۱۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۷
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 84281350
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شورای شهر قزوین از نگاه سیاسیون

قزوین - ایرنا - فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب استان قزوین نسبت به بدهی‌های بانکی، مدیریت حوزه‌های مختلف شهری و جذب نیرو در مقام انتقاد و دفاع از عملکرد شورای پنجم شهر اظهاراتی را بیان کردند.

حدود ۷۰ روز تا ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ یعنی برگزاری ششمین دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و تاکنون بنابر اظهارات رسمی مسؤولان ستاد انتخابات استان قزوین، ۳۴۷ نفر برای ورود به شورای شهر قزوین ثبت نام کرده‌اند.

شورای شهر قزوین دارای ۹ کرسی است که این دوره ۶ عضو آن از جناح سیاسی اصلاح طلب، ۲ عضو اصولگرا و یک عضو آن را مستقل تشکیل می‌داد.

با نزدیک شدن به ایام انتخابات، هر جناح سیاسی در تلاش است تا با ارائه عملکرد و انتقاد از این پارلمان شهری، فضا را برای انتخاب بهترین داوطلبان شورای شهر قزوین فراهم سازد.

مهم ترین انتقاد اصولگراها به مجموعه عملکرد مدیریت شهری و در راس آن  شورای شهر قزوین، کاستی‌ها، مقروض بودن شهرداری به بانک شهر و جذب بیش از حد نیروی انسانی است.

تا جایی که خبرنگار ایرنا به سراغ یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی اصولگرا در استان قزوین رفت تا از کم و کیف این موضوع اطلاع بیشتری کسب کند:

مدیریت شهری قزوین در هیچ دوره‌ای مثل حالا کاستی نداشته است؛ جذب بیش از حد نیروی انسانی در شهرداری قزوین

دبیر ائتلاف بزرگ پیروان ولایت استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: شهرداری و شورای شهر قزوین در هیچ دوره‌ای به اندازه حالا با کاستی، مشکلات و رکود در توسعه فعالیت‌های شهری روبرو نبوده است.

محمدحسین شفیعی‌ها افزود: مدیریت شهری قزوین با گرفتاری‌های فراوانی روبرو شده‌ که بخشی ناشی از شرایط عمومی کشور و بخش دیگری مربوط به نابلدی‌ها، ناتوانی‌ها و به وعده عمل نکردن کسانی است که مسؤولیت این دوره را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر قزوین و کسانی که رای مردم را گرفتند، به شعارها و حرف‌هایی که زدند، عمل نکردند، اظهار داشت: چون این افراد همتی بر انجام وعده‌ها نداشتند، امروز به وضعیتی دچار شده‌ایم که با یک شهرداری مقروض به بانک روبرو هستیم تا جایی که حتی توان پرداخت حقوق پرسنل خودش را ندارد.

شفیعی‌ها تصریح کرد: در نقطه مقابل کم کاری و ناتوانی، شاهد افزایش بی‌ضابطه و بی‌رویه جذب نیرو از چهارسال گذشته تاکنون در شهرداری قزوین هستیم، درحالی که این بدنه به هیچ عنوان توان این تعداد جذب نیرو را نداشته است.

شفیعی‌ها: شاهد افزایش بی‌ضابطه و بی‌رویه جذب نیرو از چهارسال گذشته تاکنون در شهرداری قزوین هستیم، درحالی که این بدنه به هیچ عنوان توان این تعداد جذب نیرو را نداشته است.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان داشت: نیروهایی که جذب شدند به طور یقین متخصص و فنی که بتوانند گره‌ای از مشکلات شورا و شهرداری را باز کنند، نبوده‌اند و تنها با سفارش به اعضای شورا توانسته‌اند به این مجموعه راه پیدا کنند.

شفیعی‌ها تاکید کرد: عضو شورای شهر حق ندارد وقتی با علم به این که می‌داند نیرو به درد شهرداری نمی‌خورد و اصلا نیازی به جذب آن نیست، دست به چنین کاری بزند، آن‌ هم فقط برای اینکه قول داده به جذب نیرو اقدام کند و  این چیزی جز خیانت محسوب نمی‌شود.

دبیر ائتلاف بزرگ پیروان ولایت استان قزوین اضافه کرد: جریان اصولگرا وظیفه خود می‌داند که در این شرایط افرادی را به عنوان امین مردم و اثرگذار در رفع مشکلات شهری برای انتخابات شورا معرفی کند که البته رای مردم در نهایت قابل احترام خواهد بود.

شفیعی‌ها خاطرنشان کرد: هویت یک جریان سیاسی در این است که حضور دائمی داشته باشد و در مسائل مهم مردم را راهنمایی کند که امیدواریم انتخابات سال جاری بتواند روزهایی خوبی را برای مدیریت شهری قزوین رقم بزند.

به گفته این فعال سیاسی اصولگرا، ۱۸ داوطلب از سوی جریان سیاسی ائتلاف بزرگ پیروان ولایت استان قزوین برای انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند که در میان آن‌ها سه داوطلب زن نیز وجود دارد.

بدهی شهرداری به بانک شهر میراث اصولگرهاست؛ بیشتر مدیران کلیدی شهرداری اصولگرا هستند

در طرف مقابل، اصلاح طلبانی هستند که نظر دیگری دارند؛ آن‌ها معتقدند تمام مشکلات مقروض بودن شهرداری میراث دوره‌های قبلی شورا و از سوی اصولگرایان بوده و اتفاقا پنجمین دوره شورای شهر قزوین با وجود کرونا به خوبی توانسته در هزینه کرد و نیازهای اساسی شهر کارنامه خوبی از خود به یادگار بگذارد.

در همین رابطه به سراغ یکی از فعالان سیاسی اصلاح طلب در استان قزوین رفتیم؛ حجت الاسلام سید ناصر قوامی نماینده مردم قزوین در مجلس ششم شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا گفت: اینکه اصولگراها بگویند بدترین دوره شورا تاکنون همین دوره پنجم بوده، چندان بعید نیست؛ اما باید دید شوراهای قبل چگونه عمل کرده‌اند و چه گُلی به سر مردم زده‌اند.

وی افزود: همین شوراهای قبلی بودند که میلیاردها تومان از بانک شهر وام گرفتند و روزانه میلیون‌ها تومان برای شهرداری بازپرداخت درست کردند؛ این میراثی بود که شورای چهارم و قبل‌تر برای شورای پنجم و شهرداری کنونی به ارث گذاشت.

حجت الاسلام قوامی اظهارات اصولگراها در مورد بد بودن عملکرد شورای پنجم نسبت به ادوار گذشته را نوعی بی‌انصافی دانست و گفت: اتفاقا اصولگراها هم در شوراهای قبلی عملکرد خوبی نداشتند و باید پاسخ دهند که چه کاری برای مردم و این شهر انجام دادند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه شورای پنجم می‌توانست بهتر از این عمل کند، اظهار داشت: برخی در شورا از همان ابتدا اعتقاد داشتند که باید یک فرد در سطح ملی را برای شهرداری قزوین انتخاب کرد تا خلاقیت و عملکرد بهتری از خودش نشان دهد؛ اما اعضای دیگر شورا همراهی نکردند و باعث شد تا نتوانیم شهردار قابل قبولی را شاهد باشیم.

حجت الاسلام قوامی ادامه داد: الان مدت یکسال است که ویروس کرونا تمام مردم را درگیر مسائل بهداشت و درمان کرده و برای دولت و شهرداری نیز مشکلات فروانی ایجاد کرده است، بنابریان در این یکسال که شورای شهر به خاطر کرونا فلج بوده نباید انتظار داشت که بروز و ظهور خاصی را شاهد باشیم و باید قبول کنیم که مسؤولان جامعه تحت تاثیر منفی این بیماری قرار داشته‌اند.

حجت الاسلام قوامی:من نمی‌توانم همه اعضای شورای شهر را از موضوع جذب نیرو تطهیر کنم چون از آن‌ها خبر ندارم، اما از طرف دختر خودم صحبت می‌کنم که اگر یک نفر در شهرداری وابسته به او وجود داشته باشد ما از مردم عذرخواهی خواهیم کرد.

نماینده مردم قزوین در مجلس ششم شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اصولگرایان مبنی بر جذب بیش از حد نیروی انسانی در شهرداری گفت: چنین اظهاراتی چیزی به غیر از جنجال نیست؛ همین دختر من که عضو شورای شهر قزوین است، یک نفر را هم به شهرداری نبرده است؛ اگر کسی را سراغ دارند معرفی کنند؛ حتی یک نفر هم وابسته به دخترم وجود ندارد و اگر کسی را اعلام کنند از او تشکر خواهیم کرد.

حجت الاسلام قوامی تصریح کرد: من نمی‌توانم مابقی اعضای شورای شهر را از موضوع جذب نیرو تطهیر کنم چون از آن‌ها خبر ندارم، اما از طرف دختر خودم صحبت می‌کنم که اگر یک نفر در شهرداری وابسته به او وجود داشته باشد ما از مردم عذرخواهی خواهیم کرد؛ اما با این حال معتقدم که بیشتر پست‌هایی حساس و کلیدی شهرداری در دست اصوگراها قرار دارد و بیشتر مدیران شهرداری اصولگرا هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: اصولگراها فقط زمانی می‌توانند در انتخابات پیروز شوند که مردم در انتخابات مشارکت نداشته باشند، مانند مجلس یازدهم که مشارکت مردم در انتخابات پایین بود و اصولگراها پیروز شدند، اما پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان به گونه‌ای است که اگر مشارکت حداکثری رخ دهد، اصلاح طلبان پیروز خواهند شد.

تصویر مربوط به قبل شیوع ویروس کرونا است
- تصویر مربوط به قبل از شیوع ویروس کرونا است -

اصولگراها ۶۵۰ نفر نیرو وارد شهرداری کردند و اصلاح طلبان ۱۰۰ نفر

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: متولی همه امورات شهر برعهده شهرداری یا شورا نیست و دستگاه‌هایی متعددی در این رابطه دخالت دارند؛ اینکه گفته می‌شود مجموعه مدیریت شهری در دوره کنونی از همه ادوار بیشتر کاستی داشته است، چندان مورد قبول نیست؛ اصولگراها در ادوار قبلی بیشترین اعضا را به خود اختصاص داده بودند و قطعا نیز با مشکلات و کاستی‌هایی روبرو بودند.

هادی جعفری افزود: اگرچه شهردار منتخب اعضای شورای شهر است، اما وظیفه اصلی شورا عملکردی نیست و باید اقدامات آن را در رابطه با تقنین و نظارت و سیاستگذاری شهر دنبال کرد؛ در شورای پنجم علیرغم همه مشکلات اقتصادی و مباحث ویروس کرونا، عملکرد شورا در حوزه‌های شهری، عمرانی و به خصوص فرهنگ و اجتماعی بسیار درخشان و چشمگیر بود.

وی تصریح کرد: مسائل مالی شهرداری در این دوره از نابسامانی درآمده و ساماندهی شد، یعنی رویه‌ کمک‌ کردن‌های غیر شهری به دستگاه‌های دیگر پایان یافت و طرح‌هایی که هزینه زیادی روی شهر تحمیل می‌کرد و کارایی نداشت، در شورای پنجم جلوی آن گرفته شد؛ ناگفته نماند حتی از تغییر کاربری‌های غیرمجاز در باغستان سنتی قزوین ممانعت به عمل آمد که می‌توان این‌ اقدامات را بسیار هوشمندانه تلقی کرد.

جعفری: در راستای توسعه مباحث فرهنگی و افزایش نشاط اجتماعی برای از بین بردن افسردگی شهر قزوین برنامه های بسیار خوبی انجام شد که متاسفانه کرونا جلوی آن‌ها را گرفت/حتی از تغییر کاربری‌های غیرمجاز در باغستان سنتی قزوین ممانعت به عمل آمد.

جعفری ادامه داد: اجرای پل‌هایی شبیه به امام علی و امام رضا (علیهم السلام) که هزینه‌های زیادی روی دست شهر گذاشته بودند و هیچ بار ترافیکی را از دوش شهر کم نکردند، در شورای پنجم برای همیشه پایان یافت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به جذب بیش از حد نیروی انسانی در شهرداری گفت: این موضوع ربطی به اصلاح طلبان ندارد، اگرچه تعداد اصلاح طلبان شورای شهر قزوین بیشتر از اصولگراهاست، اما هیچ گونه تحمیلی در جذب نیرو نبوده است و اتفاقا بر اساس مباحثی که در کارگروه شمس مطرح می‌شود، در ۲ دوره قبلی شورا که اصولگراها کرسی‌ها را برعهده داشتند، نزدیک به ۶۵۰ نفر نیرو جذب شهرداری شد که ۶۰ نفر آن مربوط به ۴۵ روز باقی مانده از شورای چهارم بود؛ این درحالی است که شورای پنجم علیرغم گسترش کاری تنها بین ۸۰ تا ۱۰۰ نفر نیرو جذب شهرداری کرده است.

جعفری تشریح کرد: این که گفته می‌شود نیروها سفارشی و بدون تخصص هستند، حرف درستی نیست؛ به طور حتم اگر نیرویی بدون بررسی و تخصص جذب شهرداری شود، به سازمان آسیب وارد می‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، اقدامات انجام شده در حوزه مباحث فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را بسیارخوب ارزیابی کرد و گفت: در راستای توسعه مباحث فرهنگی و افزایش نشاط اجتماعی برای از بین بردن افسردگی شهر قزوین برنامه های بسیار خوبی انجام شد که متاسفانه کرونا جلوی آن‌ها را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه مدیریت شهری در حوزه کارهای فرهنگی و اجتماعی بودجه خودش را ۴۰ درصد افزایش داد و از اصولگراها خواهشمندیم که موضع گیری‌های خودشان را عادلانه تر کرده و انصاف و تقوا را رعایت کنند.

از آنجایی که اصولگرایان در استان قزوین به ۲ سلیقه سیاسی تقسیم می‌شوند، خبرنگار ایرنا برای بررسی و پاسخ بیشتر به سراغ رضا سبحانی فر دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان قزوین رفت و از او در مورد عملکرد شورای پنجم سوال پرسید، اما او حاضر به مصاحبه نشد.

نیم نگاه: بهتر است برای روشن شدن افکار عمومی در شهر قزوین تا قبل از اتمام روزهای باقی مانده به انتخابات، کرسی‌های آزاد اندیشی، میزگردهای خبری و مناظره‌های سیاسی از سوی طیف‌های اصولگرا و اصلاح طلب برگزار شود؛ به هرحال حق مردم است که با نگاهی همه جانبه و شفافیت لازم به انتخاب فرد اصلح در شورا اقدام کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز با هدف تنویر افکار عمومی و تحرک بخشی به احزاب سیاسی در استان قزوین از هرگونه فرآورده‌های خبری در این رابطه استقبال می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =