۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۴۱
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84281279
۰ نفر

برچسب‌ها

مسکو: غرب نگران تحرک نیروهای روسی در مرز با اوکراین نباشد

مسکو- ایرنا- سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: اوکراین و غرب نگران تحرک نیروهای روس در مرزهای سراسر این کشور نباشند.

به گزارش ایرنا، «دیمیتری پسکوف»  پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران کرملین درباره اظهارات ارتش اوکراین مبنی بر تجمع نیروهای روسی در مرز مشترک تصریح کرد: حرکت نیروهای روس در سراسر خاک روسیه نباید سایر کشورها را آزار دهد زیرا آنها به هیچ وجه کشوری را تهدید نمی‌کنند.
سخنگوی کاخ کرملین افزود: "فدراسیون روسیه اختیار دارد نیروهای مسلح خود را در داخل خاکش حرکت دهد،  این نباید کسی را آزار دهد و خطری کسی را تهدید نمی‌کند. "
پسکوف بیان کرد: "فدراسیون روسیه همواره اقدامات لازم را برای اطمینان از امنیت مرزهای خود انجام می‌دهد. "
وی  اظهار داشت: "در امتداد مرزهای روسیه، فعالیت نیروهای مسلح کشورهای عضو ناتو، سایر گروه‌ها و کشورهای خاص افزایش یافته است. "

سخنگوی کاخ کرملین توضیح داد: "این مهم ما را ملزم می‌کند که در حالت آماده باش باشیم. "

پسکوف در مورد مشارکت نیروهای روسی در درگیری مسلحانه در خاک اوکراین اطمینان داد: "نیروهای روس هرگز در این درگیری شرکت نکرده و نمی‌کنند. "
وی توجه کشورها را به این واقعیت جلب کرد که "این یک درگیری داخلی اوکراین است. "

وی یادآور شد: "هم ما و کشورهای اروپایی و همه کشورهای جهان نمی‌خواهیم که در نتیجه تحریکات و اقدامات تحریک آمیز نیروهای مسلح اوکراین، جنگ داخلی در کی‌یف دوباره شعله‌ور شود. "
بر پایه این گزارش درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان و ارتش اوکراین از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ بار دیگر آغاز شده است. از ماه ژانویه تاکنون ۱۹ سرباز اوکراینی در جبهه شرقی این کشور در درگیری با شورشیان کشته شده‌اند. هر دو طرف، دیگری را مسئول نقض توافق آتش‌بس ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۰معرفی می‌کند.

دیدار روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا در ارتباط با اوکراین
به دنبال تشدید تنش‌ها در شرق اوکراین و ادعای مقام‌های آمریکایی مبنی بر تجمع نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای این کشور، روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا امروز (پنجشنبه) درباره این مساله گفت و گوی تلفنی کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل ارتش این کشور و «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در گفت و گویی تلفنی در خصوص مسائل مورد علاقه دو طرف مذاکره و تبادل نظر کردند.

با توجه به ادعای نظامیان اوکراینی مبنی بر تمرکز نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای شرقی این کشور، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در تماس با همتای روس خود تلاش کرد تا در این مورد کسب اطلاع کند.  

گراسیموف در این مکالمه تلفنی در مورد ادعای طرف اوکراینی توضیحاتی به همتای آمریکایی خود ارایه کرده است.

در گزارش تاس آمده است که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با «روسلان خومچاک» فرمانده کل قوای اوکراین نیز گفت و گو کرده است.

آمریکا حامی اصلی دولت اوکراین بوده و بارها بر حمایت از این کشور در برابر روسیه تاکید کرده است. در همین راستا یک کشتی باری آمریکا روز ششم فروردین ماه جاری با ۳۵۰ تن تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی برای نیروهای مسلح اوکراین، در شهر بندری «اودیسه» پهلو گرفت.

بر اساس گزارش رسانه‌های منطقه، وضعیت مناطق شرق اوکراین بار دیگر متشنج شده و کی‌یف اخیرا از کشته شدن چهار سرباز اوکراینی در منطقه «دونباس» در شرق این کشور در درگیری با جدایی طلبان خبر داده است.

خومچاک فرمانده کل ارتش اوکراین، به تازگی مسکو را متهم به اتخاذ سیاست تهاجمی علیه کی‌یف کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز دیروز به نقل از خومچاک نوشت که روسیه با ایجاد تهدید برای امنیت اوکراین، در حال استقرار نیروهای مسلح خود در نزدیکی مرزهای این کشور است.   

خومچاک در صحن پارلمان اوکراین همچنین آنهایی را که "جدایی طلبان تحت حمایت روسیه" خواند، متهم به نقض نظام‌مند آتش بس مورد توافق در ژوئیه ۲۰۲۰ در شرق اوکراین کرد.

نمایندگان اوکراینی مدعی هستند که ۲۶ سرباز این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون توسط جدایی طلبان کشته شدند که چهار نفر از آنها در هفته گذشته با گلوله تک تیرانداز به قتل رسیده‌اند.
خومچاک گفت که فدراسیون روسیه به سیاست تهاجمی علیه اوکراین ادامه می‌دهد.
طبق ادعای وی، نیروهای مسلح روسیه از مناطق مختلف در نزدیکی مرزهای مشترک با اوکراین به منظور حفظ آمادگی جنگی و انجام رزمایش حضور یافته‌اند.  
خومچاک ادامه داد: مسکو ۳۲ هزار و ۷۰۰  نیرو در «جزیره کریمه» مستقر کرده است، در حالیکه افسران این کشور ۲۸ هزار نیروی جدایی طلب مستقر در شرق اوکراین را فرماندهی می‌کنند.  
اوکراین، کشورهای غربی و ناتو مدعی هستند که روسیه نیرو و تسلیحات سنگین به افرادی که اوکراین آنها را جدایی طلب می‌خواند، ارسال می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =