۱۰ بوستان جنگلی و روستایی یزد در روز طبیعت تعطیل شد

یزد - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: ۱۰ بوستان شهری،روستایی، عرصه های جنگلی و نیز فضاهای طبیعی به وسعت ۳۵۲ هکتار که زیرنظر این نهاد در هشت شهرستان به جز یزد و خاتم قرار دارد، برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا امروز جمعه برابر ۱۳ فروردین ماه ( روز طبیعت) تعطیل است.

محمدرضا آخوندی  در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تصمیم ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان، برای حفظ سلامتی شهروندان و نیز جلوگیری از شیوع ویروس  این تصمیم اتخاذ شد،  امید می رود  مردم نیز برای ایمنی جمعی همکاری کنند.

وی با بیان اینکه نیروهای یگان حفاظت مجموعه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در تمامی مبادی ورودی این عرصه ها در آماده‌باش کامل هستند، افزود: ماموران این یگان با همکاری ستاد مبارزه با کرونا از ورود و اتراق افراد به تمامی پارک‌های جنگلی به خصوص پارک جنگلی جهان نما و بوستان‌های روستایی جلوگیری می کنند.

مدیرکل منابع طبیعی یزد با اشاره به اینکه این ممنوعیت بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا اعمال می‌شود، افزود: برای قطع  زنجیره انتشار ویروس کرونا می‌بایستی همه افراد به  قوانین و مقررات و تصمیم اتخاد شده  احترام بگذارند تا در آینده با فراغ بال بتوان از طبیعت در کمال صحت و سلامتی لذت برد.

وی خاطرنشان کرد: «روز طبیعت امسال را با طبیعت مهربان باشیم و کمترین آسیب را به آن برسانیم و از طرفی توقع داریم  اگر کسی تصرف، آتش سوزی و قطع درختی را مشاهده کرد به تلفن گویای ۱۵۰۴ و ۱۳۹ اطلاع رسانی کند تا همکاران در اداره های منابع طبیعی در کمترین زمان ممکن بهترین اقدام را انجام دهند.»

مدیرکل منابع طبیعی یزد همچنین ادامه داد: با اقدام یگان حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان از اسفندماه ۱۳۹۹ تاکنون  ۱۴.۵ هکتار اراضی ملی به استناد تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت از اراضی ملی از سوی  ماموران یگان حفاظت رفع تصرف شد.

وی با بیان اینکه این رفع تصرف ها در قالب ۳۰ فقره پرونده انجام شد، افزود: به استناد ماده ۴۸ قانون حفاظت یک فقره ۱۰.۵ مترمکعب چوب جنگلی غیرمجاز و توقیف ۲ دستگاه وسایل نقلیه و  چرای غیرمجاز دام در وسعت چهار هزار و ۷۰۸ هکتار در قالب پنج فقره  هزار و ۲۰۰ واحد دامی  و اجرای ۱۱ فقره احکام برخی از فعالیت ها در راستای حفاظت از منابع طبیعی است.

۹۸ درصد مساحت استان به وسعت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی تشکیل شد  و  چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مراتع استان برابر ۶۰ درصد آن عمدتا از نوع متوسط و مراتع ضعیف است.

در حال حاضر ۸۷ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان یزد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنندکه از این تعداد حدود ۹ هزار نفر عشایر هستند که در ابرکوه و خاتم بسر می برند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =