ماندن در خانه مهمترین توصیه سیزده بدر ۱۴۰۰

شهرکرد- ایرنا-وضعیت شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری به گونه‌ای است که بیشتر کارشناسان در حوزه‌های مختلف مردم را به در خانه ماندن در سیزده‌بدر و روز طبیعت توصیه می‌کنند.

در سال‌هایی که هنوز ویروس کرونا در جامعه شیوع پیدا نکرده بود، مردم در سیزدهمین روز از فروردین به دل طبیعت می‌رفتند اما از سال گذشته با شیوع این ویروس به منظور جلوگیری از هر گونه تجمع، از مردم درخواست شد از رفتن در دل طبیعت به دلیل وجود دورهمی خودداری کنند.

امسال نیز دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری از مردم استان درخواست کرده است از تجمع و دورهمی در روز سیزده فروردین خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: با نارنجی شدن شهرستان‌های شهرکرد، فارسان، کیار، بروجن و سامان، نیمی از شهرستان‌های این استان در وضعیت پرخطر شیوع کرونا قرار گرفت.

مجید شیرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ،شیب صعودی موج چهارم کرونا در استان را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: چنانچه روند افزایشی به همین شکل ادامه یابد در ۲ هفته پیش‌رو شرایط استان بحرانی خواهد شد و احتمال قرمز شدن استان وجود دارد.

شیرانی دورهمی‌های روز طبیعت را یکی دیگر از مهمترین خوشه‌های شیوع کرونا دانست و توصیه کرد تا در تعطیلات پیش‌رو مردم استان نسبت به خودداری از حضور در تجمعات، در خانه بمانند و از رفتن به سفر و برپایی دورهمی‌های بپرهیزند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تعداد بیماران سرپایی در استان در حدود سه برابر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: افزایش تعداد بیماران سرپایی ظرف ۲ هفته آینده خود را با افزایش تعداد موارد بستری و مرگ و میر نشان می‌دهد.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: به منظور پیشگیری از شیوع کرونا روز طبیعت امسال تمام اماکن گردشگری استان تعطیل است و هیچ گونه خدماتی در این روز به گردشگران ، مسافران و طبیعت گردان ارائه نمی‌شود.

فرجام سمیعی با اشاره به اینکه این استان با داشتن بیش از ۸۰۰ جاذبه گردشگری فرهنگی و طبیعی مقصد گردشگران است، افزود: با توجه به اینکه شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، فارسان ،کیار و سامان در وضعیت نارنجی قرار دارد، تمامی اماکن تاریخی و گردشگری، پارک‌ها و مراکز تفریحی عمومی در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین تعطیل است و بر این واحدها از سوی ماموران شهرداری و نیروی انتظامی نظارت می‌شود.

رییس پلیس راه چهارمحال و بختیاری نیز از ممنوعیت و محدودیت ترافیکی روز ۱۳ فروردین در استان خبر داد.

سرهنگ غلامعلی نوربخش افزود: محدودیت‌های ترافیکی برای خودروها از ساعت ۱۲ روز پنجشنبه ۱۲ فروردین تا ساعت ۲۲ روز ۱۳ فروردین ماه در محورهای شهرستان سامان اعمال می‌شود.

شهردار شهرکرد گفت: براساس مصوبه ستاد کرونا و رنگ‌بندی شهرها در راستای جلوگیری از تجمعات و دورهمی‌ها، پارک‌ها، بوستان‌ها و فضاهای سبز شهرکرد در روز طبیعت تعطیل شد.

بهادر عبدالغنی افزود: با همکاری معاونت خدمات شهری، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی اقدامات لازم در راستای ضدعفونی و گندزدایی معابر و وسایل بازی کودکان به صورت مستمر انجام می‌شود اما در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین‌ماه خدمات در محیط‌های بازی کودکان، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه‌ها و غرفه‌ها در تمامی پارک‌ها محدود می‌شود.

یکی از هنرمندان خوانندگان موسیقی مقامی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به شیوع ویروس کرونا از مردم تقاضا کرد در سیزده‌به‌در با ماندن در خانه، از رفتن به طبیعت خودداری کنند.

ملک‌محمد مسعودی روز جمعه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی شیوع ویروس کرونا در بسیاری نقاط کشور و نارنجی شدن نیمی از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری افزود: مهار، کنترل و ریشه‌کنی ویروس کرونا به عزم و همت همگانی مردم، مسوولان و قشرهای مختلف جامعه نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، ویروس جهش یافته کرونا، معروف به کرونای انگلیسی، از قدرت سرایت‌پذیری بیشتری برخوردار است یعنی تا حدود ۸۰ درصد بیشتر از کرونای قبلی قابلیت انتقال و مبتلا کردن افراد جامعه را دارد و درصد کشندگی آن نیز ۳۰ درصد بیشتر از نوع معمولی آن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =