۱۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۰:۵۴
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 84281266
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مراکز آموزشی نقش مهمی دربسط روابط علمی ایران و گرجستان دارند

  باکو -  ایرنا – " اکبر قاسمی " سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس گفت : دانشگاهها و مراکز اموزشی در بسط روابط علمی و فرهنگی ایران و گرجستان نقش مهمی دارند.

  به گزارش ایرنا، قاسمی طی سخنانی در مراسم جشن نوروز ۱۴۰۰ و اعطای گواهینامه های پایان دوره آموزش زبان گرجی و انگلیسی دانشجویان ایرانی مقیم  در دانشگاه قفقاز گرجستان افزود : پیشرفت علم و تکنولوژی در هر جامعه‌ای مستلزم فراگیری دانش‌های جدید، توسعه و تکمیل آن و گسترش مرزهای دانش در زمینه‌های مختلف است.

سفیر کشورمان افزود : بدون شک در راه تحقق این مهم تبادل دانش و تجربیات علمی بین جوامع امری ضروری و حیاتی است لذا نقش دانشگاه ها، به‌ عنوان متولیان ارتباطات علمی و فرهنگی، زمینه ساز ارتقای روابط همه‌ جانبه بین دو کشور ایران و گرجستان است.

وی همچنین از برنامه های آموزشی خوب دانشگاه قفقاز برای ایرانیان مقیم تقدیر و تشکر کرد.

  دکتر "کاخا شِنگِلیا" رئیس دانشگاه قفقاز نیز طی سخنانی در این مرراسم که "حمید مصطفوی" رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و رئیس بخش آموزش زبان گرجی وزارت آموزش و علوم گرجستان نیز در آن حضور داشتند،  گفت : با توجه به حضور ایرانیان مقیم در گرجستان، دانشگاه قفقاز در راستای تقویت پیوندهای فرهنگی و زبانی شهروندان دوکشور، از سال گذشته دوره های آموزش زبان گرجی و انگلیسی را برای دانشجویان و شهروندان ایرانی مقیم، طراحی و اجرا کرده است.

 وی افزود : در سال گذشته دانشگاه قفقاز میزبان ۸۶ زبان آموز ایرانی بود ولی با توجه به استقبال زبان آموزان ایرانی در سال ۲۰۲۰  با وجود شرایط ناشی از همه‌گیری کووید۱۹ این تعداد به ۱۸۳ نفر رسید که امروز موفقیت زبان آموزان ایرانی که با همکاری مدرسان پرتلاش به ثمر رسیده را جشن می گیریم و این موفقیت را به زبان آموزان و معلم و همکاران دلسوز و پرتلاش دانشگاه تبریک گفت.

شنگلیا اظهار امیدواری بر این که دانشجویان در تحصیلات دانشگاهی هم موفق باشند افزود : ما هم بتوانیم در پی این دستاوردها، ‌ تفاهم فرهنگی خوبی بین مردم دو کشور برقرار کنیم و همکاری های دانشگاهی میان گرجستان و ایران گسترش یابد.

  رایزن فرهنگی سفارت کشورمان نیز گفت  افزایش تعداد زبان آموزان ایرانی مؤید افزایش کیفیت دوره آموزشی و استقبال زبان آموزان دانست و این موفقیت را به دانشجویان، زبان آموزان، مدرسان و ریاست دانشگاه قفقاز تبریک گفت.

   مصطفوی با اشاره به نقش ارتباطی یادگیری زبان خارجی گفت : یکی از ضروریات ایرانیان مقیم بویژه دانشجویان درگرجستان، یادگیری زبان گرجی و انگلیسی است چرا که در برقراری ارتباط با اساتید، دانشجویان و شهروندان گرجی بسیار تاثیرگذار است.

  وی در ادامه به روابط ادبی و فرهنگی دو کشور و ترجمه بسیاری  از آثار مشاهیر و نویسندگان ایران به زبان گرجی اشاره کرد و افزود : آموزش و یادگیری هر زبان زنده دنیا، فراگیری فرهنگ آن را نیز ایجاب می کند چرا که فرهنگ جز لاینفک زبان است و زبان آموز دنیای جدیدی را کشف می کند که غالباً با ارزش ها و معیارهای جامعه خود متفاوت است و بنابراین این برنامه مهم دانشگاه قفقاز زمینه تبادلات فکری و فرهنگی بیشتر میان مردم کشور فراهم خواهد کرد.

  مصطفوی در پایان خاطر نشان کرد: همکاری‌های علمی و دانشگاهی  یکی از بارزترین و ماندگارترین جلوه‌های همکاری بین المللی است، زیرا در این نوع همکاری دانشجویان و استادان که مدیران آینده کشور هستند می‌توانند همکاری‌های بلندمدتی را بین دو ملت برقرار کنند و از آمادگی رایزنی فرهنگی  برای تقوین این همکاری ها خبر داد.

 اعطای گواهینامه های پایان دوره، اجرای موسیقی ویژه نوروز و پذیرایی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha