز پنجشنبه در یکی از روستاهای شهرستان تازه تاسیس کرخه برگزار شد. 

اگرچه تعداد زیادی از شرکت کنندگان ماسک  زده بودند ولی فاصله اجتماعی رعایت نشد و بنا به گفته کارشناسان تجمع های این چنینی ریسک ابتلا به کرونا آن هم از نوع انگلیسی را بالا می‌برد. 

ماموران انتظامی و بهداشت نیز در محل حضور داشتند و تذکرات لازم را دادند ولی اقدامی برای لغو مراسم از سوی متولیان صورت نگرفت و میهمانان پذیرایی هم شدند.

دکتر فرهاد ابول نژادیان رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این باره در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: امروز تصاویر مراسمی با حضور چند هزار نفر در شهرستان کرخه را دیدم و تاسف خوردم که چگونه تلاش و زحمات همکاران ما در نظام سلامت و سایر نهادها برای مهار موج کرونا در حال هدررفتن است.

وی افزود: هزاران نفر بدون رعایت هیچ پروتکلی دور هم جمع شده اند و در روزهای آینده به طور قطع شمار زیادی از آنها و حتی افرادی که در تجمع نبوده اند به علت سرایت ویروس به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

ابول نژادیان بیان کرد: همکاران ما در حوزه بهداشت و درمان خوزستان بیش از ۲ ماه در حال مقاومت در برابر کرونای جهش یافته هستند و خسته و فرسوده شده اند اما با این تجمع‌ها زحماتشان تلف می‌شود. 

وی ادامه داد: انتظار داریم دستگاه های مسوول و فرمانداری ها نظارت بیشتری بر چنین مراسمی داشته باشند تا جان های بیشتری گرفته نشود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اعلام افزایش ۵۰ درصدی بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان اعلام کرد که با افزایش تعداد مبتلایان، وضعیت شیوع این ویروس در گرگان و بندرگز نارنجی شد.

عبدالرضا فاضل گفت که در حال حاضر ۲۶۶ نفر در مراکز درمانی گلستان بستری هستند که این رقم در آخرین روز سال قبل ۱۸۰ نفر بود.

به گفته وی باکاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در تعطیلات نوروز و افزایش آمار مبتلایان، تاکنون وضعیت شیوع کرونا در گرگان و بندرگز نارنجی شد که احتمال دارد با ادامه روند صعودی، بر تعداد این شهرها افزوده شود.

وی ادامه داد: از مجموع بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی گلستان حال ۱۹ نفر وخیم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بدون بیان آمار گفت : همچنین تعداد بیماران سرپایی با تست مثبت کرونا هم در این استان رو به افزایش است.

به گفته فاضل به جز گرگان و بندرگز که در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند، مراوه تپه و گمیشان در وضعیت آبی و بقیه شهرهای استان در وضعیت زرد شیوع این ویروس قرار دارند.

در همین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  با بیان اینکه دورهمی ها مهمترین عامل خطر ابتلا به ویروس کرونا است، گفت: طی چند روز گذشته شاهد افزایش نسبی بیماران کووید۱۹ و روند صعودی آمار مبتلایان هستیم.

 رضا چمن از روند صعودی ابتلا به این ویروس در شهرستان های شاهرود و میامی خبر داد و اظهار داشت: طی ۴۸ ساعت گذشته تعداد ۹۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود شناسایی شد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز گفت: با روند سیر صعودی شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در سیستان و بلوچستان به ۱۰۶ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهار داشت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در استان سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۰۶ مورد مثبت کرونای انگلیسی در استان شناسایی شده و  در روزهای اخیر بیش از  ۷۰ درصد موارد جدید از این نوع است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته با شناسایی ۵۴ مورد جدید تعداد کل موارد مثبت کرونا به ۲۸ هزار و ۱۷۶ نفر رسید.

خبرهای دریافتی از قم نشان می دهد در خیز چهارم کرونا در کشور، استان قم نیز از جمله مناطقی است که در وضعیت نارنجی قرار گرفته است.

 قم هم اکنون یکی از ۱۱۹ شهرستان در کشور است که وضعیت کرونا در آن به رنگ نارنجی درآمده است. 

تعداد مبتلایان در قم و سایر استان‌های کشور به جز استان خوزستان با سرعت رو به افزایش است.

قم از روز بیست و پنجم اسفندماه سال گذشته از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شده ‌و مسوولان ذیربط در خصوص احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دید و بازدیدهای عید از سوی شهروندان و همچنین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داده بودند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز  با اشاره به اعلام وضعیت نارنجی برای شیراز و پنج شهرستان دیگر استان فارس گفت: در حال حاضر هیچ شهری در استان فارس وضعیت عادی ندارد .

 دکتر مهرزاد لطفی  با اعلام این تغییر وضعیت شهرها در استان فارس افزود: هم اکنون سه شهرستان داراب، زرین دشت و ارسنجان در وضعیت قرمز، شهرهای شیراز، مرودشت، سپیدان، کازرون، ممسنی و جهرم در وضعیت نارنجی و دیگر شهرها نیز در وضعیت زرد هستند.

او با اعلام هشدار نسبت به وضعیت کنونی و بالا رفتن آمار ابتلا و موارد بستری در بیمارستان های استان گفت: هم اکنون بیش از ۸۰۰ بیمار مثبت قطعی و مشکوک دارای علایم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۳۵ بیمار نیز با وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

لطفی از افزایش ۵۰ درصدی پذیرش بیماران در بیمارستان های مرجع کووید ۱۹ طی روزهای اخیر خبر داد و اظهار کرد: موج چهارم بیماری نیز مانند موج های پیشین است؛ با این تفاوت که اکنون با گونه های جدید بیماری، مانند گونه انگلیسی نیز مواجهیم.

رییس گروه موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: موزه ها و مراکز تاریخی و فرهنگی استان به دلیل تغییر وضعیت شهرستان‌ها از نظر شیوع کرونا تا اطلاع بعدی تعطیل شد.

عباس یزدانی افزود: موزه‌ها و مجموعه‌های تاریخی فرهنگی زیر مجموعه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نوروز امسال با ضوابط اجرایی متفاوتی برای دیدار علاقه‌مندان فعال شدند که با توجه به اعلام وضعیت نارنجی در شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، فارسان، کیار و سامان و اعمال محدودیت‌های جدید، این فعالیت‌ها تا اطلاع بعدی و صدور مجوزهای لازم از سوی ستاد استانی مبارزه با کرونا متوقف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای نوروز امسال تا پایان روز یازدهم فروردین، ۹۷۷ نفر از موزه‌ها و مرکز تاریخی و فرهنگی استان بازدید کردند،  تصریح کرد: در این مدت برای جلوگیری از ازدحام و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، هر یک از موزه‌ها بر اساس ظرفیت تعیین‌شده، بازدیدکنندگان را پذیرش کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه پس از تزریق واکسن کرونا به کادر بهداشت و درمان، سالمندان مراکز نگهداری، پاکبانان و بیماران خاص می‌توانند برای واکسینه شدن به بیمارستان‌های مشخص شده مراجعه کنند،گفت: طی ۱۰ روز گذشته یکهزار و ۵۰۰ بیمار خاص آذربایجان‌شرقی، ضد کرونا واکسینه شدند.

محمدحسین صومی  اظهار کرد: بیماران خاص در این استان برای دریافت واکسن کرونا با همراه داشتن کارت بیماری و شناسایی از ساعت ۹ تا ۱۷ به بیمارستان‌های تعیین شده مراجعه کنند.

وی با اشاره به استقبال کم بیماران خاص از دریافت واکسن کرونا، اظهار کرد: بیماران مبتلا به ام اس بالای ۱۸سال باید به بیمارستان الزهرا (س) تبریز مراجعه کنند اما از چهار هزار و ۵۰۰ بیمار «ام اس» شناسایی شده در آذربایجان‌شرقی، تاکنون تنها ۶۰۰ نفر مراجعه کرده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه با بیماران تماس نیز گرفته شده است، اضافه کرد: بیماران پیوند کبد، کلیه، قلب و ریه برای دریافت واکسن به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز مراجعه کنند.

 کرونا جان ۱۱۷ هموطن دیگر را گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۹۰۸ هزار و ۹۷۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۲ هزار و ۸۷۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۳۰ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب،  مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۰۸ هزار و ۹۷۴ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۲ هزار و ۸۷۶ نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha